enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Britanyalı Kıbrıslı Türkler Derneği yönetimini kabul etti

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Britanyalı Kıbrıslı Türkler Derneği yönetimini kabul etti
12 Nisan 2023
84
A+
A-

“Kıbrıs Türk halkının egemen eşitlik ve eşit uluslararası statüsü temelinde iki devlet siyasetimizi dünyaya anlatmaya devam edeceğiz”

Lefkoşa’dan Uluslararası Haber Ajansı (UHA)’nın haberine göre, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Britanyalı Kıbrıslı Türkler Derneği Başkanı Kenan Yaman ile eski başkan ve yönetim kurulu üyesi Ersu Ekrem’i kabul etti.
Cumhurbaşkanı Tatar kabuldeki konuşmasında, geçtiğimiz ay gerçekleştirdiği Londra ziyaretine değinerek Birleşik Krallık’ın garantör ülke olarak önemine işaret etti ve bu nedenle Kıbrıs konusunda Kıbrıs Türk halkının pozisyonunu ve Kıbrıs Türklerine uygulanan insanlık dışı haksızlıkları anlatmaya devam etmenin önemli olduğunu söyledi.
Rum tarafının anlaşma konusunda isteksiz olduğunu, ortaya konan tüm çözüm önerilerini reddettiğini belirten Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs Türk halkının en az Kıbrıs Rum halkı kadar müktesep haklara sahip ve egemen olduğunu ve 60 yıldır kendini kendini yönettiğini kaydetti.
“Kıbrıs’ta iki ayrı devletin varlığı hasır altı edilemeyecek bir gerçektir” diyen Cumhurbaşkanı Tatar, iki devletin iş birliği için Kıbrıs Türk halkının egemen eşitliğinin kabul edilmesi gerektiğine işaret etti. İki devlet politikasının gerçekçi ve sürdürülebilir bir politika olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Tatar, Londra ziyareti sırasında İngiliz parlamenterlerle ve basın kuruluşlarıyla yaptığı temaslarda izlenen siyaseti anlatmaya devam ettiğini kaydetti ve Kıbrıs Türk halkına uygulanan haksızlıkların sona ermesine yönelik Birleşik Krallık’ta her düzeyde sarf edilen aktif çabaların öneminin altını çizdi.
Cumhurbaşkanı Tatar, Britanyalı Kıbrıslı Türkler Derneği ve Birleşik Krallık’ta bulunan diğer Kıbrıslı Türk derneklere KKTC’nin Birleşik Krallık’taki sesi olmaya devam etmeleri dolayısıyla teşekkür etti.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.