ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Cumhurbaşkanı Erdoğan Yunanistan ziyareti öncesi konuştu: Diyalog yoluyla çözemeyeceğimiz hiçbir sorun yok

Cumhurbaşkanı Erdoğan Yunanistan ziyareti öncesi konuştu: Diyalog yoluyla çözemeyeceğimiz hiçbir sorun yok
7 Aralık 2023
7
A+
A-

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Atina’ya yapacağı ziyaret öncesinde Yunanistan’a zeytin dalı uzattı.

UHA/Europe İnternational News Agency

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Miçotakis'i kabul etti

Cumhuriyet'in İlanının 100. Yıl DönümüTÜHA Haber’in EuroNews’e dayandırdığı AFP kaynaklı Siyonist bir grup AFP binasına saldırdıhabere göre, Yunanistan’da yayınlanan Kathimerini gazetesine bir röportaj veren Cumhurbaşkanı, Yunanistan ve Türkiye’nin aralarındaki farklılıkları çözmeye çalışırken güveni pekiştirmeleri ve ortak sorunlar konusunda işbirliğini derinleştirmeleri gerektiğini söyledi.

Atina’daki beşinci Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi (YDİK) toplantısına katılacak Erdoğan, mülakatta “Karşılıklı iyi niyet temelinde diyalog yoluyla çözemeyeceğimiz hiçbir sorun yoktur” dedi.

Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis, enerji kaynakları ve savunma konularında bir yılı aşkın süredir yaşanan gerginliklerin ardından ilişkilerde yeni ve “olumlu bir iklim” oluşmasını memnuniyetle karşılarken, geçen temmuzda görüşmelere ve güven arttırıcı önlemlere yeniden başlama konusunda anlaşmıştı.

“Sorunlar dış müdahale olmadan çözülebilir”

Perşembe günü Miçotakis ile görüşecek olan Erdoğan, Türkiye’nin Yunanistan ile olan anlaşmazlıklarını “dürüstçe” çözmeye çalıştığını ve Yunanistan’ın Türkiye’nin uzattığı dostluk elini “asla” geri çevirmeyeceğini anladığını söyledi.

Türkiye’nin Avrupa Birliği’nin desteğine ihtiyaç duyduğu ekonomi, ulaştırma, enerji ve göç gibi sektörlerde işbirliğinin geliştirilebileceğini ve iki tarafın da bu yıl halktan aldığı seçim yetkisinin ülkelerimizin yapıcı ilerleme kaydetmesine yardımcı olabilir.

 Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı

Kathimerini’ye verdiği demeçte “Ona diyeceğim ki, Kyriakos, dostum, sen bizi tehdit etmezsen biz de seni tehdit etmeyiz” diyen Erdoğan, Atina ve Ankara’nın sorunlarını dış müdahale olmadan çözebileceğini sözlerine ekledi.

İki komşu ülke ve NATO müttefiği, kıta sahanlıklarının nerede başlayıp nerede bittiği, enerji kaynakları, Ege Denizi’ndeki uçuşlar ve Kıbrıs gibi konularda yıllardır anlaşmazlık yaşıyor. Ankara ve Atina 1990’da yaşanan Kardak krizinde savaşın eşiğine gelmişti.

“Artık benim için Miçotakis diye birisi yok”

Cumhurbaşkanı Erdoğan Mayıs 2022’de Kiriakos Miçotakis’in son Amerika Birleşik Devletleri (ABD ) ziyaretinde Türkiye’ye yönelik eleştirilerinin ardından kendisi ile bir daha görüşme niyetinde olmadığını söylemişti.

O dönem Kabine Toplantısı’nın ardından açıklama yapan Cumhurbaşkanı, Miçotakis ile aralarına üçüncü ülke sokmama kararı aldıklarını ancak Yunan Başbakan’ın ABD’de Türkiye’yi şikayet ettiğini ifade etmişti.

Erdoğan, “(Yunanistan ile) Stratejik Konsey Toplantısı yapacaktık. Artık benim için Miçotakis diye birisi yok. Kendisiyle böyle bir görüşmeyi yapmayı asla kabul etmiyorum” demişti.

Ek kaynaklar • AFP
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.