ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Muhalefet cenahında her türlü kirli pazarlık, her türlü entrika kol geziyor”

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Muhalefet cenahında her türlü kirli pazarlık, her türlü entrika kol geziyor”
29 Mart 2024
11
A+
A-

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Bursa’da Gökdere Meydanı’ndaki mitinginde halka hitap etti.

UHA / İnternational News Agency

Ozan Gülaçtı on X: "Türkiye Yüzyılı şehirleri için, Gerçek belediyecilik için, Hazırız, Kararlıyız. #BaşlasınAdanaYüzyılı https://t.co/dFxv6ld2Gz" / X

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar:

“Bursa, yüz yıllardır gönüllerimizi imar ediyor”

Nice alimi ve evliyasıyla Bursa, yüz yıllardır gönüllerimizi imar ediyor. Gönül semamızı billur bir avize gibi aydınlatan bu şehir, ecdadımızın medeniyet anlayışının yaşayan örneğidir. Kuruluşun ve yükselişin şehri Bursa, bu vasfını tarihinin hiçbir döneminde yitirmedi, bugün de koruyor. Biz de Bursa’dan aldığımız feyzle bir ayağımızı ülkemize sabitleyip diğeriyle tüm dünyaya sesimizi, sözümüzü, dostluğumuzu ulaştırıyoruz. Bursa nasıl Balkanlar’dan Kafkaslar’a başı dara düşen her kardeşimize kucak açmışsa biz de bu coğrafyalarla bağlarımızı daima güçlendiriyoruz.

Bursa, nasıl sanayi ve tarım üretiminin gücüyle dünyaya dal salmışsa, biz de ekonomide ve diplomaside aynı kucaklayıcılığı sergiliyoruz. Bu vesileyle 14-28 Mayıs seçimlerinde Cumhur İttifakı’na milletvekilliğinde yüzde 5, Cumhurbaşkanlığında yüzde 55 oranındaki desteğiniz için her birinize şükranlarımı sunuyorum. Biz de Bursa’nın bunca bizden esirgemediği ahde vefasını, kadirşinaslığını, muhabbetini asla unutmayacağız.

BENGÜ TÜRK on X: "Milliyetçi Hareket Partisi Cumhur İttifakı vurgusu yaptığı reklam kampanyası başlattı. Kampanya görsellerinde MHP Lideri Devlet Bahçeli ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın fotoğrafları kullanıldı. “Sağlam İrade Doğru Karar” “Korunan

“Bursa’nın önünde yeni bir dönem açmayı planlıyoruz”

Her gelişimizde kalbimizin bir köşesini Bursa’da bırakıyoruz. Sordum, bugün Bursa’da katılım ne durumda diye? Rakamı aldım, 90 bin. Şimdi buradan Bursa’yla birlikte Türkiye Yüzyılı’na hazırlanıyoruz. Türkiye Yüzyılı şehirlerimizin inşasını Bursa’nın yol arkadaşlığında yapmak istiyoruz. Biz biliyoruz ki Bursa’nın boş lafla, palavrayla, yalanla, dolanla işi olmaz. Çünkü Bursa, emeğin, alın terinin, üretimin şehridir. Bursa, yatırıma bakar, esere bakar, hizmete bakar, projeye bakar velhasıl Bursa icraata bakar. Dolayısıyla Türkiye Yüzyılı yolculuğumuzda bizi en iyi anlayacak olan Bursa’dır.

Zaten Bursa ilk yerli markamız Togg fabrikası başta olmak üzere ülkemizin prestij eserlerine öncülük ediyor, ev sahipliği yapıyor. Allah vergisi, büyüleyici güzellikleriyle medeniyetlerin mirası, eşsiz birikimiyle, vakur insanıyla Bursa’ya da böylesi yakışır. İnşallah Bursa, 31 Mart’taki tercihiyle bu duruşunu büyükşehirde ve ilçelerde belediye yönetimlerine de yansıtacaktır. Ben buna inanıyorum. Bursa’ya güveniyorum. Biz de belediye başkanlarımızla el ele verip Bursa’nın önünde yeni bir dönem açmayı planlıyoruz.

Milliyetçi Hareket Partisi'nin yerel seçim sloganı belli oldu!

“İnşallah 31 Mart’ta milli irade bayramına kavuşacağız”

Ramazan’ın bayramı gelmeden inşallah 31 Mart’ta milli irade bayramına kavuşacağız. Artık sonuna doğru yaklaşmaya başladığımız Ramazan-ı Şerif’inizi tebrik ediyorum. Bizleri Ramazan-ı Şerif’e eriştiren rabbimizden sağlıkla, huzurla, esenlikle, bayrama da ulaştırmasını niyaz ediyorum. Kadir Gecenizi ve bayramınızı şimdiden tebrik ediyorum.

“Bursa özgürlüğün kıymetini de çok iyi biliyor”

Bursa, sadece sahip olduğu maddi imkanların değil, özgürlüğün kıymetini de çok iyi biliyor. Çanakkale’de yedi düvele karşı verdiğimiz tarihi istiklal mücadelesinde en büyük desteği veren yerlerden biri bu şehirdir. Bir asır önce iki yılı aşkın süre işgal altında kalan Bursa için milletimiz karalar bağlamıştır. Osmanlı döneminde de Bursalı yiğitler gönül coğrafyamızın dört bir yanında destanlar yazmıştır. Hatta bu mücadele sırasında yaşanan acılar üzerine yakılmış ağıtlar vardır. Cezayir’e sefere çıkıp memleketlerine dönmeyen yiğitlerin ardından yakılmış bu ağıt bize bugün de önemli mesajlar veriyor.

“Bizim başımıza benzer bir felaket gelse emin olun aynısını yapacaklar”

Son dönemde Gazze’de yaşananların bundan bir farkı yok. Gazze’de oluk oluk akan Müslüman kanı karşısında kör, sağır kesilenler yarın bizim başımıza benzer bir felaket gelse emin olun aynısını yapacaklar. Aslında biz bunu yaşadık. Rusya’yla aramızın açıldığı terör örgütlerinin sınırlarımıza dayandığı bir dönemde batılı ülkeler, güney şehirlerimizdeki hava savunma sistemlerini alıp götürmüşlerdi. Hamdolsun o dönemdeki sıkıntıların üstesinden gelmeyi kendi gücümüzle, imkanımızla, mücadelemizle başardık. Suriye’de, Libya’da, Akdeniz’de, Karadeniz’de, Karabağ’da, hangi adımı attıysak karşımızda büyük bir küresel ittifak bulduk.

“Milletimizle bir olup tüm bu oyunları birer birer bozduk”

Güven ve istikrar iklimimizi bozmak için yıllardır ülkemizde etki edebildikleri her kesimi kışkırtmaya, hareketlendirmeye çalıştılar. Her seçim döneminde de aynı senaryoyu devreye soktular. Milletimizle bir olup tüm bu oyunları birer birer bozduk. Kimi tuzakları geçtiğimiz mayısta olduğu gibi sandıkta hüsrana uğrattık. Kimi tuzakları 15 Temmuz’da olduğu gibi sokakta bertaraf ettik. Kimi tuzakları askeri harekatlarımızla sınırlarımız ötesinde durdurduk. Tabii bu uzun soluklu bir mücadeledir. Her dönemde yeni araçlar, yeni argümanlar, yei taktikler devreye giriyor. Hiç şüpheniz olmasın, önümüzde bizi yine zorlu bir süreç bekliyor. Bu toprakları vatan yapmak için verdiğimiz uğraşı, vatanımızı elde tutmak için de sürdürmek mecburiyetindeyiz. Aksi takdirde tıpkı bir asır önce yapmaya çalıştıkları gibi bizi bu topraklardan jiletle kazıyıp atmakta tereddüt etmeyecekleri açıktır.

Birliğin Gücüyle - 31 Mart 2024 Mahalli İdareler Seçim Kampanyası Görselleri

Muhalefet cenahında her türlü kirli pazarlık, her türlü entrika kol geziyor”

Ülkemiz muhalefetinin anlamadığı, anlamak istemediği, anlasa bile önemsemediği hakikat işte budur. İhtirasları öylesine gözlerini bürümüş durumda ki ülkenin ve milletin uzun vadeli çıkarlarının altına dinamit döşemekten çekinmiyorlar. Bu uğurda PKK’ya göz kırpıyorlar. Bu uğurda FETÖ’ye göz kırpıyorlar, bu uğurda emperyalist heveslere göz kırpıyorlar, bu uğurda her türlü hırsızlığa, arsızlığa yol veriyorlar. Siyasi vizyon sıfır. Siyasi program hak getire, proje mevcut değil, icraat desten zaten yok. Buna karşılık muhalefet cenahında her türlü istismar, her türlü kirli pazarlık, her türlü entrika kol geziyor.

CHP, çeşitli şehirlerde DEM’le hem de tabanına rağmen neyin karşılığı, hangi paylaşımların ürünü olduğu bilinmeyen karanlık ittifaklar kuruyor? Fakat bundan öylesine utanıyorlar ki saklamak için de kırk takla atıyorlar. CHP’nin ihtirasları DEM’in de için hallaç pamuğuna çevirdi. Bu partide kimi diyor ki kendimize oy verelim, kimi diyor CHP’nin kuyruğuna takılalım. Yani her kafadan bir ses çıkıyor. Toplam üye sayısı 500 bini bulmayan marjinal partiler, sağa sola talimat veriyor, istikamet çiziyor, seçmenin iradesine ipotek koyuyor. CHP’li faşist yöneticiler ‘kapıdan giremezsiniz’ diyerek zaten bunları her gün tokatlıyor.

“Valizler, çantalar dolusu dolarlar, eurolar, bunları saymaya bile yetişemiyorlar”

Ortada savunduklarını iddia ettikleri hak, hukuk, değer, prensip namına bir şey kalmadı. Bize karşı ortalığı ayağa kaldıranlar CHP’nin küstahlıkları karşısında uslu bir kediye döndü. Tabii bir de terazinin diğer tarafı var. Ülkemizin en büyük muhalefet partisinin içine düştüğü tutarsızlık, savrulma, kirlenmişlik hali gerçekten utanç verici. Valizler, çantalar dolusu dolarlar, eurolar, bunları saymaya bile yetişemiyorlar. Sayma görüntülerini kimse izah edemiyor. Bir tane CHP’li yetkili çıkıp da paralardan yapılan kulelerin kime ait olduğunun cevabını veremiyor. Daha darbe güzellemelerini millete yaptıkları hakaretleri saymıyorum.

İşte bu seçimlerde sadece şehirlerinizi yönetecek başkanları seçmekle kalmayacaksınız. Aynı zamanda ülkemizin geleceğinde hangi siyaset tarzının önünün açılacağını da belirleyeceksiniz. Sizlerden 31 Mart’a bu gözle de bakmanızı istiyorum. Bursa’nın en doğru kararı vereceğine inanıyorum.

“Beş yılda iflas ettirmedikleri yer kalmadı”

Belediyelerde yaptıklarını görüyorsunuz. Beş yılda iflas ettirmedikleri yer kalmadı. Sorunsuz saat gibi tıkır tıkır işleyen hizmetleri bile devam ettiremediler. Sadece yalanlarıyla sizleri kandırmanın peşindeler. Biz tüm samimiyetimizle, tüm içtenliğimizle, tüm hak ve hakkaniyet duygumuzla size gerçeği söylüyor, çözüm yolumuzu paylaşıyoruz.

21 yılda nasıl 3 kat Türkiye’yi büyüttüysek önümüzdeki dönemde iki kat daha büyütüp inşallah sözlerimizi fazlasıyla tutacağız. Yeter ki birliğimize, beraberliğimize sahip çıkarak ülkemizin bütünlüğünde devletimizin bekasında gözü olanları sevindirmeyelim. Gerisi sadece gayret, vakit ve planlama meselesidir.

Bizim söylediğimiz her şeyin referansı, ülkemize kazandırdığımız eser ve hizmetlerdir.

“Bursa’ya 327 milyar lira kamu yatırımı yaptık”

Son 21 yılda Bursa’ya 327 milyar lira kamu yatırımı yaptık. Eğitimde 10 bin 632 adet yeni derslik inşa ettik. İkinci devlet üniversitesi olarak Bursa Teknik Üniversitesi’ni kurduk. Gençlik ve sporda 10 bin 278 kişi kapasiteli yükseköğrenim yurt binaları açtık. 81 adet spor tesisi inşa ettik. Bu tesisler arasında 43 bin seyirci kapasiteli Timsah Arena Stadyumu, Atıcılar Spor Kompleksi ve Naim Süleymanoğlu Spor Kompleksi de var. Bursalı ihtiyaç sahibi kardeşlerimize 11 milyar lira kaynak aktardık.

Sağlıkta 1355 yataklı Bursa Şehir Hastanesi başta olmak üzere toplamda 3 bin 994 yataklı 29 hastane dahil 88 adet sağlık tesisi yaptık. Şehir hastanesi standardında 1315 yataklı Çekirge Ali Osman Sönmez Devlet Hastanemizin inşaatını tamamladık. Test ve devreye alma işlemleri bittikten sonra 3 ay içinde hasta kabulüne başlıyoruz. Uludağ Üniversitemizin bünyesinde 250 yataklı kadın doğum ve çocuk hastanesinin inşası sürüyor. Ayrıca Bursa’ya bin yataklı bir hastane daha yapmayı planlıyoruz.

“Hanlar Bölgesi’ni eski ihtişamına kavuşturacak bir projeyi hayata geçiriyoruz”

TOKİ eliyle Bursa’da toplam 23 bin 547 konutu tamamlayıp hak sahiplerine teslim ettik. 2 bin 943 konutun yapımına devam ediyoruz. Bursa’da 54 bin 292 adet konut ve ticari alanı dönüştürdük. 20 bin 416 adet bağımsız bölümün dönüşüm süreci devam ediyor. Hanlar Bölgesi 14 han, bir bedesten, 13 açık çarşı, 7 üstü örtülü çarşı, 11 kapalı çarşı, 4 pazar alanı, 21 cami, 177 sivil mimarlık örneği yapı, bir okul ve 3 türbesiyle adeta bir açık hava müzesidir.

Bursa’daki tarihi çarşıyı ve Hanlar Bölgesi’ni eski ihtişamına kavuşturacak bir projeyi hayata geçiriyoruz. Ulu Cami ile Hanlar Bölgesi arasındaki bağlantıyı güçlendirecek bu proje ile Bursa’ya 3 yeni meydan, 9 bin metrekare yeşil alan, 12 bin 500 metrekarelik yer altı kapalı otoparkı kazandırıyoruz. Yeri kaybolan Sağrıcı Sungur Mescidinin duvarlarını ve hazire alanını bularak yeniden ihya edip ibadete açtık. Bursa’daki 11 millet bahçesi projemizden 7’sinin yapımını tamamladık. Dünya Göçebe Oyunları Millet Bahçesi’nin yapımına devam ediyoruz, üçünün yapım çalışmaları sürüyor.

“Bölünmüş yol uzunluğunu 608 kilometreye çıkardık”

Ulaştırmada 200 kilometreden devraldığımız bölünmüş yol uzunluğunu 608 kilometreye çıkardık. İstanbul-Bursa-İzmir Otoyolu’nun yanı sıra diğer yatırımlarla şehrimizi, ilçeleriyle ve diper illerle konforlu bir ulaşım ağına kavuşturduk. Bu ay açtığımız Yenişehir-Bilecik bölünmüş yoluyla seyahat süresi 50 dakikadan 25 dakikaya indi. Mudanya-Gemlik Yolu’nu, Çalı Yolu’nun ikinci etabını, Doğancı Tüneli’ni, İznik Çevreyolu’nu bu sene bitiriyoruz. Dursunbey-Tavşanlı Yolu’nu, Gemlik-Armutlu-Çınarcık-Yalova Yolu’nu seneye tamamlıyoruz. Şehrimizi ülkemizin hızlı tren ağına bağlayacak Bandırma-Bursa-Yenişehir-Osmaneli Hattı’nın inşasına devam ediyoruz. Biten etapları hizmete açmaya başladık.

Bursa’ya 24 baraj, 3 içme suyu tesisi, 47 sulama tesisi, 5 arazi toplulaştırma projesi, 21 taşkın koruma tesisi, 17 gölet, 9 yeraltı depolama tesisi ve 12 HES kazandırdık. İznik Barajı, Karacabey Gölecik Barajı, İnegöl Kocaköy barajları ile Yeşildere Barajı sulamasının yapımına devam ediyoruz. Bursa’da 568 bin dekar zirai araziyi sulamaya açtık, inşa safhasındakilerle 59 bin dekar araziyi daha sulayacağız. Bursalı çiftçilerimize 43 milyar lirayı aşkın tarımsal hibe desteği verdik.

“Bursa’nın tüm ilçelerine doğal gaz arzını sağladık”

Türkiye’nin otomobili Togg’a ev sahipliği yapan Bursa’ya 8 yeni OSB, 3 endüstri bölgesi, 3 teknokent, 132 Ar-Ge merkezi, 31 tasarım merkezi kurduk. Şehrimizdeki aktif sigortalı sayısı 514 binden 1 milyon 100 bin seviyesine çıktı. İstihdamı desteklemek için Bursalı işverenlerimize 27 milyar lira tutarında prim desteği sağladık. Enerjide abone sayısı bir milyon 113 bin olan Bursa’nın tüm ilçelerine doğal gaz arzını sağladık.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.