ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Cibuti Ambouli Barajı’nın resmi açılışı yapıldı

Cibuti Ambouli Barajı’nın resmi açılışı yapıldı
9 Şubat 2024
5
A+
A-

Türkiye-Cibuti  Karma  Ekonomik  Komisyonu  (KEK)  5.  Dönem Toplantısı kapsamında Türkiye tarafından tamamlanan Cibuti Ambouli Barajı’nın resmi açılışı da gerçekleştirildi.

UHA / İnternational News Agency

undefined

Cibuti Ambouli Barajı’nın resmi açılış törenine, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Sayın Abdülkadir Uraloğlu, Türkiye’nin Cibuti Büyükelçisi ve Cibuti makamları, DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, DSİ Genel Müdür Yardımcısı Dinçer Aydoğan ve Barajlar Daire Başkanı İsmail Karabulut da iştirak etti.

Türkiye ve Cibuti arasındaki mevcut dostluk ilişkilerinin güçlendirilmesi ve su alanında işbirliğinin geliştirilmesi kapsamında DSİ tarafından inşa edilen Ambouli-Dostluk Barajı Cibuti’nin ilk barajı oldu.

Ambouli Dostluk Barajı, Cibuti Cumhuriyeti başkenti Cibuti’nin, 22 km batısında Ambouli deresi üzerinde yer alıyor. Ambouli Dostluk Barajı’yla, mansabında bulunan başkent Cibuti’nin taşkından korunması ve yeraltı suyunun beslenmesi amaçlanıyor.

Baraj İnşaatına ilişkin hibe anlaşması 24.07.2016 tarihinde Cibuti Hükümeti Ekonomi ve Maliye Bakanı ile Büyükelçimiz tarafından imzalanmıştı.

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü

Temelden yüksekliği 55 metre olan ve 14 milyon metreküp depolama hacmi bulunan Ambouli-Dostluk Barajı’nın yapımına 2017 yılında başlandı, 2020 yılında tamamlanan barajda 20-24.12.2021 tarihleri arasında kabul ve teslim işlemleri gerçekleştirilmişti.

Ambouli Dostluk Barajı, Cibuti nüfusunun yüzde 75’nin yaşadığı aynı isimli, Ambouli Deresini taşkınlarından koruyacak.

30 Eylül 2019 ve son olarak 2 Ocak 2023 tarihinde Cibuti’de son  yılların en yoğun yağışları yaşanmış olup, yaklaşık 1000 m3/s’lik  debiye sahip taşkınlardan başkenti korumuştu.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.