enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

CHP, Ak Parti ile helalleşmeli!

CHP, Ak Parti ile helalleşmeli!
4 Mart 2022
525
A+
A-

AYDIN – UHA HABER / Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Öğr. üyesi Doç. Dr. Atakan HATİPOĞLU, Muhalefetin büyük ortakları CHP ve İyi Parti’nin yeni ve özgün bir şey söyleyememesinin, bir farklarının olmamasından kaynaklandığını açıkladı.

Soykırım baskısı ve gelinen yer / Atakan Hatipoğlu yazdı - adanamuhalifDoç. Dr. Atakan HATİPOĞLU, ‘CHP, Ak Parti ile helalleşmeli!‘ yazısını (UHA) Uluslararası Haber Ajansı‘na değerlendirdi.

Bu partilerin belediyelerdeki performanslarının, hükümeti eleştirdiklerini neredeyse her konuda benzer işler yaptıklarını gösterdiğine vurgu yapan Doç. Dr. HATİPOĞLU, “Geçenlerde İzmir’de uğradığı haksızlığı anlatmak için Kılıçdaroğlu’nun aracının önüne atlayan işçinin üzerine tekme tokat saldıranlar CHP’nin atanamamış Yusuf Yerkellerinden başka bir şey değildiler” dedi.

Doç. Dr. Atakan HATİPOĞLU, şunları söyledi:

“Gerek ideolojik düzeyde gerekse bağlı olduğunuz kültürel değer sistemi düzeyinde yapısal bir farkınız olmadığında, gündelik olaylara reaksiyon vermenin muhalefet etmek olduğunu zannetmeye başlarsınız. İktidar olduğunuzda ise sistemi yeniden üretmek dışında hiçbir şey yapamazsınız. Bu durumda hükümetten hesap sorma veya yeni bir dönem açma iddiaları, yapısal sorunların aynı kalması, sadece aktörlerin değişmesi ve bunun da “güzel günler görmek” diye yutturulması oluyor. Nasreddin Hoca’nın “biraz biz ölelim” fıkrası, sistem içi muhalefet partilerinin iç politikada talip oldukları işlerin şifresini veriyor”.

“Arkada kalan dönemde bu yapısal benzerlik zemini, muhalefetin inandırıcılık sorunu yaşamasının en büyük nedenlerinden biri olmuştu” diyen Doç. Dr. HATİPOĞLU, Hükümeti yenmek için gereken yüzde 51 oy oranına ulaşmanın bir türlü mümkün olmayınca Ak Parti’den dökülenlerle birleşerek aritmetik çokluk yaratmanın elzem olduğuna dikkat çekti.

Doç. Dr. Atakan HATİPOĞLU, Uzun bir karşılıklı ziyaret trafiğinin sonunda geçen hafta altı muhalefet partisinin liderinin bir araya geldiğini, ancak tabloda bir tuhaflık olduğunu söyledi.

Kulisleri sallayan yeni ittifak iddiası Kılıçdaroğlu, Akşener, Babacan, Davutoğlu... - Siyaset Haberleri

“CHP ve İyi Parti, bugün şikâyet ettikleri konuların hesabını, bu noktaya gelinmesinin sorumluları ile birlikte sorma iddiasındalar!” diye konuşan Doç. Dr. HATİPOĞLU, “CHP, eskiden beri Ak Parti’nin rakibi. Arkada kalan dönemde Ak Parti ne yaptıysa, hepsine muhalefet etti. Oysa Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu başka bir tema üzerinden ilerliyorlar” dedi.

Doç. Dr. Atakan HATİPOĞLU, bu liderlerin eskiden yolunda giden her şeyin 2014’ten sonra giderek bozulmuş olduğu iddiasında olduklarını hatırlatarak şunları dile getirdi:

“Bu durumda CHP ve İyi Parti, Babacan ve Davutoğlu’nun Ak Parti’den ayrılmasından sonraki döneme mi muhalefet etmiş oluyorlar? Eğer durum buysa, CHP, Babacan ve Davutoğlu’nun sorumluluk üstlendikleri dönemlerde Ak Parti’ye muhalefet etmiş olmaktan dolayı helallik istemelidir!.

“Neden mi? Sözgelimi, muhalefetin büyük ortakları geçmiş dönemin hesabını sormak amacıyla Ak Parti’ye “Ülkeyi Suriye bataklığına neden soktun veya Rus uçağını neden düşürdün?” diye sorsalar muhatap Davutoğlu olmayacak mı? Ya da “Bugünkü ekonomik darboğazın sorumlusu sıcak paraya dayalı üretimden kaçış ekonomisini neden uyguladın?” diye sorsalar, muhatapları Ali Babacan değil midir? Geçmiş dönemin yanlış işlerinin hesabını o dönemin sorumluları ile birlikte sorma iddiasının ciddiyetini takdirinize bırakıyorum”.

Kadırga TV: 6'lı ittifak zirvesi toplanıyor

İşin esasının, bu altı partiyi bir araya getiren temel sebebin, Türkiye’nin 2014 sonrasında ABD ve Batı dünyası ile ilişkilerinde yaşadığı “itaatsizlik” sorununu çözmek olduğunu ifade eden Doç. Dr. HATİPOĞLU, hiçbirinin hükümetin 2014 öncesinin ekonomik ve sosyal politikalarına bir eleştirisinin bulunmadığı, altı partinin de ABD’nin Türkiye üzerindeki hegemonyasını yeniden inşa etmekte anlaşıyor olsalar da, başka bir sorunu daha çözmek zorunda olduğunın altını çizdi.

Son dakika: Erdoğan'dan AK Partili vekillere talimat: Mutlaka hayata geçirilmeli! - Güncel Siyaset Haberleri

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Öğr. üyesi Doç. Dr. Atakan HATİPOĞLU, tabanlarının, genel bir Ak Parti ve Erdoğan alerjisi dışında ortak noktalarının olmayışının büyük bir sorun olduğunu dile getirerek, çünkü Babacan ve Davutoğlu’nun partileri dışındaki bütün partilerin tabanında, bu liderlerin sorumlu olduğu dönemde izlenen politikaların da hesabını sorma beklentisinin bulunduğunu ve kaldı ki bu denklemde daha HDP’ye verilecek imtiyazların tabanlarında yaratacağı tepkinin hesaba katılmış olmadığına dikkat çekti.

Doç. Dr. Atakan HATİPOĞLU, CHP’nin bu benzemezler ittifakını bir arada tutabilmek için ideolojik esnekliği kendini inkâr etmenin de ötesine geçip omurgasızlaşma noktasına taşımak dışında bir şansının da olmadığını dile getirdi.

“Bu aşamadan sonra CHP için iktidar, sadece iktidar olmak için istenen bir arzu nesnesine dönüşüyor” diyen Doç. Dr. HATİPOĞLU, “Bu partileri bir araya getiren, perde gerisinden sufle fısıldayan güçler ne yaptıklarını, ne için iktidar olmak istediklerin gayet iyi biliyorlar şüphesiz. Olan yine bu partilerin peşinde “değişim” hayalleriyle sürüklenen insanlara oluyor” şeklinde kaydetti.

HABER : Ataner YÜCE

[UHA Haber Ajansı, 04 Mart 2022]

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.