ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Çavuşoğlu Libya Konferansı’na Katılmak Üzere Berlin’e Gidiyor

Çavuşoğlu Libya Konferansı’na Katılmak Üzere Berlin’e Gidiyor
23 Haziran 2021
444
A+
A-

UHA HABER / Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Libya’yla ilgili olarak ikincisi düzenlenecek olan Berlin Konferansı’na katılmak üzere Almanya’ya gidecek.

İkinci Berlin Konferansı, Birleşmiş Milletler ve Almanya’nın eşbaşkanlığında düzenlenecek.

Dışişleri Bakanlığı’ndan konuya ilişkin olarak yapılan açıklamada “Sayın Bakanımız, Birleşmiş Milletler ve Almanya’nın eş-başkanlığında 23 Haziran 2021 tarihinde Berlin’de düzenlenecek Libya konulu İkinci Berlin Konferansı’na katılacaktır. Konferansta, Libya’da 24 Aralık’ta seçimlerle sonuçlanacak siyasi sürecin pürüzsüz şekilde ilerletilmesi üzerinde durulacaktır” denildi.

Libya Ulusal Birlik Hükümeti, konferansa ilk kez katılacak. Konferansa davet mektubunu bir süre önce Almanya’nıhn Libya Büyükelçisi, Libya Başkanlık Konseyi Başkanı El-Menfi’ye bizzat vermişti.

Türkiye’nin Libya’daki varlığına başta Fransa olmak üzere batılı ülkeler karşı çıkıyor ve bunu da sık sık dile getiriyorlar. Öte yandan Yunanistan, konferansa davet edilmemesine tepki göstermişti. Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias bu konudaki tepkilerini Birleşmiş Milletler Libya Özel Temsilcisi Jan Kubis’e yaptıkları telefon görüşmesinde iletmişti.

Berlin Konferansı’nın ilki 19 Ocak 2020 tarihinde düzenlenmişti. BM tarafından Libya’daki diyalog sürecine katkı amacıyla 23 Ekim 2020 tarihinde de İsviçre’de Ortak Askeri Komite toplantıları organize edilmişti.

***

Neden https://www.uhahaberajansi.com/?

Bağımsız bir haber ajansı olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir ajans gazeteciliğini hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün  https://www.uhahaberajansi.com/’a Abone Ol.

https://www.uhahaberajansi.com/; seninle güçlü, seninle özgür!

[UHA Haber Ajansı, 23 Haziran 2021]

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.