ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
SON DAKİKA
11:01 Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Erkılınç’tan 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı mesajı
10:55 Kütahya’nın Tavşanlı ilçesinde gerçekleşen bir düğünde, takılar hayıra dönüştü
10:22 Çukurova Uluslararası Havalimanı 10 Ağustos’ta açılıyor…
00:55 Biden’ın kararı sonrası Demokrat Parti’de Harris hareketliliği: “24 saatte 81 milyon dolar bağış toplandı”
00:50 Muğla Valisi Dr. İdris Akbıyık’ın 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı Mesajı
00:43 TBMM Başkanı Kurtulmuş, Rasim Özdenören’in vefat yılı sebebiyle mesaj yayımladı
00:39 TÜİK’in en yüksek istihdam ve en yüksek kazanç sağlayan üniversite bölümleri raporu bize neler söylüyor?
00:38 Netanyahu: “Rehinelerin serbest bırakılması için anlaşmayı ilerletebileceğimize inanıyorum”
00:37 Son zamanlarda artan telefon patlamalarına karşı uzmanlardan uyarı
00:33 Uygulanmayan bir kanun: 4207
00:31 Devlet Koruması Altındaki Çocuklardan Teknoloji Başarısı
00:30 Bahçeli: “Biden’in gidişi bir müjdedir, Netanyahu’nun gidişi de ikinci müjde olacaktır”
00:28 “Erdoğan’ın Moskova’da Esat ile görüşmesi gibi bir plan yok”
00:28 İzmir ​Büyükşehir’den yaşlı ve engellilere sıcak yemek
00:25 Kamala Harris’in Demokrat Parti’nin başkan adayı olarak öne çıkması Türkiye’de nasıl yorumlandı?
00:22 Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği Başkanı İşler’den ‘Nerede bu turistler?’ sorusu
00:18 Trump’a suikast girişiminin ardından Gizli Servis Direktörü’nden istifa kararı
00:17 Yarının Adana’sı 5 yıllık strateji planı için çalışmalar başladı
00:13 (TFF) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Trendyol Süper Lig’i UHA Haber’e değerlendirdi
00:08 Aralarında kırmızı kategorideki Yusuf Kalkan’ın da olduğu 4 terörist etkisiz hale getirildi
TÜMÜNÜ GÖSTER →

Çağdaş ilahiyatçıların öncüsü: Yaşar Nuri Öztürk

Çağdaş ilahiyatçıların öncüsü: Yaşar Nuri Öztürk
25 Haziran 2024
4
A+
A-

22 Haziran 2024, Türk çağdaş ilahiyatçılarının öncüsü Yaşar Nuri Öztürk’ün vefatının 8. yılı. Bu, 8 yıldan bu yana ölüm yıldönümlerinde kendisi için yazdığımız 4. yazı.

Prof. Dr. Yaşar Nuri ÖztürkYaşar Nuri Öztürk 8 yıl önce ölmesine rağmen yazıları, kitapları, konuşmaları, uyarıları, tartışmaları internet ortamında, sosyal medya platformlarında hâlâ büyük bir ilgiyle takip ediliyor. Toplumumuzda gerek yurt içinde gerekse yurt dışında iyi eğitim almış,  statü sahibi olmuş, ancak akıl mantık dışı geleneksel dinsel yorumlar yüzünden dinden uzaklaşmış birçok insan onun yorumları sayesinde dine dönmüştür. Bu kategorideki sayısız vatandaşın Yaşar Nuri Öztürk’e minnet ifade eden, Allah’tan samimi rahmetler dileyen yazıları sosyal medya platformlarında hâlâ okunuyor; kendisinin çeşitli TV kanallarındaki konuşmaları hâlâ dinleniyor.

Bu zamanda hacı, hoca, şeyh takımından hiç kimse eğitimli insanları Yaşar Nuri Öztürk kadar dine döndürmede başarılı olamamıştır. Çünkü Yaşar Nuri Öztürk; hurafelerden, akıl ve mantık dışı rivayetlerden arındırılmış bir din davetçisi, yani gerçekleri dosdoğru söyleyen, hiçbir şeyi gizlemeyen “çıplak uyarıcı” olarak ortaya çıkmış, hiçbir kınayanın kınamasından da korkmamıştır.

Yaşar Nuri Öztürk; yaşanılan zamanla hiç örtüşmeyen, çağdışı kabullere boğulmuş; akıl veKur'an'daki İslam - Yaşar Nuri Öztürk | Nadir Kitap bilimle izahı yapılamayan geleneksel din açıklama ve yorumlarının günümüzün aydınlanmış insanında bir karşılığı olmadığını çok iyi biliyordu. Bu sebeple öncelikle bu şekilde din anlayış ve yorumuyla mücadeleyi ilke edinmiş; İslam’ın en güvenilir yazılı metni olan Kur’an’ı her açıklamasının temeli yapmıştır. Onun “Kur’an’daki İslam” kitabı sadece Türkiye’de değil, tüm İslam dünyasında bir çığırdır ve alanında çok büyük bir rolü yerine getirmiştir. Bu yüzden onun sayısız eseri içinde en çok hücuma uğrayan, en çok eleştirilen kitabı “Kur’an’daki İslam” olmuştur.

Yaşar Nuri Öztürk’ün söz konusu bu kitabında hiç yanlışı yok mudur? Bu soruya “hayır” diye karşılık vermek akıl ve bilimle bağdaşmaz. Ama bu kitabın amacı doğrudur. Ülkemizde de tüm İslam dünyasında da bu anlamda bir çıkışa ihtiyaç vardı ve bu kitap bu ihtiyaca cevap vermiştir.

Yaşar Nuri Öztürk, hiçbir kitabında, hiçbir konuşmasında İslam’ın hiçbir kutsalını inkâr etmemiştir. Allah, Kur’an, Hz. Muhammed isimleri üzerinde insanları yanıltıcı, tereddüde sevk edici hiçbir söz söylememiştir. Daha açık ifadeyle inkârcılıkla suçlanmasına sebep olacak hiçbir yorumda bulunmamıştır. Ama bu toplumda ne yazık ki hem yaşarken hem de ölümünden sonra Yaşar Nuri Öztürk’ü kâfirlikle, zındıklıkla suçlayan birçok kerameti kendinden menkul dindar, hacı hoca, âlim(!) vardır. Onu bir Müslümana asla yakışmayacak şekilde delilsiz dayanaksız küfür ve hakaretlerle, asılsız suçlamalarla anan sıradan Müslümanların sayısı ise çok daha fazladır. Onun hastalığının, son günlerinde fizikî varlığında, özellikle simasında sebep olduğu olumsuz görüntüleri bile kâfirliğinin yüzüne yansıması olarak algıladılar. Üstelik bu suçlamaları İslam Kelam ilmindeki, “Bir kimsenin küfrüne delalet eden 99, imanına delalet eden tek bir sözü/davranışı bulunsa, imanına delalet eden o tek söz ve davranışa itibar edilir” hükmüne rağmen yaptılar ve buna devam ediyorlar.

En kötüsü de toplumdaki bu yaşar Nuri Öztürk karşıtlarının/düşmanlarının onun gerçek dinsiz imansızlarla, İslam düşmanlarıyla nasıl mücadele ettiğinden, bu yolda mahkemelik bile olduğundan haberleri dahi bulunmuyor. Onun “Atatürk’ten Sonraki CHP” adlı kitabı bu anlamdaki mücadeleleri konusunda iyi bir kaynaktır.

Ruhu şad, mekânı cennet olsun.

İki şey bağdaşmaz: Para sevgisi ve dindarlık - DÜŞÜNENLERİN DÜŞÜNCESİ

İsmail ÖZCAN & Eğitimci Yazar

ETİKETLER:
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.