ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Buça’da sivil katliamı: Görgü tanıkları yaşadıklarını anlattı

Buça’da sivil katliamı: Görgü tanıkları yaşadıklarını anlattı
7 Nisan 2022
664
A+
A-

KİEV – UHA HABER / Ukrayna’nın 5 haftalık Rus işgalinden kurtarılan Buça kentinde Ukraynalı yetkililer, 300’den sivilin ölü bulunduğunu, içlerinde 50 sivilin infaz edilerek öldürüldüğünü açıkladı.

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı KİEV Temsilcisi ve Aktivist Daria KALENİUK‘un Reuters’den aktardığı haberinde, Rusya iddiaları “provokasyon” olarak değerlendirirken Avrupa Birliği liderleri ve Ukraynalı yetkililer, Rusya’yı sivilleri vahşi bir şekilde öldürerek savaş suçu işlemekle itham etti.

Elleri beyaz bir kol bandıyla bağlanmış şekilde başından vurularak öldürülen sivillerin görüntüleri Ukraynalı yetkililerin iddialarını güçlendirdi.

Reuters’ın ulaştığı bir görgü tanığı, Rus ordusunun Buça’daki yerel halktan kollarına beyaz kol bandı takmalarını istediğini söyledi.

Buça Belediye Başkanı Anatoliy Fedoruk, beyaz kol bandının Rus ordusuna destek veren Çeçen savaşçılar tarafından halka zorla taktırıldığını öne sürdü.

AP Photo
Buça AP Photo

Diğer bir Buça sakini, Rus ordusu tarafından gözaltına alınan bir kişinin ölü bulunduğunu aktardı.

Eşi öldürülen kadın: ‘Çeçenler bizi keseceğini söyledi’

Eşi ile birlikte Buça’da yaşayan Tetyana isminde bir kadın, Rus işgali sırasında yaşadıklarını Reuters’a anlattı.

Yaşadıkları binanın Ruslar tarafından komuta merkezi olarak seçildiğini anlatan Tetyana, eşi ve kendisinin esir alındığını söyledi.

Rusların kente geldiğinde orada yaşayanların belgelerini görmek istediğini anlatan Tetyana, Çeçen olduğunu düşündüğü bir askerin esir tutulduğu sırada onlara “Sizi keseceğim” dediğini belirtti.

4 gün sonra Ruslar tarafından serbest bırakılan kadın, eşini günlerce göremediğini ve daha sonra yaşadıkları binanın bodrum katında bazı cesetlerin görüldüğünü duyduktan sonra onu bulduğu söyledi.

Tetyana o anları şöyle anlattı: “Onu ayakkabıları ve pantolonundan tanıdım. Ağır yaraları vardı, bedeni soğuktu. Komşumda hâlâ yüzünün bir fotoğrafı duruyor. Başından vurulmuş, parçalanmış, işkenceye uğramış haldeydi.”

Komşuları ve Tetyana eşinin cenazesini yaşadıkları binanın yakınındaki bir bahçeye “köpekler yiyemesin diye” açılan bir çukura gömdü.

Gazeteciler, Tetyana’nın eşinin bulunduğu yerde bir başka cesetle daha karşılaştı; halk cenazeye saygı için üzerini bir örtüyle kapatmıştı.

‘Gözünden vurulmuş halde bulundu’

Bir başka kent sakini, Rus askerleri tarafından götürülen iki kişinin sol gözünden vurularak öldürüldüğünü ifade etti. Diğer 6 sakin ise bu tanığın iddialarını doğruladı. Tanıklardan biri, gözünden vurulan kişilerden birinin yaşadığı binada yaşayan ve Ukrayna ordusundan emekli olduğu bilinen bir sivil olduğunu ifade etti.

Rodrigo Abd/Copyright 2022 The Associated Press. All rights reserved.BuçaRodrigo Abd/Copyright 2022 The Associated Press. All rights reserved.

Buça ve çevresi Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle beraber haftalarca uzun ve şiddetli çatışmalara sahne oldu.

Ukrayna ordusu cumartesi günü kentin yeniden geri alındığını açıkladı.

Buça’da yollar patlatılmamış mühimmatla dolu olarak bulundu. Sokaklarda onlarca insan cesediyle karşılaşıldı.

Bahçesinde mühimmat kalıntıları bulunduğu söyleyen Buçalı Kopaçov ailesi ise yastaydı. Rus ordusu 33 yaşındaki kızı ve iki arkadaşını geri çekilmeden birkaç gün önce öldürmüştü. Kopaçov, “İnsanları öylece öldürüyorlardı. Kimsin, neden buradasın diye soran yoktu. Sadece ateş ediyorlardı” şeklinde konuştu.

Who Is Daria Kaleniuk? Ukrainian Journalist Wikipedia & Boris Johnson Video

HABER : Daria KALENİUK

***

Daria Kaleniuk , Kiev merkezli Yolsuzlukla Mücadele Eylem Merkezi’nin yönetici direktörü olan Ukraynalı bir sivil toplum aktivistidir .  2022 Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sırasında, Kaleniuk, Varşova’daki bir basın toplantısında İngiltere başbakanı Boris Johnson’a Londra merkezli bazı Rus oligarklarının neden yaptırımlarla hedef alınmadığını sorduğunda uluslararası medyada öne çıktı. ve neden Ukrayna üzerinde uçuşa yasak bölge kurulmasını desteklemediği. Kaleniuk, Yaroslav Mudryi Ulusal Hukuk Universitesi’nde hukuk okudu ve Fulbright Yabancı Öğrenci Programı tarafından desteklenen Chicago-Kent Hukuk Fakültesi’nden Mali Hizmetler Hukuku alanında yüksek lisansını yaptı. Daria Kaleniuk, Genç Küresel Liderlerin bir üyesidir.

[UHA Haber Ajansı, 07 Nisan 2022]

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.