ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
SON DAKİKA
11:11 Fatih Altaylı’nın, “Yurt dışındaki Türkler’in Türkiye ile ne alakaları var, Türkiye’de oy kullanmak için vergi ödesinler” sözü üzüntü yarattı
09:42 Türkiye’nin eski çağlardan kalma en büyük çocuk mezarlıklarından biri Diyarbakır’da bulundu
00:57 Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Rabb’imiz hainlerin hesaplarını başlarına geçirdi”
00:48 Türksat 6A’da 4. ateşleme salı günü gerçekleşecek
00:36 Yükseköğretim Kurulu’ndan (YÖK) “hayali üniversite” haberleri ile ilgili açıklama
00:32 Zafer Partisi Genel İdare Kurulu Bildirisi
00:30 İngiltere’de yaşayan iki Kıbrıslı Türk koşucu, “Ada’da Barışın 50. yılı” sloganıyla koştu
00:30 Trump’a saldırı, ABD’de tehdit seviyesinin yıllar içinde yükselmesinin ardından geldi
00:29 Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’nden, 15 Temmuz Fotoğrafları Sergisi ve Paneli
00:28 Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türkiye’de gerçekleşen 15 Temmuz darbe girişimi ve Yunan Cuntası’nın Kıbrıs’ta gerçekleştirdiği darbenin yıldönümü dolayısıyla mesaj yayımladı
00:15 Bakan Fidan: İsrail’e baskı yapılması gerekiyor
00:15 İletişim Başkanı Altun, “15 Temmuz Destanı Milletin Zaferi Fahir Atakoğlu Konseri”nde konuştu
00:15 Gazeteci İlhan AKÇAY, “Irkçı politikaların ve söylemlerin Hollanda’nın geleceğine zarar vermesine izin vermemeliyiz”
00:06 Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu, “15 Temmuz, şanlı direnişimizin yıldönümüdür”
00:02 663. Domaniç Yağlı Pehlivan Güreşleri’nde başpehlivan belli oldu
00:01 Bakan Güler, 12’nci Dönem Müşterek Komuta ve Kurmay Eğitimi ile 6’ncı Dönem Komuta ve Kurmay Eğitimi mezuniyet töreni’nde konuştu
16:02 Suikaste uğrayan ABD başkanları ve başkan adayları
15:46 Trump’a saldırı girişimine dünya liderlerinden tepki yağdı
15:34 FBI Trump’a suikat girişimine karışan zanlının kimliğini açıkladı
09:50 TÜİK’in sendikalara yolladığı sunumdaki üslup tepkilere yol açtı
TÜMÜNÜ GÖSTER →

Blöf mü, değil mi?

Blöf mü, değil mi?
24 Eylül 2023
14
A+
A-

TRT TÜRK yeni banner

Meral Akşener, İyi Parti’nin belediye seçimleri için her şehirde aday çıkaracağını ilan edeli çok oldu.

Hasan Basri Yalçın | Yazar | Kriter Dergi

Prof. Dr. Hasan B. YALÇIN & İstanbul Ticaret Üniversitesi 

Hatta Genel İdare Kurulu’ndan karar çıkartıldı. Şimdi de çırpınıp duruyor. Blöf yapmadığını anlatmaya çalışıyor. Bir siyasi parti ve lideri için hazin bir durum.

Yalancı çoban misali kimse Akşener’in söylediklerine inanmıyor. Zira bu zamana kadar söylediklerinin tersini yapmak konusunda çok başarılı bir performans sergiledi. Türk siyasi tarihinde eşine az rastlanır dönüşler yaptı. 3 Mart ile 6 Mart arasındaki uçurum nedeniyle insanların Akşener’in söylediklerine inanması çok zor.

Hele de yerel seçimlere az bir zaman kalmışken yeni bir parti kimliği ve yeni bir siyaset inşa ediyormuş gibi bir görüntü vermesi pek inandırıcı olmuyor. Siyasi konjonktüre baktığınızda da söylediklerinin pek gerçekçi olmadığı görülüyor. O nedenle de herkes, CHP’liler dâhil, Akşener’in blöf yaptığını düşünüyor.

Haksızlık etmeyelim. Belki de gerçekten kendisi blöf yapmadığını düşünüyor olabilir. Ama bu yine de son anda dönüş yapmayacağı anlamına gelmez. Paylaşır mısınız bilmem ama benim zihnimde Akşener’e dair şöyle bir kanaat var: İlk aklına gelen fikri plan zannediyor. Hesapsızca asıp kesiyor. Sonra da arkasında duramıyor.

O nedenle bugün ne kadar ciddi ve inanarak konuşuyor olsa da yarın bambaşka davranışlar sergileyebilir. Ne kadar aday ilan ederlerse etsinler ben son ana kadar İyi Parti’nin tavrından emin olamam.

Düşünsenize, 3 Mart sabahı tarih yazmak için yola çıkan Akşener, 6 Mart sabahı masaya geri dönmüştü. Şimdi istiyor ki, herkes kendine inansın. Kolay değil.

Ben kendi seçmeninin dahi Akşener’e pek inandığını sanmıyorum. Zaten İyi Parti kendi kimliğini ve tabanını oluşturamamış bir tepki partisi. Çok da ortak değerleri benimseyerek oy kullandıklarını düşünemiyorum. O nedenle Akşener’in ne dediğine, ne yaptığına pek baktıkları yok gibi geliyor bana.

Eğer öyle olsaydı bu kadar zikzaktan sonra ciddi bir sorgulama olurdu. Olmadı, iyisiyle kötüsüyle aynı oyu almaya devam ediyor. O nedenle de zaten Akşener kafasına göre bir tutarlılık kaygısı olmadan siyaset yapmaya devam ediyor.

Yani aslında karşımızda ne bir parti, ne bir taban ne de ciddi bir liderlik var. O nedenle ne yapsalar pek şaşırmam. Ama siyasi şartlara bakınca İyi Parti’nin bu yapısıyla CHP’ye yanaşmaktan başka şansı olmadığını da düşünmeden edemiyorum.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.