enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
13,6809
EURO
15,5820
ALTIN
785,76
BIST
2.005
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Çok Bulutlu
13°C
İstanbul
13°C
Çok Bulutlu
Cuma Sağanak Yağışlı
18°C
Cumartesi Çok Bulutlu
17°C
Pazar Sağanak Yağışlı
16°C
Pazartesi Sağanak Yağışlı
14°C

“Birlikten Kuvvet Doğar” temalı arama konferansıyla Türkiye için önemli bir adım daha atıldı

“Birlikten Kuvvet Doğar” temalı arama konferansıyla Türkiye için önemli bir adım daha atıldı
21 Ekim 2021
0
A+
A-

İSTANBUL-UHA HABER / Türkiye’yi etki yatırımı alanında dünya sahnesine taşımak için bir araya gelen lider kurumlar tarafından kurulan Etki Yatırımı Danışma Kurulu’nun (EYDK), YASED ve PwC işbirliğiyle düzenlediği “Birlikten Kuvvet Doğar” temalı arama konferansıyla birlikte; Türkiye’yi, hacmi 2,3 trilyon dolar seviyesine ulaşan küresel etki yatırımı dünyasına dâhil etmek için önemli bir adım daha atıldı.

Yurtta sulh, cihanda sulhVeriye dayalı, şeffaf ve kapsayıcı bir yaklaşım benimseyen Etki Yatırımı Danışma Kurulu (EYDK), YASED ve PwC desteğiyle etki yatırımı ekosistemindeki geniş katılımcı ağını bir araya getirmek ve “Bir Etkinleştirici Olarak EYDK” raporunda EYDK’nın eylem planı ve çalışma grupları hakkında sunulan içgörü ve önermeleri detaylandırmayı amacıyla  “Birlikten Kuvvet Doğar” temalı arama konferansını gerçekleştirdi.

Raporda dört çalışma grubu belirlendi. Bu çalışma grupları; Türkiye’yi, bölgesinde etki yatırımcılığının merkezi yapacak, küresel bir iş ve bilgi ağı inşa edecek Etki Ortaklıkları Çalışma Grubu; Türkiye’nin milli çıkarlarına ve potansiyeline dayanan Sürdürülebilir Kalkınma ve Politika Çalışma Grubu; özellikle etki ölçümü ve yönetimi alanında teknik bilgi seviyesini yükseltecek Kapasite Geliştirme Çalışma Grubu ve uluslararası seviyede farkındalık çalışmalarına yön verecek Kurumsal İletişim Çalışma Grubu’ndan oluşuyor.

“İçgörüleri, tartışarak detaylandırmayı hedefledik”
Arama konferansıyla ilgili açıklama yapan EYDK Başkanı Şafak Müderrisgil, “Pozitif ve ölçülebilir sosyal ve çevresel etkiyi, yatırımların merkezine koyarak finansal getiri elde etmeyi hedefleyen etki yatırımcılığı alanında, Türkiye’deki çalışmalar Nisan 2019’da başlamıştır. Kasım 2019 ve Mart 2021’de UNDP tarafından yayımlanan iki rapor, Nisan 2021’de lider kamu ve özel sektör kurumlarının ve kâr amacı gütmeyen organizasyonların bir araya gelmesiyle EYDK’nın kurulması ve ‘Bir Etkinleştirici Olarak EYDK’ raporunun Eylül 2021’de yayımlanması önemli dönüm noktaları olmuştur. ‘Birlikten Kuvvet Doğar’ temasıyla YASED ve PwC’nin işbirliğiyle düzenlediğimiz arama konferansıyla, yayınladığımız rapor dahilinde önerilen eylem planı ve çalışma grupları için oluşturulan içgörüleri, geniş bir katılımcı ağıyla tartışarak detaylandırmayı hedefledik” dedi.

Konferansta açılış konuşması yapan UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Louisa Vinton, “Yılda 7 trilyon ABD dolarına çıktığı tahmin edilen küresel fon ihtiyacı, yoksulluk, açlık, eşitsizlik ve iklim değişikliği ile mücadele eden kapsamlı ve küresel Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarını gerçekleştirmek için yeterince para bulunmadığına dair endişelere yol açıyor. Neyse ki etki yatırımcılığı bu açığı kapatmak için etkili bir yol sunuyor ve UNDP Türkiye’deki özel sektörün hem dünyayı korumaya hem de insanların yaşam koşullarını iyileştirmeye ölçülebilir destekte bulunurken getirisi olan yatırımları da belirlemesine yardımcı oluyor” dedi.

“Konferansın değerlendirmesi kamuoyuyla paylaşılacak”
Etki yatırımının sadece Türkiye için değil, dünya için de yeni bir kavram olduğunu belirten Müderrisgil, “Küresel olarak, 2,3 trilyon dolarlık hacme ulaşan etki yatırımı ortamında Türkiye nasıl konumlanacak, stratejilerini ve politikalarını nasıl belirleyecek, hangi sektörleri önceliklendirecek, hangi alanlarda kapasite geliştirecek, ulusal ve uluslararası işbirliği mekanizmalarını nasıl çalıştıracak sorularına birlikte cevap arayacağız. Arama konferansı; kamu, özel ve kâr amacı gütmeyen sektörlerden gelen üye 34 kurumumuzun temsilcileriyle birlikte, etki yatırımı ekosisteminin diğer anahtar paydaşlarına da kulak verecek. Bu konferans aynı zamanda veri toplamamıza da imkan vereceğinden konferansın değerlendirme ve sonuçları bir rapor haline getirilip kamuoyuyla paylaşılacağını ayrıca duyurmak isterim” ifadelerini kullandı.

HABER : Sezin BULUM

***
Etki Yatırımı Danışma Kurulu hakkında
Etki Yatırımı Danışma Kurulu (EYDK), 34 lider kurumun bir araya gelmesiyle kurulmuştur. EYDK, tüm paydaşları buluşturarak etki yatırımını Türkiye’de ana akım bir yatırım modeli haline getirmeyi amaçlamaktadır. Küresel etki yatırımı ekosistemine Türkiye’nin süratle dahil olması ve bu alanda uluslararası iş birliklerine, modellere ve projelere imza atabilmesi temel hedefidir. EYDK, politika geliştirme ve uygulama süreçlerini desteklemek ve karşılıklı fayda sağlayan küresel, bölgesel ve yerel ortaklıklar kurmak üzere çalışmaktadır.
www.eydk.org

[UHA Haber Ajansı, 21 Ekim 2021]

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.