ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Beyaz Saray: Biden, İsrail’e silah göndermesini gerektirecek yasa tasarısını veto edecek

Beyaz Saray: Biden, İsrail’e silah göndermesini gerektirecek yasa tasarısını veto edecek
16 Mayıs 2024
4
A+
A-

Beyaz Saray, ABD Başkanı Joe Biden’ın, İsrail’e savunma silahları göndermesini öngören Cumhuriyetçilerin öncülüğündeki yasa tasarısını veto edeceğini açıkladı.

UHA / İnternational News Agency

ABD Başkanı Joe Biden (AFP)

CNN’nin haberine göre tasarı, Biden’ın İsrail güçlerinin Gazze Şeridi’nin güneyindeki Refah kentine yönelik geniş çaplı saldırısına ilişkin endişeler nedeniyle, İsrail’e silah sevkiyatını askıya alma kararının ardından Kongre’de oluşan tepkiyle birlikte geldi.

Beyaz Saray Yönetim ve Bütçe Ofisi’nden (OMB) yapılan açıklamada şöyle denildi:

Bu yasa, yönetimin İsrail’e karşı yaklaşımının kasıtlı olarak çarpıtılması ve yanlış yönlendirilmiş bir tepkidir. Başkan bu konuda nettir: İsrail’in kendisini savunmak için ihtiyaç duyduğu şeye sahip olmasını her zaman sağlayacağız ve İsrail’e olan bağlılığımız sarsılmazdır.”

Yasa taslağı, Başkan’ın etkili bir dış politika uygulama kabiliyetini zayıflatacak ve Başkan’ın başkomutanlık ve yürütmenin başı olarak görevleri ile dış ilişkileri yürütme yetkisi de dahil olmak üzere Anayasa’nın II. maddesi kapsamındaki yetkilerinin ihlali konusunda ciddi endişelere yol açabilecektir.

Temsilciler Meclisi’nde yarın oylanması beklenen tasarı, ABD yönetiminin İsrail’e ABD savunma ürünleri veya hizmetlerinin teslimatını durdurmasını, askıya almasını veya iptal etmesini engellemeyi amaçlıyor ve tasarının yasalaşmasından sonraki 15 gün içinde, halihazırda alıkonulmuş olan ürün veya hizmetlerin serbest bırakılmasını gerektiriyor. (Dış Haberler Servisi)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.