enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Başkent’te Kastamonu Günlerine Büyük İlgi

Başkent’te Kastamonu Günlerine Büyük İlgi
22 Kasım 2023
6
A+
A-

Kastamonu Dernekler Federasyonu (KASDERFED) tarafından Ankara Atatürk Kültür Merkezi Millet Bahçesi’nde 17 Kasımda kapılarını açan ve 18’ncisi düzenlenen ‘Başkentte Kastamonu Günleri’ Pazar günü akşamı sona erdi.

UHA / İnternational News Agency

Başkent'te Kastamonu Günleri başlıyor - Kastamonu İstiklal Gazetesi

Başkentte Kastamonu Günleri’ dolayısıyla UHA Haber’den  Gazeteci Veysel KAVRAYAN kapanış gününe kadar Ankara’da takip etti.

Başkentte Kastamonu Günleri’nin açılışına Ankara Valisi Vasip Şahin, Kastamonu Valisi Meftun Dallı, milletvekilleri, ilçe belediye başkanları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile çok sayıda davetli katıldı.

Atatürk Kültür Merkezi Başkent Millet Bahçesi’nde düzenlenen tanıtım günlerinde Kastamonu’ya ait yiyecekler tanıtılırken yöreye özgü coğrafi işaretli ürünler de yerini aldı.

Kastamonu Belediye Başkanı Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu, açılışta yaptığı konuşmada KASDERFED tarafından 18’ncisi düzenlenen “Başkent’te Kastamonu Günleri’nin hayırlı olmasını temenni etti.

Türkiye’nin her şehrinde Kastamonu’yu en iyi şekilde temsil etme gayesi ile çalışmalarını sürdürdüklerini kaydeden Başkan Galip Vidinlioğlu: “Kültürümüzün, yöresel ürünlerimizin, yöresel lezzetlerimizin sergilendiği etkinliğe katkı sunan esnaflarımız ve Ankara’da yaşayan hemşerilerimizi ziyaret ederek hasbihal etme imkanı bulduk. Bu vesile ile 18 yıldır Başkentimizde Kastamonu’muzu Kastamonulularla buluşturulmasında emeği geçen, memleket havasının oluşmasında katkı sunan tüm hemşerilerime teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmasında, Kastamonu’dan Ankara’ya kucak dolusu sevgiler getirdiğini ifade eden Başkan Galip Vidinlioğlu, İstiklalin şehrinden; Şeyh Şaban-ı Veli diyarından herkese kucak dolusu selam getirdiğini dile getirdi.

Kastamonu Belediye Başkanı Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu, “Bugün burada olmaktan çok mutluyum. Bu tarz o kadar çok önemli ki yılın birkaç gününde de olsa bir araya gelerek bizlere hasbihâl etme imkânı sağlıyor. Kastamonu nedir diye değişik platformlarda, değişik ortamlarda sürekli soruyorlar.  Ben soranlara Kastamonu Türkiye’nin kendisidir diyorum. Anadolu’nun mayasıdır diyorum. Türkmen kaidesi bir vilayettir diyorum. Kastamonu’yu birkaç dakika içerisinde anlatmak mümkün değil. Kastamonu Selçuklu Devleti’nin 2 uç beyinden bir tanesidir. Saray mutfağının tanzim edildiği yerdir. Osmanlıya sancakbeyliği yapmış büyük bir vilayettir. Kurtuluş Savaşı döneminde de İstiklalin başlangıç noktası olmuştur. Kastamonu hiç işgal görmediği halde nüfusa oranla en fazla şehidi veren ildir” dedi.

Vatanın kolay vatan olmadığını ifade eden Başkan Vidinlioğlu: “Bizim Suriye’de, Irak’ta ne işimiz var diye soruluyor. Şimdi o ses biraz daha fazla yankılanıyor. Bu sefer ve bizim Filistin’de ne işimiz var deniyor. Ben de diyorum ki kimin ne kadar işi varsa onlardan kat be kat fazla orada bizim işimiz var. Tarihi sorumluluklarımız var. Üzerimize düşen sorumluluklardan kaçmamız beklenemez” şeklinde konuştu.

“Tarihi sorumluluklarımızı iyi bilmemiz gerekiyor” diyen Başkanı Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu, şunları söyledi:

“Onu bilmeyenler Suriye’de, Irak’ta ve Filistin’de ne işimiz var diye sorarlar. Onlara verilecek cevap da budur. Bizim sınırlarımız Türkiye Cumhuriyeti devleti sınırları ile kalmış olabilir ama gönül coğrafyamıza da hiç kimse karışamaz. Manevi coğrafyamız bizim nerede bir evliya mezarı var, nerede bir Türk mezarı var, nerede bir ecdat mezarı var oradan başlar.   Bunun da önüne kimse geçemez. Tarihi sorumluluklarınızı sırtlanmanız gerekiyor.  Türk ne kadar güçlüyse Dünya’da o kadar huzur vardır, Türk ne kadar güçlüyse Dünya’da o kadar barış vardır. Bu yüzden birlik ve beraberliğin en fazla olması gerektiği dönemdeyiz. Ben imanım gibi biliyorum. Önümüzdeki yüzyıl Türk yüzyılı olacak. Bundan zerre kadar şüphem yok. Biz yeter ki kendimizi bilelim. İdrak ettiğimizde farkında olalım ki zaten kimse bizim önümüzde duramaz. Ben inanıyorum ki gün be gün güçlenen Türkiye bütün bunları sağlayacak kudrette olacaktır.”

 

Kastamonu Valisi Meftun Dallı de yaptığı konuşmada, Başkent’te Kastamonu Günlerinin hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür ederek, Kastamonu’ya hizmet etmenin herkesin amacı olduğunu söyledi.

Vali Meftun Dallı: “Bölgeye güzel hizmetler yapıldı.  Hizmet edenlerden Allah razı olsun. Bizim de amacımız Kastamonu’ya hizmet etmek. Daha yapılacak çok işimiz var. Biz de sizlerin destekleri ile ilimiz için çaba sarf etmeye devam edeceğiz.  Sizler de bu çabaya destek olun. Şehrinize yatırım yapın. İstiyoruz ki hemşerilerimiz Kastamonu’yla daha çok ilgilensinler” dedi.

Ankara Valisi Vasip Şahin ise konuşmasında “Kastamonu Ankara’ya hoş geldi. Sizleri Ankara’da ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz. Benim ilk görev yerim Kastamonu’dur. Kaymakam olarak Küre ilçesinde görev yapmıştım. O yüzden Kastamonu’nun benim için ayrı bir yeri vardır. Bu sebeple Kastamonu’yu görmeyenlere görmelerini mutlaka tavsiye ediyorum. Özellikle tabiat olarak muhteşem bir doğası var. Bu doğa harikasını herkes görmeli diye düşünüyorum” diye konuştu.

Kastamonu Dernekler Federasyonu (KASDERFED) Başkanı Hasan Şen de, Başkent’te Kastamonu Günlerinin, Kastamonu Valiliğin destek ve himayesinde bu yıl yine yoğun bir katılımla gerçekleştirildiğini ifade etti.

(KASDERFED) Başkanı Hasan Şen, bu yıl yaklaşık 200’e yakın standın kurulduğunu belirterek, Kastamonu’nun merkez ve ilçe belediyelerinin de geniş bir katılımın görüldüğüne dikkat çekti.

Bu yıl, Kastamonu’nun kadın kooperatifleri ve yapmış oldukları ürünlerin de stantlardaki yerini aldığını dile getiren Hasan Şen, “Yöresel lezzetlerimiz olan Taşköprü sarımsağı, Tosya pirinci, siyez unundan yapılan helvalardan tutun da Kastamonu simidine kadar bütün yöresel lezzetlerimiz başkent Ankara’ya taşındı. Kastamonulular olarak biz Ankaralılara şunu diyoruz: ‘Size en yakın dört mevsim Kastamonu’nun tadımlığını buraya getiriyoruz. Doyumluğa ise Kastamonu’ya bekliyoruz” dedi.

Kastamonu'yu herkes görmeli'

Başkentte Kastamonu Günleri’ne katılan AK Parti Milletvekili Halil Uluay da, memleket günlerinin iki yönü olduğuna değinerek, Başkent’te Kastamonu Günlerinin oluşturulmasında emeği geçenlere teşekkür ederek, gurbette yaşayan Kastamonuluları memleketlerini görmeye davet etti.

AK Parti Milletvekili Serap Ekmekçi de, Kastamonu Günlerinin 18 yıldan beri kesintisiz devam etmesinin bir başarı olduğunu kaydetti.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.