ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Bakım yükümlülüğü yok

Bakım yükümlülüğü yok
22 Mart 2024
5
A+
A-

Rusya’nın sert ceza sistemindeki siyasi mahkumların sağlık ihtiyaçları rutin olarak göz ardı ediliyor.

UHA /Europe İnternational News Agency

UHA Haber’in Avrupa Temsilcisi Gazeteci Tuba Nur TÜRKELİ’n ‘Novaya Gazeta Avrupa’ya dayandırdığı haberine göre, Novaya Europe, aileleri ve avukatları, kötüleşen fiziksel ve zihinsel sağlıkları nedeniyle dışarıdan tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyduklarını söyleyen siyasi mahkumların profillerini derledi.

Ayrıca Rus siyasi mahkumların cezalarını nerede çektiklerini gösteren Novaya Avrupa’nın etkileşimli haritası yer alıyor.

Ciddi sağlık riski taşıyan siyasi mahkumlar

Harita, ilhak edilen Kırım ve Sevastopol şehrinin yanı sıra Ukrayna’nın işgal altındaki topraklarını da içeriyor
Kaynak: Uluslararası Anıt

How Alexey Navalny changed Russian politics forever | openDemocracy

Alexey Navalny’nin geçen ay 30 yıllık hapis cezasını çekmekte olduğu Arktik hapishanesinde ölümü, Rusya’nın zorlu hapishanelerinde ve ceza kolonilerinde tutuldukları sırada sağlıkları bozulan düzinelerce diğer siyasi mahkumun refahına yönelik korkuları anlaşılır bir şekilde artırdı.

Daha iyi bilinen bir örnek, süpermarket etiketlerini savaş karşıtı mesajlarla değiştirdiği için yedi yıl hapis cezasına çarptırılan 33 yaşındaki Sasha Skochilenko’dur.

Kochilenko’nun çeşitli zihinsel ve fiziksel rahatsızlıkları var ve ilk gözaltına alındığından bu yana sağlığı ciddi şekilde kötüleşti. Bir diğeri , tedavisi olmayan otoimmün hepatit hastası olan ve geçen sonbaharda iki askerlik bürosunu ateşe vermeye teşebbüs etmesinden sonra altı yıl hapis cezasına çarptırılan genç Yegor Balazeykin. O zamandan beri kendisine iltihaplı ve aşınmış ince bağırsağın yanı sıra iç organlarda sertleşme teşhisi konuldu.

Ciddi sağlık durumlarına rağmen ne Skochilenko ne de Balazeykin’in cezalarını ev hapsinde çekmelerine izin verilmedi, bu da onlara tıbbi tedavi imkânı sağlayacak. Üstelik her ikisinin de önümüzdeki yıllarda Rusya’nın ceza kolonilerinin vahşetine katlanması gerekiyor.

Tam anlamıyla korkunç! Rusya'nın en vahşi yeri... - Haberler

Rusya’daki cezaevleri, ciddi sağlık sorunlarıyla karşı karşıya olmasalar bile yaşlı mahkûmlar için daha da zorlu. Prostat kanseri teşhisi konan 64 yaşındaki emekli Igor Baryshnikov ve tip 2 diyabet hastası Çeçen insan hakları aktivisti Abubakar Yangulbaev’in 54 yaşındaki annesi Zarema Msaeva,  yedi buçuk yıl hapis cezasına çarptırılıyor. Sırasıyla beş buçuk yıl hapis cezasına çarptırılırken, 70 yaşındaki Memorial eşbaşkanı Oleg Orloy da geçtiğimiz ay “Rus ordusunun itibarını zedelediği” gerekçesiyle iki buçuk yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.