ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
SON DAKİKA
09:42 Türkiye’nin eski çağlardan kalma en büyük çocuk mezarlıklarından biri Diyarbakır’da bulundu
00:57 Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Rabb’imiz hainlerin hesaplarını başlarına geçirdi”
00:48 Türksat 6A’da 4. ateşleme salı günü gerçekleşecek
00:36 Yükseköğretim Kurulu’ndan (YÖK) “hayali üniversite” haberleri ile ilgili açıklama
00:32 Zafer Partisi Genel İdare Kurulu Bildirisi
00:30 İngiltere’de yaşayan iki Kıbrıslı Türk koşucu, “Ada’da Barışın 50. yılı” sloganıyla koştu
00:30 Trump’a saldırı, ABD’de tehdit seviyesinin yıllar içinde yükselmesinin ardından geldi
00:29 Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’nden, 15 Temmuz Fotoğrafları Sergisi ve Paneli
00:28 Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türkiye’de gerçekleşen 15 Temmuz darbe girişimi ve Yunan Cuntası’nın Kıbrıs’ta gerçekleştirdiği darbenin yıldönümü dolayısıyla mesaj yayımladı
00:15 Bakan Fidan: İsrail’e baskı yapılması gerekiyor
00:15 İletişim Başkanı Altun, “15 Temmuz Destanı Milletin Zaferi Fahir Atakoğlu Konseri”nde konuştu
00:15 Gazeteci İlhan AKÇAY, “Irkçı politikaların ve söylemlerin Hollanda’nın geleceğine zarar vermesine izin vermemeliyiz”
00:06 Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu, “15 Temmuz, şanlı direnişimizin yıldönümüdür”
00:02 663. Domaniç Yağlı Pehlivan Güreşleri’nde başpehlivan belli oldu
00:01 Bakan Güler, 12’nci Dönem Müşterek Komuta ve Kurmay Eğitimi ile 6’ncı Dönem Komuta ve Kurmay Eğitimi mezuniyet töreni’nde konuştu
16:02 Suikaste uğrayan ABD başkanları ve başkan adayları
15:46 Trump’a saldırı girişimine dünya liderlerinden tepki yağdı
15:34 FBI Trump’a suikat girişimine karışan zanlının kimliğini açıkladı
09:50 TÜİK’in sendikalara yolladığı sunumdaki üslup tepkilere yol açtı
09:33 Elon Musk, AB’nin Gizli Sansür Anlaşmasını Reddettiğini Açıkladı
TÜMÜNÜ GÖSTER →

Bakan Yardımcısı Fatma Varank, “Sanayide yeşil dönüşümde yeni bir sayfa açıyoruz”

Bakan Yardımcısı Fatma Varank, “Sanayide yeşil dönüşümde yeni bir sayfa açıyoruz”
19 Ocak 2024
43
A+
A-

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakan Yardımcısı Fatma Varank, “Sanayide yeşil dönüşümde yeni bir sayfa açıyoruz. Enerji ve kaynak verimliliği, hava, su ve toprak için sıfır kirlilik prensibini gösteren ve faaliyetlerini bu hassasiyetle yürüten tesislere gönüllülük esasıyla ‘Sanayide Yeşil Dönüşüm Belgesi’ düzenleyeceğiz. Bu sayede çevresel iyileşmenin yanı sıra ülkemiz sanayisinin dünya standartlarında üretim seviyesini yakalayarak, ihracat pazarında eşit şartlarda rekabet gücüne erişmesini ve dünya piyasalarında yüksek payda yer almasını hedefliyoruz.” dedi.

UHA /  İnternational News Agency

Fatma Varank kimdir? Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bakan Yardımcısı Fatma  Varank eşi - Haber 7 BİYOGRAFİ

Bakan Yardımcısı Fatma Varank, Ankara’da düzenlenen Entegre Kirlilik Önleme ve Kontrolü Kapsamında Türkiye’nin Endüstriyel Emisyon Stratejisinin Belirlenmesi (DIES) Projesi’yle ilgili UHA Haber‘e konuştu.

Bakan Yardımcısı Varank, Bakanlık olarak kirletmeden üretmenin mümkün olduğuna inandıklarını  belirterek, Sanayide üretim ve kalkınma devam ederken, çevrenin etkin bir şekilde korunmasını sağladıklarına dikkat çekti.

Varank, “Sayın Cumhurbaşkanımızın açıklamış olduğu ‘Türkiye Yüzyılı Projesi‘nde yer alan ‘sanayide yeşil dönüşüm’ hamlemiz ile çalışmalarımızı bir adım daha öteye taşıyor, sanayicimizle ortak akılla hareket ederek ülkemizin yeşil kalkınmasının öncülerinden olacağına inanarak çalışıyoruz.” diye konuştu.

“BUGÜN, İNSAN ELİYLE MEYDANA GELEN İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNİ KONUŞUYORUZ”

Dünya tarihinde birçok kez iklim değişikliğinin meydana geldiğini ve geçmişteki bu iklim değişikliğinin, güneşteki patlamalar, kıta hareketleri ve volkanik patlamalar gibi doğal süreçler nedeniyle olduğunu belirten Bakan Yardımcısı Fatma Varank, “Bugün ise insan eliyle meydana gelen iklim değişikliğini konuşuyoruz. İnsan eliyle meydana gelen iklim değişikliğiyle dünyamız hızla ısınırken; barınmadan ulaşıma, tarımdan sağlığa, sanayiden tedarik zincirine, ticaretten finansa kadar pek çok alanda olumsuzlukların yaşanmasına sebep oldu.” şeklinde konuştu.

“YERLİ VE MİLLİ ÜRETİM TEKNOLOJİLERİMİZİ DÜNYA PAZARLARINA SUNACAĞIZ”

Türkiye olarak iklim kriziyle mücadelede birçok önemli yatırım ve projeye imza attıklarına vurgu yapan Bakan Yardımcısı Varank, şunları söyledi:

“’Türkiye Yüzyılı’ vizyonu doğrultusunda gerçekleştireceğimiz iki önemli hedef bulunuyor. Bunlar; 2053 Net Sıfır Emisyon ve Yeşil Kalkınma. Net Sıfır Emisyon hedefine doğru güçlü politikalarla, enerjiden sanayiye, ulaşımdan binalara, atık sektöründen yutak alanlara kadar her alanda bir dönüşüm süreci yaşayacağız. Enerji verimliliği, temiz ulaşım, yutak alanların korunması ve sanayinin dönüşümü gibi alanlarda önemli atılımlar ve yatırımlar yapacağız.

Yeşil Kalkınma devrimi çerçevesinde, ülkemizin üretimini ve ihracatını daha da geliştirerek ileri bir seviyeye taşıyacağız. Bu noktada sanayicilerimiz ve özel sektörümüzden beklentimiz de çok büyük. Yerli ve milli temiz üretim teknolojilerimizi geliştirerek dünya pazarlarına sunacağız.”

“SANAYİDE YEŞİL DÖNÜŞÜM BELGESİ DÜZENLEYECEĞİZ”

“Sanayide yeşil dönüşümde yeni bir sayfa açıyoruz.” diyen Bakan Yardımcısı Varank, “Enerji ve kaynak verimliliği, hava, su ve toprak için sıfır kirlilik prensibini gösteren ve faaliyetlerini bu hassasiyetle yürüten tesislere gönüllülük esasıyla sanayide yeşil dönüşüm belgesi düzenleyeceğiz. Çevreci bir yaklaşımla faaliyetlerini yürüttüklerine dair bu belgeyi alan tesislerin çevresel taksonomi kriterlerini karşılayarak, çevre yatırım fonlarından ve yeşil finansman imkanlarından faydalanmaları için önemli bir adım atmış olacağız. Bu sayede çevresel iyileşmenin yanı sıra ülkemiz sanayisinin dünya standartlarında üretim seviyesini yakalayarak, ihracat pazarında eşit şartlarda rekabet gücüne erişmesini ve dünya piyasalarında yüksek payda yer almasını hedefliyoruz.” dedi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.