ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Bakan Uraloğlu, “Ankara-İzmir arası 14 saat olan seyahat süresi ise 3 saat 30 dakikaya düşecek”

Bakan Uraloğlu, “Ankara-İzmir arası 14 saat olan seyahat süresi ise 3 saat 30 dakikaya düşecek”
21 Nisan 2024
11
A+
A-

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Ankara-İzmir Hızlı Tren Hattının tamamlanmasıyla, güzergâh üzerindeki tüm bölgenin kalkınmasında adeta bir lokomotif olacağını, ticaret ve turizm açısından da bölgeyi harekete geçireceğini belirterek, “Ankara-İzmir arası 14 saat olan seyahat süresi ise 3 sa at 30 dakikaya düşecek. Hattımız tamamlandığında yılda yaklaşık 13,3 milyon yolcu ve 90 milyon ton yük taşıyacağımızı öngörüyoruz.” dedi.

TÜHA / TÜRKUAZ İnternational News Agency

Bakan Uraloğlu Bayat-1 Tünelini Ziyaret Etti - GÜNDEM - Afyon Türkeli  Gazetesi Afyon Haberleri

Bakan Abdulkadir Uraloğlu, prestij projelerden olan Ankara-İzmir Hızlı Tren Hattı Projesi’nde çalışmaları yerinde incelemek için geldiği Afyonkarahisar’da Bayat ilçesindeki Bayat-1 tüneli ile il merkezindeki Vo1 Viyadüğü’nde devam eden çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi aldı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Uraloğlu, Afyonkarahisar'da konuştu: - Uşak  haberleri, Uşak Sondakika Haberleri

Uraloğlu, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, sözkonusu projenin tamamlanmasıyla, güzergâh üzerindeki tüm bölgenin kalkınmasında adeta bir lokomotif olacağını, ticaret ve turizm açısından da bölgeyi harekete geçireceğini söyledi.

Ankara-İzmir arası 14 saat olan seyahat süresinin ise 3 saat 30 dakikaya düşeceğini belirten Uraloğlu, “Hattımız tamamlandığında yılda yaklaşık 13,3 milyon yolcu ve 90 milyon ton yük taşıyacağımızı öngörüyoruz.” dedi.

Ankara-İzmir arası hızlı trenle 3 saat 30 dakika sürecek

Bakan Abdulkadir Uraloğlu, Ankara-İzmir Yüksek Hızlı Tren Projesi’nin tamamlanması ile mevcut demiryolu bağlantısıyla 824 kilometre olan mesafenin de 624 kilometreye ineceğini belirterek, Banaz-Eşme, Eşme-Salihli ve Salihli-Manisa olmak üzere toplam 180 kilometrelik kesimindeki altyapı işlerinin yüzde 63’lük fiziksel ilerleme sağladıklarını ve projenin bir bölümünü 2026, tamamını ise 2027 yılında bitirmeyi hedeflediklerini dile getirdi.

Ankara-İzmir Hızlı Tren Projesinde gelinen son durumu yerinde görmek için incelemelerde bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Türkiye’de yapımı devam eden en önemli demiryolu projelerinden biri olan hızlı tren hattında, Polatlı ile Afyon arasında toprak işleri, viyadük, köprü ve tünel çalışmalarının tüm hızla devam ettiğinin altını çizdi.

Uraloğlu, “Şu an itibariyle 660 metrelik Bayat-1 Tünelinin yarısını tamamlamış durumdayız.  Aynı şekilde Afyonkarahisar’ın kuzeyinden ilerleyen 2 bin 208 metre uzunluğundaki V1 viyadüğümüzde de çalışmalar hızla ilerliyor.Ankara-İzmir Yüksek Hızlı Tren Hattımızda yakın zamanda elektrifikasyon ve sinyalizasyon gibi üstyapı işlerine de başlayacağız. Hattımızın TCDD Genel Müdürlüğü tarafından inşa edilen Banaz-Eşme, Eşme-Salihli ve Salihli-Manisa olmak üzere toplam 180 kilometrelik kesimindeki altyapı işlerinin yüzde 63’lük fiziksel ilerleme sağladık.” dedi.

“824 Kilometre Olan Mesafe 624 Kilometreye İnecek”

Bakan Uraloğlu, 508 kilometre uzunluğundaki projemiz kapsamında Emirdağ, Afyonkarahisar, Uşak, Alaşehir, Salihli, Manisa, Muradiye, Ayvacık, Emiralem ve Menemen İstasyonları olacak şekilde 10 istasyon tasarladıklarını söyledi.

40,7 kilometre uzunluğunda 49 tünel, 25,5 kilometre uzunluğunda 67 viyadük, 81 köprü, 781 menfez ve 177 üstgeçit ile 244 adet altgeçit inşa edileceğini belirten Uraloğlu, Ankara-İzmir hızlı tren projesinin tamamlanması ile mevcut demiryolu bağlantısıyla 824 kilometre olan mesafenin de 624 kilometreye ineceğini aktardı.

İstanbul Ankara hızlı tren bilet kaç lira online ödeme-TCDD

‘’13 Milyon İnsanımız Doğrudan Hızlı Tren Konforuna Kavuşacak”

“Ama bizim çalışmalarımız zaten Polatlı’ya kadar olan hızlı tren hattından sonra başladığı için 508 kilometre olarak ifade ediyoruz” diye konuşan Bakan Abdulkadir Uraloğlu, şunları söyledi:

“508 kilometre uzunluğu olan projemizde kullanılacak hattın dizayn hızı 250 kilometredir. Hattımız tamamıyla hizmete girdiğinde Ankara-Afyonkarahisar-Uşak-Manisa ve İzmir illerimizde yaşayan yaklaşık 13 milyon insanımız doğrudan hızlı tren konforuna kavuşacak. Kütahya gibi çevre illerle olan etkileşimi de dikkate alındığında YHT hizmetinden faydalanan nüfus daha da artacaktır. Hızlı Trenin sağladığı konfor ile birlikte seyahat süresinde gerek konvansiyonel tren gerekse de karayoluna göre önemli avantajlar sağlanacaktır.”

“Yılda 13.3 Milyon Yolcu ve 90 Milyon Ton Yük Taşıyacak”

Ankara- Afyon arası seyahat süresinin 1 saat 40 dakikaya, Ankara-Uşak arası seyahat süresinin 6 saat 50 dakikadan 2 saat 10 dakikaya, Ankara-Manisa arasının 11 saat 45 dakikadan 2 saat 50 dakikaya, Ankara-İzmir arasının ise 3 saat 30 dakikaya düşeceğini belirten Uraloğlu, “Hattımız tamamlandığında yılda yaklaşık 13,3 milyon yolcu ve 90 milyon ton yük taşıyacağımızı öngörüyoruz. Dolayısıyla sanayisi, turizm potansiyeli ve limanıyla ülkemizin 3. büyük şehri olan İzmir’i ve güzergâhındaki Manisa, Uşak ve Afyonkarahisar illerimizi Ankara’ya daha da yaklaştırarak, bölgedeki ticaret hacmini büyütecektir.” dedi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.