ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Azerbaycan’ın İpek Yolu: UNESCO tarafından tanınan Kelağayı başörtüsünün yapımını öğrenin

Azerbaycan’ın İpek Yolu: UNESCO tarafından tanınan Kelağayı başörtüsünün yapımını öğrenin
26 Aralık 2023
26
A+
A-

Reklam

* Kelağayı, dünyanın en ünlü başörtülerinden biri. Baskal’da yaşayan birkaç yetenekli usta, bu başlıkları hâlâ üretiyor.

* İpek Yolu’nun bir diğer durağı ise güzel sarayları, kervansarayları ve lezzetli Şeki helvasıyla tarihî bir cevher olan Şeki.

UHA / İnternational News Agency

Azerbaycan'nın UNESCO'da ki ipekten 'kelağayı' şalı

Türk bayrağı ve Atatürk siluetiAzerbaycan dağlarına gizlenmiş küçük bir köy olan Baskal, Büyük İpek Yolu üzerindeki duraklardan biri ve zamanında ipek dokuma endüstrisi için önemli bir yerdi.

Bu bölgenin, ipek bir başörtüsü ve dünyanın en eski başlıklarından biri olan Kelağayı’nın üretimine ev sahipliği yapması şaşırtıcı değil.

Azerbaycan'nın UNESCO'da ki ipekten 'kelağayı' şalı

Kelağayı, güzellik, saygı ve sadakatin sembolü ve Azerbaycan kültür ve geleneklerini temsil ediyor.

Azerbaycan’ı Keşfet’in bu bölümünde Cinzia Rizzi, bu sanat eserinin yapım aşamalarını kendisine gösteren az sayıdaki Kelağayı ustasından birisiyle buluşuyor.

Handmade Silk Shawl Scarf Oriental Ethnic Buta Ornament Kelagayi Purple | eBay

Daha sonra İpek Yolu üzerindeki bir başka durak olan Şeki’ye gidiyor. Bir zamanlar güçlü Şeki Hanlığı’nın (bir han tarafından yönetilen bölge) başkenti olan bu tarihî cevher, geçmişte ipek endüstrisinin yarattığı zenginliği hâlâ yansıtıyor.

Şeki’de mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden biri de minyatür resimleri ve Şebeke camları ile UNESCO dünya mirası listesinde yer alan Şeki Hanlarının yazlık konutu. Bu küçük kasabadan, yerel tatlı ikramı olan Şeki helvasını tatmadan gitmek de olmaz tabii.

Cinzia Rizzi posted on LinkedIn

Gazeteci* Cinzia RİZZİ, EuroNews

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.