ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Ayrışmak zamanı değil!

Ayrışmak zamanı değil!
11 Şubat 2024
4
A+
A-

Gözlerimizi kapatıp, kulaklarımızı tıkayıp, ağzımızı mühürleyemeyiz…Etrafımıza herşeyden habersizmişiz  gibi bakamayız…Oldu bittiye getirerek gelişmeleri akışına bırakamayız…

UHA / İnternational News Agency

AYRIŞMAK ZAMANI DEĞİL…Kosova Cumhuriyeti’nin dünyaya açılan penceresi olan saygın, bağımsız, tarafsız düşünce ve yayın kuruluşu KosovaPort’un köşe yazarı Ercan KASAP, “Ayrışmak zamanı değil!” başlıklı bir yazı kaleme aldı.

“Çünkü hızla yaklaşan önemli bir sınav var karşımızda.

Bu sınavdan en yüksek dereceyle çıkabilmek için önce aramızda sebepli, sebepsiz küskünlükleri unutmamız lazım… kavgalarımızı bir tarafa bırakmak zorundayız…dargınlıkları gündemden kaldırmalıyız…yapıcı olmayan karşılıklı eleştirileri sonlandırmamız zaruri olacak…

Çünkü, küskünlüklerin zamanı değil, kavganın sırası değil, dargınlıkların  hiç te değil.

Bilerek yada bilmeyerek yaptığımız hatalarımızdan kaynaklanan ve bizi birbirimize düşüren ilişkilerimizdeki  bu çıban başlarından kurtulamıyorsak, küskünlükler, dargınlıklar, kavgalar gibi yenik düştüğümüz davranışlardan bari bir süreliğine uzak durmamız lazım,  olmadı en azından  bu hareketlerimizi bir kaç aylığına donduralım. Aslında statüko durumunu erteleyelim.

Rafa kaldırdığımız insanlık, sevgi, saygı, ahlak ve erdem gibi kavramlara yeniden dönmeyi başaramıyorsak, en azından hayatın anlamını ifade eden  bu kavramları yeniden yeşertebileceğimizi düşünmekten vazgeçmemeliyiz.

Altını çizmek istediğim mevzu şu; zaman ayrışmak zamanı değil, zaman, birbirimizden ayrı düşmek zamanı hiç de değil.

Çünkü önümüzde kenetlenmemizi gerektiren nüfus sayımı var… Her ne kadar incitilmiş olsak ya da incitmiş olsak bile, her ne kadar hayal kırıklığına uğramış ya da hayal kırıklığına uğratmış olsak bile, her ne kadar gönül yarası almış yada gönül yarası açmış olsak bile, Türk toplumu olarak nüfus sayımından başarıyla çıkmamız, insani, vicdani ve ulusal bir sorumluluktur.

Sorumluluk herkes için geçerli olmalı… siyasetçi olsun, öğretmen olsun, memur olsun, işçi olsun, her kesimdeki ferdimiz için Türk varlığının yaşaması açısından bir elzemdir nüfus sayımına sorumlulukla yaklaşmak.

Kosova’da Türk toplumu içinde kenetlenme, nüfus sayımının anahtarıdır. Gerçek sayımızı göstermek için bir araya gelmek, nüfus sayımında küçülmediğimizi, azalmadığımızı, aksine büyüdüğümüzü, çoğaldığımızı kanıtlamalıyız.

Gururlu, onurlu Türk  milletinin  fertleri olduğumuzu, örnek ve ilham  aldığımız geçmiş nesiller ve örnek ile ilham alacak  gelecek nesiller adına, Türk kimliğimizi ifade ederek, nüfus sayımına damga vurmalıyız.

“Bu topraklarda asırlardır devam etmekte olan varlığımızı sürdürmekte kararlıyız “ mesajı vermek boynumuzun borcu…

Nüfus sayımı sürecinin başlamasına 62 gün kaldı. Kaderimizi belirleme meselesi elimizde…

Bundandır ki zaman, ayrışma zamanı değildir. Zaman, kenetlenme zamanıdır!

Bu, asla ahkam kesmek ve  akıl vermek değil, tavsiye etmek, temennide bulunmaktan ziyade bir mecburiyettir nüfus sayımı söz konusu olunca…

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.