ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Avrupa’nın en büyük bahçesi, “Corn Maze Bahçe” Ağva’da kuruluyor 

Avrupa’nın en büyük bahçesi, “Corn Maze Bahçe” Ağva’da kuruluyor 
11 Mayıs 2022
543
A+
A-

İSTANBUL – UHA HABER / Ağva’da yaklaşık 100 dönüm araziye sahip alanda Avrupa’nın en büyük tarım turizm alanı oluşturuldu.

Uluslararası Haber Ajansı (UHA)‘nın haberine göre, Şile Belediyesi, İstanbul İl Tarım Müdürlüğü, Türsab ve İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen “Corn Maze Bahçe” projesi kapsamında çocuklar ve gençler başta olmak üzere şehir hayatının olumsuz etkilerine maruz kalan kitlelerin tarım ve doğayla buluşması, boş arazilerin tarım ve turizme kazandırılması hedefleniyor.

Resim önizlemesi

Çocuklar tarımla ilgili daha fazla bilgi sahibi olacak, toprağı, bitkileri, hayvanları yakından görebilecek, dokunacak, meyve ve sebzelerin nasıl yetiştiğini, ekmeğin, peynirin nasıl yapıldığını öğrenecekler.

İçerisinde mısır bitkisinden dev bir labirentin, oyun ve gezi alanlarının da yer alacağı etkinlik sahasında domates, biber, salatalık, karpuz, kavun, üzüm, böğürtlen, yabanmersini, ayçiçeği, balkabağı, çilek tarlalarının yanı sıra koyun, keçi, tavşan, kaz, ördek gibi hayvanlar da olacak.

Resim önizlemesi

28 Mayıs 2022 tarihinde kapılarını açacak ve ürünlerin toplanacağı Kasım ayına kadar ziyaret edilebilecek.  

Proje kurucusu Noma Pozitif Ajans Başkanı Sami İşleker, bu örnek proje ile yaklaşık 30 yıldan uzun süredir boş kalan bir toprağı, tarım, turizm ve ekonomiye kazandırdıklarını söyledi.

Resim önizlemesi

Başkanı Sami İşleker, projenin amacını özetlerken, “Metropollerde yaşayan insanları, yeni nesli burada doğayla, bitkiler ve hayvanlarla buluşturacağız. Doğal yaşam etkinlikleri, eğitimler, atölyelerle duyarlı, doğayla barışık, çevre bilincine sahip nesiller gelişecek. Maalesef çileğin, kavunun ağaçta yetiştiğini zanneden çocuklar var, hiç tarla görmemişler ki. Burada tohumdan sebze yetiştirmeyi de teşvik ediyoruz. Ziyaretçilerimize bitki fideleri hediye ederek sorumluluk bilincini geliştirmek, tarıma ilgi ve merak uyandırmak amacındayız. Çocuklarımıza tarımın, doğanın, suyun değerini benimsetmeliyiz. Bir dilim ekmeğin nasıl ortaya çıktığını bilen, değerini de bilir, israf etmez. Toprağa eli değen çocuk doğaya sevgi ve saygı besler.”  İfadelerini kullandı. 

Resim önizlemesi

“Corn Maze Bahçe, tüm aile üyelerine hep birlikte şehir hayatının gürültü, kalabalık, kirliliğinden, teknolojiden uzaklaşarak doğada güzel bir gün geçirme fırsatı, gençler ve çocukları ekran başından ayırmak için harika bir bahane olacak” şeklinde konuşan Proje kurucusu Noma Pozitif Ajans Başkanı İşleker, Toprağa dokunarak meyve ve sebzeleri tarladan toplama deneyimini yaşarken, dalından kopardığı ürünleri tüketebilecek, arkadaşlarıyla, aileleriyle sosyalleşeceklerini ifade etti.

Avrupa'nın en büyük turizm bahçesi, “Corn Maze Bahçe” Ağva'da kuruluyor

Sami İşleker, ziyaretçiler için içerisinde salıncakların olduğu balkabağı, çilek, mısır ve ayçiçeği tarlalarında, korkuluklarla, özel hazırlanan fotoğraf alanlarında rengarenk görüntüler elde edebileceğini belirterek, Ağaç kabukları, kum, taş, toprak ve çimen zeminde çıplak ayakla yürüyüş yapacakları Detox Yolu adı verilen bir parkur oluşturulduğunu açıkladı.

Resim önizlemesi

“İnsanlar burada şehir hayatının gerginliğini atacak, vücutlarındaki elektriği toprağa aktaracaklar” diyen Sami İşleker, “Bu dev panayır, mısır labirenti, yeme-içme alanları, balkabağı, yemek, ekmek workshopları, hobbit evleri, tırmanma duvarı, saman bowling, trambolin, nostaljik çocuk oyun ve gezi parkurları, at ve ATV safari, gençler için müzik grupları ve düzenlenecek özel etkinliklerle her yaştan ziyaretçi için özgün bir deneyim olacak” dedi.

Detaylı bilgi http://www.cornmazeistanbul.com   

İletişim: Basın Danışmanı Tuğrul Mercan 0544 837 34 35  [email protected] 

[UHA Haber Ajansı, 11 Mayıs 2022]

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.