ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
SON DAKİKA
09:52 CANiK, Samsun’da geleceğin mühendisleri ile bir araya geldi  
09:27 Kocaeli Bilişim Fuarı’nı 30 bin 632 kişi ziyaret etti
09:14 HPV aşısının neyi önlediği konusunda önemli bir bilgi eksikliği var
08:52 Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB), Yeşil Dönüşüme hız verdi 
08:07 En acil ve en önemli sorunumuz: Riba Faiz
06:59 Türkiye ve Dünyada, Gündeme dair her şey (TÜHA /TÜRKUAZ İnternational News Agency) nedir?
06:27 Suriye: Arap zirvesine katılma, İran cenazesine katılmama
03:46 Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, “Darbecilere geçit vermeyen bir anayasa yapmamız gerekiyor”
02:57 Yaz geldi kene vakaları arttı
02:26 Katil İsrail’in korkulu rüyası! …İsrail Filistin Devleti’nin kurulmasından neden korkuyor?
01:58 AK Parti Kızılcahamam’da kampa giriyor
01:29 Cumhurbaşkanı Erdoğan: Netanyahu lanetle anılmaktan kurtulamayacak
00:43 “Dünyada haksızlıklar, ölümler idealist ve aksiyoner gençler sayesinde bitecek”
00:36 Şehit Bican Kapılay’ın Ruhuna Mevlid-İ Şerif…
00:19 MGK bugün Beştepe’de toplanacak
00:12 Miçotakis’in Türkiye Ziyareti ve İkili İlişkilere Etkisi
16:39 Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: Katil İsrail’in savunmasız insanlara saldırısını lanetliyorum
16:24 Bahçeli: Haksız iddialarda bulunan kim varsa mahkemede dinlenmelerini istiyoruz
16:14 Bakan Yumaklı: Başıboş sokak köpekleri sorununun üstesinden geleceğiz
16:02 EKK: Enflasyonda belirgin bir gerileme bekliyoruz
TÜMÜNÜ GÖSTER →

“Avrupa Komisyonu’nun “Ursula von der Leyen Komisyon Dönemi Raporu”

“Avrupa Komisyonu’nun “Ursula von der Leyen Komisyon Dönemi Raporu”
20 Mart 2024
4
A+
A-

* Von der Leyen liderliğindeki Komisyon, Avrupa’nın enerji güvenliğini artırmak için Rus gazına olan bağımlılığı azaltarak yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmiştir.

* Avrupa Komisyonu, NextGenerationEU programıyla Avrupa’nın pandemiden sonraki toparlanmasını desteklemek amacıyla 800 milyar Euro’nun üzerinde yatırım yapmıştır.

UHA /Europe İnternational News Agency

Akdeniz Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde yüksekMelike Akın adlı kullanıcının profil fotoğrafı lisans programı öğrencisi ve Ankara Kriz ve Siyaset Araştırmaları Merkezi (ANKASAM) Uluslararası Siyaset Araştırmacısı Melike Akın, “Avrupa Komisyonu’nunUrsula von der Leyen Komisyon Dönemi Raporu” başlıklı bir Analiz rapor hazırladı.

Araştırmacısı Melike Akın’ın, “Avrupa Komisyonu’nunUrsula von der Leyen Komisyon Dönemi Raporu” başlıklı Analiz raporunun detayı şöyle:

Avrupa Komisyonu, 6 Mart 2024 tarihinde “Ursula von der Leyen Komisyonu’nun hikayesi” başlıklı bir rapor yayımlamıştır.[1] Bu raporla birlikte Ursula von der Leyen döneminde Avrupa Birliği’nin (AB) pandemiye yanıtı, yeşil ve dijital dönüşüm çabaları ile küresel rolünün güçlendirilmesi gibi önemli konulardaki faaliyetleri aktarılmıştır.

AB Parlamentosu’ndaki en büyük güç olan muhafazakâr Avrupa Halk Partisi (EPP) tarafından ikinci dönem Avrupa Komisyonu başkan adaylığına yeniden seçilen Ursula von der Leyen,[2] 1958 doğumlu bir Alman siyasetçidir. Siyasi kariyerine Almanya’da başlamış ve 2009-2019 yılları arasında Alman Federal Meclisi üyesi olarak görev yapmıştır. Bunun yanında farklı bakanlık pozisyonlarında bulunmuş ve Almanya Hristiyan Demokrat Birliği (CDU) üyesi olarak aktif rol oynamıştır. Tıp geçmişi vardır ve doktorasını yapmıştır. 2019-2024 yılları arasında görev yapacağı Avrupa Komisyonu Başkanı olarak altı ana hedef belirlemiştir: Avrupa Yeşil Anlaşması, dijital çağa hazır bir Avrupa, kapsayıcı bir ekonomi, Avrupa için daha güçlü bir küresel varlık, Avrupa değerlerinin desteklenmesi ve Avrupa demokrasisine yeniden odaklanma.[3] Avrupa Konseyi toplantılarında, G7 ve G20 zirvelerinde, AB dışındaki diğer devletlerin zirvelerinde ve Avrupa Parlamentosu ve Konsey’deki önemli tartışmalarda Komisyon’u Başkan Von der Leyen temsil etmektedir.

Avrupa Komisyonu, 2019-2024 yılları arasındaki vizyonunu açıklarken küresel belirsizlikler karşısında birlikteliğe vurgu yapmaktadır. Avrupa; kapsayıcılık, eşitlik ve ortak değerlerin korunmasına öncelik verirken sürdürülebilir bir gezegen ve dijital ekonomiye geçişte liderlik etmeyi hedeflemektedir. İstihdam ve ekonomik kalkınmadaki güçlü yönlere rağmen hırs ve başarılardan gurur duyma çağrısı yapılmaktadır. Avrupa Parlamentosu’yla işbirliği ve stratejik gündemlerle uyum önem taşımaktadır. Genel olarak Komisyon, Avrupa’nın içsel ve dışsal zorlukları ele alma potansiyelinden yararlanmayı ve küresel liderlik için ülke içinde daha fazlası için çaba göstermeyi amaçlamaktadır.[4] Avrupa Komisyonu’nun beş yıl vizyonu, küresel belirsizliklerin ortasında birliğe odaklanmıştır. Kapsayıcılık ve ortak değerlere öncelik verirken sürdürülebilirlik ve dijital ekonomi alanlarında liderlik etmeyi hedeflemiştir. Avrupa Parlamentosu’yla işbirliği ve stratejik gündemlerle uyum önem taşımıştır.

Avrupa Komisyonu, Covid-19 salgınıyla başa çıkmak için birtakım stratejiler yürütmüştür. Sağlık, ekonomi ve toplumsal refahı sürdürmek amacıyla çeşitli önlemler alınmıştır. İlk olarak hızlı aşı geliştirme ve dağıtımıyla vatandaşların sağlığının korunması hedeflenmiştir. Ayrıca AB Dijital Covid Sertifikası gibi yeni araçlarla seyahat yasaklamaları kalkarak sınır ötesi hareketlilik kolaylaştırılmıştır.

Bu durum vatandaşların normalleşme sürecine geçişini desteklemiştir. Bunun yanında ekonomik olarak işsizlik risklerini azaltmak amacıyla acil önlemler alınmıştır. Örneğin, Acil Durumda İşsizlik Risklerini Azaltma Desteği (SURE) gibi araçlarla milyonlarca vatandaş desteklenmiş ve iş yerlerinin kapanmasının önüne geçilmiştir.

Global çapta Komisyon, COVAX’a önemli katkılarda bulunarak ve Covid-19 Araçlarına Erişim Hızlandırıcısı (ACT-Accelerator) tarzı girişimlerle küresel dayanışmayı desteklemiştir. Avrupa Sağlık Birliği gibi girişimlerle sağlık krizlerine hazırlıklı olmayı ve sağlık sistemlerini güçlendirmeyi amaçlamıştır. AB Dijital Covid Sertifikası gibi girişimlerin yanında aşı geliştirme ve adil dağıtım konularına odaklanmaları pandemi anında çok etkili olmuştur. Komisyon’un “SURE” gibi destek tedbirleri mali gerilemeleri hafifletmiştir. COVAX ve ACT-Accelerator aracılığıyla küresel dayanışma çabaları, küresel sağlık işbirliğindeki liderliklerini vurgulamıştır.

NextGenerationEU, temiz ve dijital geçişlerde hedefleri aşarak 800 milyar Euro’nun üzerinde yatırımla AB’nin pandemiden sonra toparlanmasını desteklemiştir.

İklim felaketlerine karşı 5.8 milyon insana yardım ederek ve enerji tüketiminde tasarruf sağlayarak iklim eylemini hızlandırmıştır. Programın işgücü piyasalarından iş ortamlarına kadar gerçekleştirdiği reformlar ekonomik dayanıklılığı arttırmıştır. Ayrıca NextGenerationEU, milyonlarca kişiye yüksek hızlı internet erişimi ve dijital hizmetler sağlayarak yenilikçiliği ve sosyal uyumu teşvik etmektedir.

Bu, AB’nin kolektif büyüme ve sürdürülebilirlik konusundaki kararlılığının bir kanıtı olmuştur. NextGenerationEU’nun sosyal uyum kararlılığı, milyonlarca kişi için yüksek hızlı internet erişimi ve dijital hizmetlerin kolaylaştırılması açısından açıkça görülmektedir. Bu konular genel olarak AB’nin kolektif büyüme ve sürdürülebilirliğe olan bağlılığının bir kanıtıdır.

AB, Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline karşılık vererek toplamda 88 milyar Euro’yu aşan kapsamlı insani, mali ve askeri yardım sağlamıştır. Milyonlarca Ukraynalı mülteciye kucak açarak ve Rusya’ya önemli yaptırımlar uygulayarak Ukrayna’ya karşı uluslararası desteği koordine edilmiştir. Böylece Avrupa’da uluslararası hukuk ve istikrarı koruma kararlılıklarını göstermektedir.

Avrupa Komisyonu, değişen stratejik ortam karşısında Avrupa’nın dayanıklılığını, güvenliğini ve savunma kabiliyetlerini güçlendirmek için önemli çabalar sarf etmiştir. Kritik altyapının fiziksel güvenliğinin arttırılması, organize suç ve terörizmle hem çevrimdışı hem de çevrimiçi mücadele, dezenformasyonla mücadele, kolluk kuvvetleri arasında sınır ötesi işbirliğinin geliştirilmesi, Schengen bölgesinin yönetişiminin güçlendirilmesi, NATO ile ortaklığın derinleştirilmesi ve savunma sanayinin harekete geçirilmesi önem taşımaktadır.

Bu girişimler, karmaşık güvenlik sorunlarının ortasında Avrupa vatandaşlarının emniyet ve güvenliğini sağlamaya yönelik bir kararlılığı yansıtmaktadır. Kritik Kuruluşların Dayanıklılığı Direktifi ve Avrupa Savunma Fonu gibi spesifik tedbirlerin de dahil edilmesi, Komisyon’un stratejik önceliklerinin kapsamlı bir şekilde anlaşıldığını göstermektedir.

Genel olarak bu, Avrupa güvenlik dinamikleri ve Komisyon’un güncel güvenlik sorunlarının ele alınmasındaki konumunda incelikli bir anlayışı yansıtmaktadır. (devam edecek-Avrupa Komisyonu, Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline karşı uluslararası desteği koordine etti)

***

Yazar hakkında

Melike AKIN

Melike Akın, 2021 yılında Akdeniz Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden “Türk-Yunan İlişkilerinde Ege Sorunu” başlıklı bitirme teziyle mezun olmuştur. 2022 yılından itibaren Akdeniz Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde yüksek lisans programında eğitimine devam etmektedir. “Ukrayna Savaşı’ndan Sonra AB’nin Enerji Arayışları: Bir Alternatif Olarak Güney Gaz Koridoru” başlıklı yüksek lisans tezini yazmaktadır. İleri düzeyde İngilizce bilen Melike’nin ana ilgi alanları arasında Avrupa Birliği, enerji diplomasisi ve uluslararası örgütler yer almaktadır.

[1] “Keeping our promise to Europe: The story of the von der Leyen Commission”, Avrupa Komisyonu, https://commission.europa.eu/document/download/37fb50d6-73e1-426c-bd4a-87c44c8763d9_en?filename=Keeping-our-promise-to-Europe_brochure.pdf, (Erişim Tarihi: 09.03.2024).

[2] “EPP Congress elects its lead candidate for European Commission President”, Avrupa Halk Partisi, https://www.epp.eu/news/epp-congress-elects-its-lead-candidate-for-european-commission-president, (Erişim Tarihi: 09.03.2024).

[3] “Biography”, Avrupa Komisyonu, https://education.ec.europa.eu/node/2282, (Erişim Tarihi: 09.03.2024).

[4] “Political guıdelines for the next European Commission 2019-2024”, Avrupa Komisyonu, (Erişim Tarihi: 10.03.2024).


[1] “Keeping our promise to Europe: The story of the von der Leyen Commission”, Avrupa Komisyonu, https://commission.europa.eu/document/download/37fb50d6-73e1-426c-bd4a-87c44c8763d9_en?filename=Keeping-our-promise-to-Europe_brochure.pdf, (Erişim Tarihi: 09.03.2024).

[2] “EPP Congress elects its lead candidate for European Commission President”, Avrupa Halk Partisi, https://www.epp.eu/news/epp-congress-elects-its-lead-candidate-for-european-commission-president, (Erişim Tarihi: 09.03.2024).

[3] “Biography”, Avrupa Komisyonu, https://education.ec.europa.eu/node/2282, (Erişim Tarihi: 09.03.2024).

[4] “Political guıdelines for the next European Commission 2019-2024”, Avrupa Komisyonu, (Erişim Tarihi: 10.03.2024).

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.