ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
SON DAKİKA
11:01 Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Erkılınç’tan 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı mesajı
10:55 Kütahya’nın Tavşanlı ilçesinde gerçekleşen bir düğünde, takılar hayıra dönüştü
10:22 Çukurova Uluslararası Havalimanı 10 Ağustos’ta açılıyor…
00:55 Biden’ın kararı sonrası Demokrat Parti’de Harris hareketliliği: “24 saatte 81 milyon dolar bağış toplandı”
00:50 Muğla Valisi Dr. İdris Akbıyık’ın 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı Mesajı
00:43 TBMM Başkanı Kurtulmuş, Rasim Özdenören’in vefat yılı sebebiyle mesaj yayımladı
00:39 TÜİK’in en yüksek istihdam ve en yüksek kazanç sağlayan üniversite bölümleri raporu bize neler söylüyor?
00:38 Netanyahu: “Rehinelerin serbest bırakılması için anlaşmayı ilerletebileceğimize inanıyorum”
00:37 Son zamanlarda artan telefon patlamalarına karşı uzmanlardan uyarı
00:33 Uygulanmayan bir kanun: 4207
00:31 Devlet Koruması Altındaki Çocuklardan Teknoloji Başarısı
00:30 Bahçeli: “Biden’in gidişi bir müjdedir, Netanyahu’nun gidişi de ikinci müjde olacaktır”
00:28 “Erdoğan’ın Moskova’da Esat ile görüşmesi gibi bir plan yok”
00:28 İzmir ​Büyükşehir’den yaşlı ve engellilere sıcak yemek
00:25 Kamala Harris’in Demokrat Parti’nin başkan adayı olarak öne çıkması Türkiye’de nasıl yorumlandı?
00:22 Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği Başkanı İşler’den ‘Nerede bu turistler?’ sorusu
00:18 Trump’a suikast girişiminin ardından Gizli Servis Direktörü’nden istifa kararı
00:17 Yarının Adana’sı 5 yıllık strateji planı için çalışmalar başladı
00:13 (TFF) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Trendyol Süper Lig’i UHA Haber’e değerlendirdi
00:08 Aralarında kırmızı kategorideki Yusuf Kalkan’ın da olduğu 4 terörist etkisiz hale getirildi
TÜMÜNÜ GÖSTER →

Aşırı sağ ve Avrupa’nın geleceği

Aşırı sağ ve Avrupa’nın geleceği
9 Temmuz 2024
6
A+
A-

Avrasya İncelemeleri Merkezi’nde (Ankara) kıdemli analist Turgut Kerem TUNCEL, Avrupa’da aşırı sağın güç kazanmakta olduğuna dair gözlem yaşlı kıtanın geleceğine dair pek çok tartışmanın başlangıç noktasını oluşturuyor.

Analist Turgut Kerem TUNCEL “Aşırı sağ ve Avrupa’nın geleceği” konusunda yaptığı analistte,AVRASYA İNCELEMELERİ MERKEZİ YILLIK RAPOR. ANKARA Ocak PDF Free Download bu tartışmalar içinde zikredilse de görecenin daha az üzerinde durulan bir husus olduğunu belirterek, AB ülkelerinde aşırı sağ siyasetin güç kazanmasının AB üyesi ülkelerin ve bir bütün olarak AB’nin ekonomileri üzerindeki olası olumsuz etkileri bulunduğunun altını çizdi.

“Aşırı sağın yükselişinin neden olabileceği muhtemel ekonomik sorunlardan biri, aşırı sağın ulusal ekonomik çıkarları önceleyen bir yaklaşım benimsemesinin, birlik düzeyindeki ekonomi politikalarım geliştirilip yürütülmesini zorlaştırabilecek olması” olduğunu söyleyen TUNCEL, “Bir başka deyişle, ulusal ve birlik düzeyindeki ekonomi politikaları arasında bir çatışmanın ortaya çıkma ihtimalinin söz konusu olduğu görülmekte. Bu durum, Brüksel’deki AB yetkililerinin çözmekte zorlanacağı bir durumu meydana getirebilecektir” dedi.

“Aşırı sağ ve ekonomi arasındaki ilişki örüntüsü içindeki en önemli noktalardan biri elbette göçmen işçiler” olduğunu ifade eden Analist Turgut Kerem TUNCEL şunları söyledi:

“Bunun sebebi, göçmen işçi emeğinin, pek çok sektörde Avrupalı yerli işçilerin karşılayamadığı emek arzını sağlayarak emek açığını kapatıyor olması. Bu nedenle, Avrupa ekonomileri için göçmen işçi emeği halen başat bir ihtiyaç. Orta ve uzun vadede de bunun böyle olacağını Avrupa’daki demografik eğilimlere bakarak, daha net olarak ifade etmek gerekirse, yaşlanan ve azalan Avrupa nüfusuna dair raporları irdeleyerek bakarak söyleyebiliriz. Bu açıdan bakıldığında, göçmen karşıtlığının bayraktarlığını yapan aşırı sağın Avrupa’dak, yükselişinin, Avrupa ekonomileri için emek arzı açısından ciddi sorunlara yol açabileceği söylenebilir”.

Analist TUNCEL, “Bunun yanında, göçmen işçiler yalnızca emek arzı açısından önem taşıdığını söylemek doğru ancak eksik bir tespit olacaktır. Göçmen işçiler aynı zamanda tüketirler ve tüketim, üretim ve ekonomik kazancın sürdürülebilmesi için gereklidir. Avrupa nüfusunun yaşlanmak ve azalmakta olması iç tüketimin düşmesi anlamına gelmektedir. İç tüketimin belli bir seviyede seyretmesi içinde göçmenler tüketiciler olarak da önemli bir unsurdur. Buna ek olarak, göçmen işçilerin ödedikleri vergiler yoluyla ekonomiye yaptıkları katkılar da unutulmamalıdır. Bu vergiler, yaşlı Avrupalı nüfusun emeklilik maaşlarının ve sosyal güvenlik harcamalarının karşılanmasını sağlayan bir kaynaktır” dedi.

Son olarak, göçmen işçilerin yalnızca mavi yakalılardan oluşmadığını, Avrupa’da çok sayıda beyaz yakalı göçmenin de bulunduğunu akılda tutulması gerektiğini anlatan Avrasya İncelemeler Merkezi’nden Analist Turgut Kerem TUNCEL, şöyle devam etti:

“Küresel beyin göçü sayesinde, Avrupa dışı coğrafyalardan çok sayıda iyi eğitimli kişi Avrupa’ya yerleşmekte ve Ar-Ge’ye dayalı sektörlerde katma değeri yüksek ürünlerin üretiminde kritik roller oynamaktadırlar. Covid-19 pandemisi döneminde Biontech aşını bulan Türk kökenli iki bilim insanı buna en güzel örnektir.

Turgut Kerem TUNCEL, bu sebeplerden dolayı, Avrupa’da aşırı sağın güç kazanmasının, en önemli avantajının ekonomik gelişmişlik düzeyi olan AB için, bu açıdan da sorunlar yaratmaya gebe olduğunu söylemenin mümkün olduğunun altını çizdi.

Analist Turgut Kerem TUNCEL, son olarak da şunları aktardı:

“İtalya, Macaristan, Polonya, Avusturya, Almanya, Fransa, Hollanda, İsveç gibi ülkelerdeki aşırı sağın yükselişine işaret eden siyasal gelişmeler göçmenlik sorunsalıyla bağlantılı olarak yalnızca Avrupa kültürü, kimliği, değerleri gibi günümüz milliyetçilerinin ve liberallerinin öncelediği temalar ve popüler sorunsallar etrafında değil en önemli alt yapısal faktör olan ekonomi ile bağlantısıyla da değerlendirilmelidir”.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.