ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Arapların İsrail’le normalleşmesi Gazze’deki dehşetin ortasında çekiciliğini kaybediyor

Arapların İsrail’le normalleşmesi Gazze’deki dehşetin ortasında çekiciliğini kaybediyor
3 Mart 2024
5
A+
A-

İsrail’in Ortadoğu’nun bir parçası olması için zaman daralıyor. Bu, onunla ilgilenen herkes için ahlaki bir yük haline geldi.

UHA / İnternational News Agency

Stream Hesham Alghannam music | Listen to songs, albums, playlists for free on SoundCloud

Dr. Hesham ALGHANNAM, Al Majalla

Bu yazının yazıldığı sırada İsrail’in Gazze’deki saldırısında 28.000’den fazla kişi öldü, 68.000’den fazla kişi yaralandı ve 7.000’den fazla kişi kayıp olarak bildirildi. Endişe verici bir şekilde, bu kayıpların yaklaşık üçte ikisini çocuklar ve kadınlar oluşturuyor.

Bunu perspektife koymak gerekirse, eğer böyle bir oran Amerika Birleşik Devletleri’ne uygulanırsa, İsrail’in Gazze’ye karşı başlattığı bu yıkıcı çatışmadan sonraki beş aydan kısa bir süre içinde 16 milyondan fazla insanın öldürülmesi, yaralanması veya kaybolması anlamına gelecektir.

Kampanya, Gazze’yi yaşanmaz hale getirmek için sistematik olarak tasarlanmış gibi görünüyor. Araştırma merkezleri, İsrail’in geçen ayın başından itibaren Gazze’ye yaklaşık 65.000 ton patlayıcı attığını tahmin ediyor.

Bu şaşırtıcı miktar, Hiroşima ve Nagazaki’ye atılanlara benzer, her biri 15.000 ton kapasiteli dört nükleer bombanın gücüne eşdeğerdir. Hiroşima 900 kilometrekarelik bir alanı kaplarken Gazze neredeyse üç kat daha küçük.

Bu amansız saldırı, özellikle Gazze sakinlerinin hayatta kalması için hayati önem taşıyan altyapıyı hedef aldı. Saldırı sağlık sektörünü büyük oranda yok etti, hastaneleri, tıbbi tesisleri ve ambulansları yok etti ve 340’tan fazla sağlık çalışanının ölümüyle sonuçlandı. Yüzlerce kişi de yaralandı ya da gözaltına alındı.

Şu anda sağlık hizmetlerinin aksaması nedeniyle yaklaşık 10.000 kanser hastası ve 8.000 hepatit hastası ölümcül sonuçlarla karşı karşıyadır. Ayrıca yeterli tıbbi destek sağlanamayan 60.000 hamile kadının hayatı da tehlikeye giriyor.

Su, elektrik ve kanalizasyon sistemleri de dahil olmak üzere çoğu eğitim kurumu ve temel hizmetler de tahrip edildi veya hasar gördü.

Bilginin yayılmasını engellemek amacıyla 120’den fazla gazeteci öldürüldü ve bu durum, vahim durumu uluslararası açıdan daha da gizledi.

Yerleşim alanları yerle bir edildi ve şu anda yiyecek, su, yakıt ve ilaçtan mahrum olan Gazze’nin 2,2 milyon sakininin temel yaşam ihtiyaçları hâlâ erişilemez durumda.

Reuters
Filistinli çocuklar, Gazze Şeridi’nin güneyindeki Refah’ta gıda sıkıntısı yaşanırken bir yardım mutfağından pişirilen yiyecekleri aldıklarında tepki gösteriyor, 20 Şubat 2024.Reuters

60 kilometrekareden daha küçük bir alanda 1,5 milyondan fazla Filistinliye ev sahipliği yapan Refah’a yönelik yaklaşan saldırı tehdidi, on binlerce kişiyi daha ölüm veya yaralanma riskiyle karşı karşıya bırakıyor.

Çok sayıda İsrailli yetkili, ordusunun Gazze’deki suçlarının tüm Arap ülkeleri için caydırıcı olduğunu açıkça ifade ederek, İsrail’e meydan okumaları halinde kendilerini bekleyen sonuçları vurguladı.

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, Gazze’de hakimiyet kurmadaki başarısızlığın, İsrail için geniş Orta Doğu’da bir arada yaşamayı savunulamaz hale getireceğini ileri sürdü.

Bu duruş, askeri güç ve yıkıcı yeteneklerle desteklenen İsrail üstünlüğünün, Arap ülkeleriyle barış içinde bir arada yaşama için gerekli olduğu inancının altını çiziyor.

Dersler öğrenildi

Peki Arap ülkeleri Gazze’deki Filistin halkına karşı uygulanan vahşet ve soykırım savaşından ne elde etti?

Arap uluslarının bu çatışma sırasında öğrendiği başlıca ders, kendini savunabilecek askeri yeteneklere sahip olma ihtiyacıdır. Gelecekteki herhangi bir çatışmada uluslararası hukuku ve insani standartları koruyacağı konusunda İsrail’e güvenmek belirsiz bir kumar olarak değerlendirilecektir.

Üstelik mevcut güç dengesizliği altında İsrail’le bir arada yaşamak, Arap uluslarının tahammül edemeyeceği varoluşsal bir tehdit oluşturuyor.

İkinci olarak, Gazze’deki soykırım savaşının sürdürülmesindeki suçluluk, İsrail’in ötesine geçerek Batılı güçleri, özellikle de ABD’yi kapsamaktadır. Eğer ABD gerçekten çatışmayı durdurmaya kararlı olsaydı bunu kolaylıkla yapabilirdi. (Al Majalla)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.