ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
SON DAKİKA
09:52 CANiK, Samsun’da geleceğin mühendisleri ile bir araya geldi  
09:27 Kocaeli Bilişim Fuarı’nı 30 bin 632 kişi ziyaret etti
09:14 HPV aşısının neyi önlediği konusunda önemli bir bilgi eksikliği var
08:52 Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB), Yeşil Dönüşüme hız verdi 
08:07 En acil ve en önemli sorunumuz: Riba Faiz
06:59 Türkiye ve Dünyada, Gündeme dair her şey (TÜHA /TÜRKUAZ İnternational News Agency) nedir?
06:27 Suriye: Arap zirvesine katılma, İran cenazesine katılmama
03:46 Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, “Darbecilere geçit vermeyen bir anayasa yapmamız gerekiyor”
02:57 Yaz geldi kene vakaları arttı
02:26 Katil İsrail’in korkulu rüyası! …İsrail Filistin Devleti’nin kurulmasından neden korkuyor?
01:58 AK Parti Kızılcahamam’da kampa giriyor
01:29 Cumhurbaşkanı Erdoğan: Netanyahu lanetle anılmaktan kurtulamayacak
00:43 “Dünyada haksızlıklar, ölümler idealist ve aksiyoner gençler sayesinde bitecek”
00:36 Şehit Bican Kapılay’ın Ruhuna Mevlid-İ Şerif…
00:19 MGK bugün Beştepe’de toplanacak
00:12 Miçotakis’in Türkiye Ziyareti ve İkili İlişkilere Etkisi
16:39 Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: Katil İsrail’in savunmasız insanlara saldırısını lanetliyorum
16:24 Bahçeli: Haksız iddialarda bulunan kim varsa mahkemede dinlenmelerini istiyoruz
16:14 Bakan Yumaklı: Başıboş sokak köpekleri sorununun üstesinden geleceğiz
16:02 EKK: Enflasyonda belirgin bir gerileme bekliyoruz
TÜMÜNÜ GÖSTER →

Arap Altılısı, İsrail’in yasa dışı faaliyetlerinin devam etmesi konusunda uyardı

Arap Altılısı, İsrail’in yasa dışı faaliyetlerinin devam etmesi konusunda uyardı
29 Nisan 2024
9
A+
A-

Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da cumartesi) günü düzenlenen istişare toplantısında Arap Altılısı dışişleri bakanları, İsrail’in işgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te yerleşimlerin genişletilmesi, topraklara el konulması, Filistinlilere yönelik askeri operasyonlar, yerleşimci saldırıları ve Müslüman ve Hıristiyanların ibadet özgürlüğünün engellenmesi gibi iki devletli çözümü baltalayan yasadışı faaliyetlerinin devam etmesine karşı uyarıda bulundu.

UHA / İnternational News Agency

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan, Riyad’daki Suudi Şarkul Avsat Türkçe (@aawsat_turkce) / XArabistan Dışişleri Bakanlığı binasında, Ürdün Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Eymen Safedi, Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri, Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) İcra Komitesi Genel Sekreteri ve Sivil İşler Bakanı Hüseyin eş-Şeyh, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Devlet Başkanı Diplomasi Danışmanı Enver Gargaş ve Katar Dışişleri Bakan Yardımcısı Muhammed el-Halifi’nin katılımıyla İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik savaşıyla ilgili gelişmeleri görüşmek üzere Arap Altılısı’nın istişare toplantısına başkanlık etti.

Filistin Devleti’nin tanınmasını desteklemek

Bakanlar, Gazze Şeridi’ndeki savaşın sona erdirilmesi, derhal ve tam bir ateşkes sağlanması, uluslararası insancıl hukuka uygun olarak sivillerin korunmasının temin edilmesi ve insani yardımın Gazze Şeridi’ne girişini engelleyen tüm kısıtlamaların kaldırılması gerektiğini vurguladı. Ayrıca, kardeş Filistin halkının arzularının yerine getirilmesi amacıyla bağımsız Filistin devletinin uluslararası alanda tanınmasına yönelik tüm çabaları desteklediklerini ifade ettiler.

Ayrıca, Gazze Şeridi’nin işgal altındaki Filistin topraklarının ayrılmaz bir parçası olduğunu vurgulayarak, ilgili uluslararası kararlar uyarınca iki devletli çözümün uygulanması ve 4 Haziran 1967 sınırlarında başkenti Doğu Kudüs olan Filistin devletinin tanınması için geri dönüşü olmayan adımlar atılmasının önemini vurguladılar. Filistin halkını topraklarından sürmeye yönelik her türlü girişimi ve Filistin’in Refah kentine yönelik her türlü askeri operasyonu kategorik olarak reddettiklerini bildirdiler.

Riyad’da bir dizi toplantı

Bir Arap kaynak Perşembe günü Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, 28-29 Nisan (bugün ve yarın) tarihlerinde Riyad’da düzenlenecek olan Dünya Ekonomik Forumu (WEF) çerçevesinde Suudi Arabistan himayesinde bir dizi toplantı yapılmasının beklendiğini belirtti. Bunların arasında ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in katılımıyla Arap Altılısı’nın üç aydan kısa bir süre içinde üçüncü kez bir araya gelmesinin yanı sıra, Arap Altılısı’nın Avrupa Birliği (AB) ülkeleriyle bir toplantı daha yapacağını ve Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) dışişleri bakanlarının önümüzdeki Pazartesi günü (yarın) Blinken ile bir toplantı gerçekleştireceğini söyledi.

Şarku’l Avsat’a konuşan kaynak, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan’ın yarın “AB koridorlarında, en azından bazı ülkeler arasında, Filistin devletini tanıma yönünde hareket edilmesi için görüşmelerin netleşmeye başladığını” açıklamasının ardından, Filistin devletinin tanınması konusunun masadaki ana dosyalardan biri olduğunu ifade etti. (Dış Haberler Servisi)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.