ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Ar-Ge’de zirve yine ASELSAN’ın

Ar-Ge’de zirve yine ASELSAN’ın
29 Haziran 2021
1.114
A+
A-

UHA HABER / Türkiye’nin lider savunma sanayii şirketi ASELSAN, 3 milyar 356 milyon lira ile 2020 yılında en fazla Ar-Ge harcaması yapan şirket oldu.

ASELSAN'ın Capital500 Listesindeki Yükselişi SürüyorSanayi ve Teknoloji Bakanlığından onaylı Ar-Ge merkezine sahip firmaların “Ar-Ge 250-Türkiye’nin En Çok Ar-Ge Harcaması Yapan Şirketleri” belirlendi.​​​​​​​ Buna göre, 2020 yılında en fazla Ar-Ge harcaması yapan şirket, 3 milyar 356 milyon lira ile ASELSAN oldu.

Turkishtime Dergisi’nin araştırmasına göre, 500 firmanın toplamda 16 milyar 995 milyon liralık Ar-Ge harcaması gerçekleştirdiğini gösterdi.

Türkiye ihracat sıralamasındaki ilk 500 firma tarafından verilen bilgiler ve Borsa İstanbul şirketlerinin Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptıkları açıklamalardan yararlanılarak hazırlanan araştırmada, savunma sanayisinin ağırlığı dikkati çekti.

ASELSAN liderlik koltuğunda

Firmaların 2020 verileri ışığında, Ar-Ge’ye yapılan yatırımın önemi vurgulanan araştırmada bu yıl liderlik koltuğuna savunma sanayiinin önemli oyuncularından ASELSAN geçti.

Geçen yıllar içinde Ar-Ge’deki payını ciddi anlamda artıran savunma sanayii, bu yıl da Ar-Ge’deki toplam büyümenin lokomotifi oldu.

ASELSAN'dan ihracat rekoruKadın istihdamında ASELSAN

ASELSAN, listede 1117 kadın çalışanı ile Ar-Ge bölümünde en yüksek kadın çalışan oranına sahip firma olarak yer aldı. Şirket aynı zamanda, 5264 Ar-Ge personel sayısı ile en çok Ar-Ge çalışanı istihdam eden şirket oldu.

Proje sayısında da lider

Listenin ilk 100’ünde yer alan firmaların toplam proje sayısı 6384 iken listenin en başında yine Ar-Ge birincisi ASELSAN yer aldı.

ASELSAN, 749 proje sayısıyla listenin en başında yer aldı.

***

Neden https://www.uhahaberajansi.com/?

Bağımsız bir haber ajansı olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir ajans gazeteciliğini hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün  https://www.uhahaberajansi.com/’a Abone Ol.

https://www.uhahaberajansi.com/; seninle güçlü, seninle özgür!

[UHA Haber Ajansı, 29 Haziran 2021]

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.