ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Ankara-İstanbul arası ‘Süper Hızlı Tren Projesi’ 2028 yılında tamamlanacak

Ankara-İstanbul arası ‘Süper Hızlı Tren Projesi’ 2028 yılında tamamlanacak
2 Şubat 2024
3
A+
A-

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Ankara-İstanbul arası ‘Süper Hızlı Tren Projesi’nin 2028 yılında tamamlanacağını açıkladı.

UHA / İnternational News Agency

Abdulkadir URALOĞLU - TCDD Vakfı

[Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu]

Dünyada sekizinci Avrupa’da altıncı hızlı tren işletmecisi ülkelerden birinin Türkiye olduğunu ifade eden Uraloğlu, “Marmaray Projesini denizaltı ilk raylı sistem geçişidir. Anadolu’yla, Asya’yla, Avrupa arasındaki. Burada da günde yaklaşık 300 sefer yaparak 600 bin civarında yolcu taşıması yapıyoruz. Aynı zamanda biraz önce bahsettiğim orta koridorun da demir yolu bağlantısını bu proje sayesinde sağlamaktayız.” şeklinde konuştu.

Ankara ve İstanbul arasında yapılacak Süper Hızlı Tren Projesi’ne değinen Uraloğlu, “O güzergahtaki illeri düşündüğümüzde yaklaşık 25-30 milyon civarında bir nüfustan bahsediyoruz. Ve buraya süper hızlı tren projesine başladık. 350 kilometre saat hızla seyret seyredecek olan projenin 344 kilometrelik bir mesafeyi yaklaşık 80 dakikada geçeceğini öngördük ve bu sene proje çalışmalarını başlattık. 2028 yılına kadar inşallah bunun yapımına da başlamayı ümit ediyoruz.” diye konuştu.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nden Avrupa’ya ikinci demir yolu geçişinin de yapılacağını ifade eden Uraloğlu, “120 kilometrelik bir demir yolu hattıyla orta koridorun kapasitesini çok net bir şekilde arttırmış olacağız. İnşaatına inşallah bu sene başlamayı planlıyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.