ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
SON DAKİKA
00:29 Gazeteci-Editör Onurkan Avcı’nın ‘Günün Getirdikleri!
00:11 TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, “15 Temmuz ile birlikte artık isteriz ki Türkiye’de darbeler dönemi geride kalmıştır”
00:10 İletişim Başkanı Altun, Londra’daki 15 Temmuz paneline video mesaj gönderdi
00:06 TBMM Başkanı Kurtulmuş, Darbeler, ondan sonraki on yıllarda da gelen nesillerin bedelini ödemeye devam ettiği ihanet hareketleridir.”
00:02 15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Treni Ankara’dan yola çıktı
00:02 İletişim Başkanı Altun’dan “15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü” makalesi
00:02 Doktor ve hastalar sanal klinikte buluştu
11:11 Fatih Altaylı’nın, “Yurt dışındaki Türkler’in Türkiye ile ne alakaları var, Türkiye’de oy kullanmak için vergi ödesinler” sözü üzüntü yarattı
09:42 Türkiye’nin eski çağlardan kalma en büyük çocuk mezarlıklarından biri Diyarbakır’da bulundu
00:57 Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Rabb’imiz hainlerin hesaplarını başlarına geçirdi”
00:48 Türksat 6A’da 4. ateşleme salı günü gerçekleşecek
00:36 Yükseköğretim Kurulu’ndan (YÖK) “hayali üniversite” haberleri ile ilgili açıklama
00:32 Zafer Partisi Genel İdare Kurulu Bildirisi
00:30 İngiltere’de yaşayan iki Kıbrıslı Türk koşucu, “Ada’da Barışın 50. yılı” sloganıyla koştu
00:30 Trump’a saldırı, ABD’de tehdit seviyesinin yıllar içinde yükselmesinin ardından geldi
00:29 Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’nden, 15 Temmuz Fotoğrafları Sergisi ve Paneli
00:28 Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türkiye’de gerçekleşen 15 Temmuz darbe girişimi ve Yunan Cuntası’nın Kıbrıs’ta gerçekleştirdiği darbenin yıldönümü dolayısıyla mesaj yayımladı
00:15 Bakan Fidan: İsrail’e baskı yapılması gerekiyor
00:15 İletişim Başkanı Altun, “15 Temmuz Destanı Milletin Zaferi Fahir Atakoğlu Konseri”nde konuştu
00:15 Gazeteci İlhan AKÇAY, “Irkçı politikaların ve söylemlerin Hollanda’nın geleceğine zarar vermesine izin vermemeliyiz”
TÜMÜNÜ GÖSTER →

Almanya’dan Ziraat Bankası İşlemlerine Kısıtlama

Almanya’dan Ziraat Bankası İşlemlerine Kısıtlama
1 Eylül 2021
467
A+
A-

UHA HABER / Almanya’da bankaları denetleyen “Federal Finansal Denetleme Kurulu” (BaFin), Ziraat Bankası’nın ülkedeki iştiraki Ziraat Bank AG hakkındaki inceleme ve soruşturma sonrasında, bankanın işlemlerini kısıtlama kararı aldı.

Banka üzerinden bazı kişilerin Türkiye’ye kara para gönderdikleri suçlamasıyla 2018 yılından bu yana işlemlerin mercek altına alındığı bilinen banka hakkında çıkan kısıtlama kararının, “Ziraat Bank’ın bankacılık ilkelerine ve şeffaflığa aykırı tutumu” nedeniyle gerekçelendirildiği öğrenildi.

Karar, bankanın büyük hacimli kredi vermesinin sınırlandırılmasını, yapılan işlemlerin gözden geçirilmesi için özel bir müfettiş görevlendirilmesini ve bankanın bazı iş alanlarının sınırlanmasını içeriyor.

Bu kapsamda bankanın yüksek miktarlarda mevduat alması, piyasa üzerinde faiz vermesi yasaklanırken, BaFin‘in idari işlemler için Ziraat Bank’dan özel maddi garantiler talep ettiği, ayrıca bankanın daha fazla öz sermaye kullanmasını istediği haber verildi. Bankanın 2019’da bildirdiği rakamlara göre, 250 milyon Euro’nun üzerinde öz kaynağı bulunuyor.

Türkiye’deki Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun karşılığı olan “Federal Finansal Denetleme Kurulu” tarafından Ziraat Bank AG’de geçmişe dönük incelemelerde, yüz milyonlarca Euro’yu bulan yüksek miktardaki kredilerde, uyumsuzluk ve mevduat toplamadaki usulsüzlükler saptandığı, bunların Alman bankacılık kuralları ve yasalarıyla bağdaşmadığı da bankacılık kaynakları tarafından doğrulandı.

BaFin, bankaya genel müdür atayacak

Ziraat Bankası ve BaFin açıklama yapmazken, bankanın Türkiye’deki merkezi tarafından çeşitli aralıklarla Almanya’ya gönderilen toplam dört genel müdür adayının da BaFin tarafından “Avrupa’da hiç çalışmamış olmaları ve Alman bankacılık kriterleri açısından yetersiz” olmaları gerekçeleriyle görev yapmalarına onay verilmediği de ortaya çıktı. BaFin’in bankaya yeni genel müdürü kendisinin atayacağı ve bu kişinin bir müffetiş gibi çalışacağı iddia ediliyor. Söz konusu kişinin Türkiye’deki merkezden bağımsız çalışacağı da belirtiliyor.

Türkiye’nin en büyük bankası olan Ziraat Bankası’nın Almanya’da iştirakinde, 7 şubede 114 çalışanı bulunuyor. Bankanın Frankfurt’daki merkezinin yanısıra, Berlin, Duisburg, Hamburg, Hannover, Köln ve Münih’te şubeleri var. 12 Ekim 2018 tarihinde Frankfurt’taki merkezde ve şubelerde arama yapılmış, savcılık aramanın “Almanya’da elde edilen gelirin vergilendirilmeden Ziraat Bankası üzerinden Türkiye’ye havale edildiği şeklindeki ihbar ve şüpheli kişi ve kişilerin banka üzerinden Türkiye’ye gönderdikleri kara parayla ilgili” olduğunu açıklamıştı.

Haber: Cem Dalaman / VOA 

[UHA Haber Ajansı, 01 Eylül 2021] 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.