ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Almanya’dan Depremzedelere Vize Kolaylığı

Almanya’dan Depremzedelere Vize Kolaylığı
22 Şubat 2023
610
A+
A-

Deprem bölgesini ziyaret eden Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock ve İçişleri Bakanı Nancy Faeser, Türkiye ve Suriye için 50 milyon euro daha yardım açıkladı. Ayrıca Berlin, Almanya’da akrabaları olan depremzedeler için Avrupa Birliği’ne 90 günlük hızlı vize fırsatı sunarak bölgeye vize işlemlerinin yapılması için otobüsler gönderdi.

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock ve İçişleri Bakanı Nancy Faeser deprem blölgesini ziyaret etti.
[Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock ve İçişleri Bakanı Nancy Faeser deprem blölgesini ziyaret etti.]

Baerbock ve Faeser, deprem bölgesine giderek Berlin’in depremzedelere ve yeniden imar sürecine desteğini iletti.

Bakanlar Alman hükümetinin Türkiye ve Suriye için 50 milyon euro (53 milyon dolar) daha yardım yapacağını açıkladı. Böylece Almanya’nın depremzedelere yardımı 108 milyon euro’yu (115 milyon dolar) bulacak.

Baerbock, yeni açıkladığı 50 milyon euro yardımla Alman Federal Hükümeti’nin özellikle çadır, sağlık hizmeti, gıda yardımı, battaniye, jeneratör için yaptığı yardımın 108 milyon euro’yu (115 milyon dolar) bulacağını belirtti.

Baerbock, “Bölgedeki halk neredeyse her şeylerini kaybetmiş. Burada halk kendi elleriyle akrabalarını, anne-babalarını, çocuklarını, komşularını, arkadaşlarını enkaz altından çıkartmaya çalışmış” dedi.

Ayrıca Almanya’da akrabaları olan depremzedeler için Avrupa Birliği Şengen bölgesine 90 günlük hızlı vize fırsatı da sunan Berlin, deprem bölgesine otobüsler göndererek bölge sakinlerinin başvurularını kolaylaştırmayı planlıyor. Bunlara pasaportları enkaz altında kaybolanlar da dahil.

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock ve İçişleri Bakanı Nancy Faeser deprem blölgesinde Alman yardım kuruluşları temsilcileri ile görüştü
[Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock ve İçişleri Bakanı Nancy Faeser deprem bölgesinde Alman yardım kuruluşları temsilcileri ile görüştü]

Baerbock, “Vize veren bir otobüsü de ziyaret edeceğiz. Düşündük ki eğer bölgedeki halk bir yere gidemeyecek durumdaysa o zaman biz bir otobüsle onlara giderek vize verelim, böylece Almanya’da birkaç aylığına yanına gidebilecekleri akrabaları olanların işlemleri bürokrasiden uzak daha pratik biçimde yapılabilsin” diye konuştu.

Dünyanın en kalabalık Türk diyasporasına sahip Almany,a aralarında battaniye, çadır ve jeneratörlerin olduğu 340 tondan fazla yardımı Kahramanmaraş’ı 6 Şubat’ta vuran, 40 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği depremlerin ardından bölgeye gönderdi.

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock ve İçişleri Bakanı Nancy Faeser deprem blölgesini AFAD temsilcileri ile görüştü

[Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock ve İçişleri Bakanı Nancy Faeser deprem bölgesini AFAD temsilcileri ile görüştü]

Bakanların ziyaretinden bir gün önce Türkiye-Suriye sınırındaki Hatay’ın Defne ve Samandağ ilçelerinde 6,4 ve 5,8 büyüklüğünde iki önemli deprem daha olmuş, altı kişi hayatını kaybetmiş, yüzlerce kişi yaralanmıştı. Bölgeyi gözlemleyen Baerbock, “hislerini sözlere dökmesinin zor olduğunu” belirtti. Kahramanmaraş’ta bir çadır kenti gezmesinin ardından İçişleri Bakanı Faeser ise duygularını “beni çok üzdü” sözleriyle anlattı.

Alman yardım örgütleriyle görüşen bakanlar, Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde küçük kardeşini enkaz altından kurtaran 16 yaşında bir gençle de konuştu. Bakanlar hükümet yetkilileriyle görüşme planlamadıklarını ancak iki ülke hükümetlerinin yakın temas halinde olduğunu bildirdi.

Baerbock, Suriye’deki duruma da değindi ve Suriye’nin kuzeyine yardımın çok daha yavaş ulaştığını belirtti. Alman Bakan, başlangıçta iki ek sınır kontrol noktasını açmadan önce bu tür yardımların isyancıların kontrolundaki bölgelere ulaşmasını kısıtladığını söylediği Devlet Başkanı Beşar Esat’ı suçladı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.