ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Almanya’da Rusya İçin Casusluk Yapan İngiliz Tutuklandı

Almanya’da Rusya İçin Casusluk Yapan İngiliz Tutuklandı
11 Ağustos 2021
263
A+
A-

UHA HABER / İngiltere’nin Berlin Büyükelçiliği’nde görevli David S., Rusya gizli servisine çalıştığı ve bilgi sızdırdığı gerekçesiyle gözaltına alındı. Federal Başsavcılık tarafından yapılan açıklamada, 57 yaşındaki zanlının, 2020 yılının Kasım ayından bu yana Rus istihbaratı adına çalıştığının ve para karşılığında gizli belge aktardığının saptandığını duyurdu.

David S.’nin Rus istihbaratından bir elemana en az bir kez bilgi aktardığının bilindiğini açıklayan Başsavcılık, zanlının Alman ve İngiliz yetkililerin ortak soruşturması sonrası dün Berlin yakınındaki Potsdam kentinde gözaltına alındığını belirtti. Zanlının büro ve evinde arama yapıldı. David S.’in bugün, tutuklama istemiyle Federal Adalet Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkması bekleniyor. İngiltere hükümeti adına bir açıklama yapan İçişleri Bakanlığı’ndan bir sözcü, gözaltı haberini doğrularken “İngiltere hükümetinin sözleşmeli bir personeli dün Alman makamları tarafından tutuklandı. Devam eden bir polis soruşturması olduğu için daha fazla yorum yapmak uygun olmaz” dedi.

Almanya’da güvenlik birimleri, geçtiğimiz Haziran ayında, Augsburg Üniversitesi‘nde görevli Rus vatandaşı bir akademisyeni, Rus istihbaratına ajanlık yaptığı iddiasıyla tutuklamıştı. Federal Başsavcılık‘tan yapılan açıklamada, ismi açıklanmayan görevlinin, Ekim 2020’den bu yana Rus istihbaratından görevlilerle gizli bir şekilde buluştuğu ve üniversitede yapılan araştırmalarla ilgili bilgi verdiğinin tespit edildiği aktarılmıştı. O zanlının da Rus istihbaratına verdiği bilgiler karşılığında para aldığı açıklanmıştı.

Almanya ve Rusya arasında sıklıkla benzer olaylar yaşanıyor. Federal Başsavcılık geçen Şubat ayında, Berlin’deki Federal Meclis binasının kat planlarını Rus istihbaratına ilettiği öne sürülen bir Alman vatandaşı hakkında da casusluk suçlamasıyla dava açtı. Bu kişinin, binadaki elektronik cihazların bakımını yapmakla görevlendirilen bir firma için çalıştığı ve kat planlarını içeren PDF dosyalarını Rus istihbaratına aktardığı tespit edilmişti. 2016’da meclisteki bilgisayar sistemlerinin bir Rus siber saldırısının hedefi olduğunu ortaya çıkmış, günlerce sistemi engelleyen saldırı sonrası meclisin bilgisayar sistemi değiştirilmek zorunda kalmıştı.

Haber: Cem Dalaman / VOA 

[UHA Haber Ajansı, 12 Ağustos 2021]

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.