ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

“Almanya ve Fransa Avrupa’da öncü olmalı”

“Almanya ve Fransa Avrupa’da öncü olmalı”
23 Ocak 2023
473
A+
A-

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Elysee Sözleşmesi’nin 60’ıncı yıl dönümü töreninde yaptığı konuşmada, “Daha egemen bir Avrupa” için Paris ile Berlin’in öncü olması gerektiğini dile getirdi.

Dw - Deutsche Welle Logo Alt - 1172x428 PNG Download - PNGkitAlmanya’dan Türkuaz Uluslararası Haber Ajansı (TÜHA) Muhabiri Luisa NEUBAUE’nin ‘dpa’ kaynaklı haberine göre, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya ile Fransa arasında, Elysee Sözleşmesi’nin imzalanmasının 60’ncı yıl dönümü töreninde yaptığı konuşmada, iki ülkenin, Avrupa’nın geleceğinin tasarımında öncü rol oynaması gerektiğini ifade etti.

Başkent Paris’te her iki ülke meclislerinin bir araya geldiği etkinlikte, “Daha egemen, daha demokratik ve daha dayanışmacı bir Avrupa olma hedefimize ulaşmak için yapmamız gereken daha çok şey var” diyen Macron, İkinci Dünya Savaşı’nın ardından barışın yolunu açan Almanya ve Fransa’nın, bugün de Avrupa’nın güçlendirilmesi ve yeniden yapılandırılmasında “öncü rol oynamak zorunda olduklarını” savundu.

Avrupa’nın gelecek için yeniden yapılandırılması kapsamında çevre dostu enerji tedariği, ekolojik dönüşüme dönük yatırımlar, ham madde tedariğinde daha bağımsız hale gelme ve savunma ile ilgili soruların öne çıktığını vurgulayan Emmanuel Macron, bunun için Avrupa’daki üretimi koruyan iddialı bir endüstri stratejisine ve Avrupa’yı modern teknolojilerde ve yapay zeka alanında öncü konuma taşıyacak bir “Made in Europe 2030” stratejisine gerek olduğunu belirtti.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron - (22.01.2023 / Paris)
[Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Elysee Sözleşmesi’nin imzalanmasının 60. yıl dönümünde Almanya Başbakanı Olaf Scholz’u ağırladıFotoğraf: Michael Kappeler/dpa/picture alliance]

“Bir bedende iki ruh, biz buyuz”

Fransa Cumhurbaşkanı diğer yandan, Berlin ile Paris’in, Avrupa Birliği’nin (AB) kendi ayakları üzerinde duran küresel bir jeopolitik güç olabilmesi için öncü görevler üstlenmesinin şart olduğunu da dile getirdi.

İki ülke arasındaki yakınlığı ifade etmek için, “Bir Fransızın Almanya hakkında konuşması, kendinin bir parçasından konuşması anlamına gelir” diyen Macron, “Bir bedende iki ruh, biz buyuz” dedi.

22 Ocak 1963 tarihinde, Elysee Sarayı’nda, Fransa adına Cumhurbaşkanı Charles de Gaulle, Almanya adına ise Başbakan Konrad Adenauer’in imzaladığı Elysee Sözleşmesi ile, İkinci Dünya Savaşı’nda düşman olan iki ülke arasında yakınlaşmanın adımları atılmış ve o tarihten sonra Avrupa’da, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) – İngiltere ittifakı ile rekabet edebilecek ikinci bir ağırlık merkezi oluşturulmuştu. Söz konusu Sözleşme hala Alman – Fransız dostluğunun temeli olarak görülüyor.

Gazeteci* Luisa NEUBAUE

***

Yazar hakkında

Luisa-Marie Neubauer,  21 Nisan 1996 yılında, Hamburg/Almanya’da dünyaya geldi. Neubauer, 2016’dan beri ONE adlı sivil toplum kuruluşunun gençlik elçisi ve Alman İklim Aktivisti. Göttingen Üniversitesi (2015–2020), Marion Dönhoff High School (2014) ve Kingham Hill School’dan mezun oldu. Igor Levit – No Fear adlı filmde rol aldı. Neubauer’in, Gegen die Ohnmacht: Meine Großmutter, die Politik und ichadlı kitapları var.

Haber, değiştirilmeden kaynağından otomatik olarak eklenmiştirDeutsche Welle

[UHA Haber Ajansı, 23 Ocak 2023]

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.