ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Alibeyköy Barajı’nın rengi kahverengiye döndü

Alibeyköy Barajı’nın rengi kahverengiye döndü
6 Şubat 2022
250
A+
A-

İSTANBUL – UHA HABER / İstanbul’da karın erimesiyle doluluk oranı hızla artan Alibeyköy Barajı’nda suyun rengi değişti. Derelerden gelen çamurlu suyun etkisiyle barajda suyun rengi kahverengi oldu.

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı‘nın ‘TRT Haber’den aktardığı DHA’nın haberine göre, İstanbul’da kurak geçen sonbaharın ardından barajların doluluk oranlarında büyük düşüşler yaşanmıştı.

2021 Nisan ayında yüzde 86,82’ye kadar çıkan doluluk oranları daha sonra düşüşe geçmiş yüzde 40’lı seviyelere kadar gerilemişti. İstanbul’da etkili olan soğuk hava dalgasıyla birlikte gelen yoğun kar yağışları, barajları olumlu yönde etkiledi.

Alibeyköy Barajı'nın rengi kahverengiye döndü

Karın erimesiyle birlikte barajlar hızla dolmaya başladı. Son bir haftadaki artış yüzde 11,17’ye ulaştı.

Barajda suyun rengi değişti

Ulaşımda büyük sıkıntılara neden olan kar yağışlarıyla birlikte İstanbul’u besleyen baraj göllerinin çevresi beyaz örtünün hızla erimesi baraj göllerini besleyen dereleri adeta coşturdu.

Alibeyköy Barajı'nın rengi kahverengiye döndü

Doluluk oranın hızla yükseldiği ve bugün yüzde 53’e kadar çıktığı Alibeyköy Barajı’nda suyun rengi kahverengine döndü.

Kuruyan alanlar suyla doldu

Havadan görüntülenen Alibeyköy Barajı’nda daha önceden koyun ve keçilerin otlamaya başlayan alanlar yeniden suyla dolmaya başladı.

Bu alanlardan biri tarihi Mağlova su kemerinin bulunduğu alan oldu. Daha önce suların tamamen çekildiği alan, önce karla daha sonra suyla doldu.

Istanbul’un en dolu barajı dün yapılan ölçümlere göre Istrancalar oldu. Istrancalar da doluluk oranı yüzde 100 olarak ölçüldü. Elmalı barajında doluluk oran yüzde 88,38’e, Ömerli barajında yüzde 84,2’ye çıktı.

İstanbul’da Sazlıdere barajı hariç tüm barajlarda doluluk oranı yüzde 50’nin üzerine çıktı.

[UHA Haber Ajansı, 06 Şubat 2022]

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.