ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Alanya Belediyesi kurduğu Güneş Enerjisi Santralleri’yle kendi enerjisini sağlıyor…

Alanya Belediyesi kurduğu Güneş Enerjisi Santralleri’yle kendi enerjisini sağlıyor…
31 Ocak 2023
136
A+
A-

Alanya Belediyesi tarafından 2017 yılında başlatılan Güneş Enerji Santrali (GES) yatırımları, bugün milyonlarca liralık tasarruf sağladığı ve 2022 yılı itibariyle yaklaşık 34 milyon lira tasarruf elde etti.

Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, Uluslararası Haber Ajansı’ndan Veysel KAVRAYAN‘a yaptığı açıklamada, Alanya Belediyesi olarak 2017 yılında ilk kez devreye alınan Güneş Enerjisi Santralleri’nin (GES-1, GES-2, GES-3)  ile 2019 yılında yapılan GES-4 ve güçlendirme çalışmaları sonucunda üretilen enerjiyle Alanya’nın kazandığını söyledi.

Alanya Belediyesi’nin ‘Güneş Enerjisi Santralleri‘ sayesinde 2022 yılı sonu itibariyle 5 yıllık süreçte 34 milyon liralık kazanç elde ettiğini dile getiren Başkan Adem Murat Yücel, Alanya Belediyesi tarafından işletilen (GES) tesisin, 5 yılda 29.785.601,39 kWh elektrik enerjisi ürettiğini belirtti.

Alanya Belediye Başkanı Yücel, bugüne kadar Güneş Enerjisi Santralleri’nden (GES) sağlanan bu enerji karşılığı olarak 33.841.637,87 TL’lik bir bütçenin Alanya Belediyesi’nin kasasında kalmasını sağladığını altını çizdi.

“YENİLENEBİLİR ENERJİ DOĞAL ÇEVRE İÇİN ÖNEMLİ”

Projenin bugün geldiği nokta ile çok önemli bir kaynak haline dönüştüğünü belirten Başkan Adem Murat Yücel, “Gelişen, değişen ve her geçen gün mevcut teknolojisini yenileyen günümüz dünyasında, hızla artan nüfus, özellikle artan nüfusla beraber fosil yakıt kullanımında meydana gelen artış, tüketimin kontrolsüz bir şekilde artması ve çevre bilincinin azalması gibi faktörler yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmemiz için önemli bir neden. Bu anlamda çevreci projelerin geliştirilmesini hedefledik ve Güneş Enerji Santrali projelerimizi başlatıp hayata geçirdik” dedi.

“YENİ GES PROJESİ YOLDA”

Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, kurulduğu günden bu yana hem enerji hem de gelir anlamında büyük başarı elde ettikleri ‘Güneş Enerjisi Santralleri‘ tesislerinin belediye için çok önemli birer yatırım aracına dönüştüğüne dikkat çekti.

Başkan Yücel, “Çevrenin korunması, doğanın gelecek nesillere temiz olarak bırakılması, Yeşil Kent Alanya olgusunun devamlılığının sağlanması amacı ile başladığımız yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı hususunda önemli bir projeyi Alanya’ya kazandırmaktan dolayı mutluyuz” ifadelerini kullandı.

Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, konuşmasının sonunda ayrıca, Alanya Belediyesi olarak, toplam gücü 4.5 MW olan yeni bir ‘Güneş Enerjisi Santrali’ olan (GES) öz tüketim tesisi daha yaparak Alanya’ya önemli bir katkı sağlayacaklarını kaydetti.

Gazeteci* Veysel KAVRAYAN

[UHA Haber Ajansı, 31 Ocak 2023]

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.