ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Aksa Enerji: 2023 yılında, coğrafi çeşitliliği artırmaya yönelik güçlü adımlar attı

Aksa Enerji: 2023 yılında, coğrafi çeşitliliği artırmaya yönelik güçlü adımlar attı
11 Mayıs 2024
3
A+
A-

* Aksa Enerji, 2023 yılı konsolide finansal sonuçlarını duyurdu.

* 2023 yılında, dört farklı ülkede eş zamanlı yurt dışı yatırımlarına devam eden Şirket, güçlü finansal performansını sürdürdü.

UHA /  İnternational News Agency

AKSA ENERJİ GANA'DAKİ KURULU GÜCÜNÜ 720 MW'A ÇIKARIYOR - ST Endüstri HaberAksa Enerji Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Cemil Kazancı, UHA Haber‘den Veysel KAVRAYAN’a yaptığı açıklamada, 7 ülkede, 10 santral operasyonu ve dört farklı ülkede eş zamanlı devam eden yatırımlarıyla bugün itibarıyla toplam 2,627 MW kurulu güce sahip olan Aksa Enerji’nin, 2023 yılı konsolide finansal sonuçlarını açıkladı. Şirket, bir önceki yıla göre FAVÖK marjını 7 puanlık artışla yüzde 22 seviyesine yükselttiğini ve net kâr marjının ise 10 puan artışla yüzde 16’ya ulaştığını söyledi

Cemil Kazancı, yıl sonu değerlendirmesinde, sürdürülebilir yüksek büyüme hedefi kapsamında devam eden yurt içi ve yurt dışı yatırımlara ve etkin bilanço yönetimine de dikkat çekerek, “2023 yılında, coğrafi çeşitliliği artırmaya yönelik güçlü adımlar attık. Öte yandan hali hazırda faaliyet gösterdiğimiz ülkelerde sözleşmelerimizi yenileyerek kapasite artırımı gerçekleştirdik. Stratejik yatırımlarımızın kârlılığa olumlu etkisi ve etkin bilanço yönetimiyle birlikte yatırımlarımızın devam ettiği dönemde net finansal borcumuzun FAVÖK’e oranı 1,6 çarpan seviyesinde gerçekleşti” dedi.

AKSA Enerji | Enerji Santralleri2030 Stratejisi doğrultusunda, kurumsal dönüşüm hedeflerine paralel olarak fonksiyonel, mükemmeliyet merkezi yaklaşımına sahip, yalın, çevik ve güçlü bir organizasyon yapısı oluşturmak üzere çalışmalara devam edildiğini hatırlatan Kazancı, üretim portföyünün yurt içinde de gerek kaynak gerekse coğrafi anlamda çeşitlendirmeye devam ettiklerini belirtti.

Aksa Enerji Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Cemil Kazancı, “Bu kapsamda 2023 yılı içerisinde İç Anadolu ve Ege Bölgeleri’nde, 8 şehirde toplam 831,41 MW kurulu güce sahip olacak RES ve GES depolamalı yenilenebilir enerji santrali ön lisansını almaya hak kazandık. Bu yatırımların önümüzdeki 5 yıllık süre zarfında faaliyete geçmesini planlıyoruz” dedi.

“Ülkelerin enerji arz güvenliğine katkı sağlıyoruz.”

Aksa Enerji’nin sağlam 2023 yılı performansında karlılık odaklı portföy yönetiminin de etkili olduğuna dikkat çeken şunları söyledi:

“Cemil Kazancı, Şirket, 2023 yılı içerisinde Orta Asya ve Afrika gibi stratejikAksa Enerji Özbekistan'daki üç doğalgaz santralini devreye aldı - YURT - Ordu Gazetepazarlarda önemli yatırımlarda bulundu. Mart 2022’den beri 740MW’lık kurulu güç ile Özbekistan’da faaliyet gösteren Aksa Enerji, Kasım 2023 tarihinde Talimercan şehrinde 430 MW kurulu güçte bir doğal gaz kombine çevrim santrali kurulması ve işletilmesini içeren yeni bir anlaşma imzaladı. Santralin faaliyete geçmesiyle birlikte şirketin ülkedeki kurulu gücü 1,170 MW seviyesine çıkacak”.

Öte yandan Aksa Enerji’nin, bu dönemde yeni bir anlaşma ile Orta Asya’daki yatırımlarına Kazakistan’ı da eklediğini ifade eden Cemil Kazancı, Kazakistan’ın Kızılorda şehrindeki santral yatırımının hayata geçmesiyle birlikte Aksa Enerji’nin bölgeye ilk defa hem ısı hem de elektrik tedariğinin gerçekleştireceğini, Kazakistan’daki büyüme hedefinin ilk ve önemli adımı olan bu santralin, 2025 yılında faaliyete geçmesinin planlandığının altını çizdi.

Aksa'nın Afrika'daki yeni girişimleri pandemi engeline takıldıAfrika kıtasında ise şirket, 2023 Nisan ayında Electricity Company of Ghana ile 350 MW kurulu gücünde Kumasi kombine çevrim doğal gaz santrali kurulumunun, elektrik üretimi ve üretilen elektriğin garantili satışı konusunda anlaşma imzaladığını hatırlatan Aksa Enerji Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Cemil Kazancı, anlaşmaya göre şirketin, ABD doları bazlı 20 yıl süreli bir enerji satış anlaşması ile Gana’da doğal gaz dönüşümü ile sürdürülebilir enerjiye geçiş konusundaki adımlarını güçlendirdiğini belirtti.

Cemil Kazancı, bu yatırım atağı ile hedeflerinin Türkiye’nin küresel enerji piyasalarındaki konumunu güçlendirirken aynı zamanda ülkelerin enerji arz güvenliğine hizmet etmek olduğunu dile getirdi.

“Ülkemize duyduğumuz güven ve adanmışlıkla küresel piyasalardaki atılımlarımıza hız kattığımız bir dönemdeyiz” diyen Kazancı, “2023 yılında gerçekleştirdiğimiz yeni anlaşmalarla Orta Asya’dan Güney Afrika’ya geniş bir coğrafyada enerji yatırımlarını hayata geçiriyoruz. Bu kapsamda Özbekistan Santrali Projesi’nin Aksa Enerji’nin varlık portföyündeki döviz bazlı gelirleri çeşitlendirerek ‘Sürdürülebilir Yüksek Büyüme’ stratejisini destekleyeceğine inanıyoruz” dedi.

Aksa Enerji Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Cemil Kazancı, Talimercan ve Kızılorda yatırımlarının da yine bu stratejik yaklaşımın ürünleri olduğunu belirterek, “Önümüzdeki yıllarda faaliyete geçmesi planlanan Gana-Kumasi ve Senagal-St Louis santral atılımımızla da ülkelerin enerji arz güvenliğine yatırım yapmaya devam ediyoruz. 2030 Stratejimizi kapsayan tüm bu çalışmalarımız, finansal başarımızı ve performansımızı güçlendirirken 5 kıtada faaliyet hedefimize de bizi adım adım yaklaştırıyor” şeklinde kaydetti.

Kastamonu Üniversitesi Turizm Fakültesi Ev Sahipliğinde “Liseli Şefler Yarışıyor” Yemek Yarışması Finale Yaklaşıyor

Gazeteci* Veysel KAVRAYAN

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.