ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Adalet Bakanı Tunç, “Deprem bölgesinde yürütülen soruşturmalarda 2 bin 825 şüpheli hakkında işlem başlatıldı”

Adalet Bakanı Tunç, “Deprem bölgesinde yürütülen soruşturmalarda 2 bin 825 şüpheli hakkında işlem başlatıldı”
9 Şubat 2024
2
A+
A-

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Mehmet Acet’in Kanal 7 canlı yayınında sunduğu ‘Başkent Kulisi’ adlı programda gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

UHA / İnternational News Agency

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Başkent Kulisi'nde - Haber 7 MEDYA

[Mehmet ACET (Kanal 7), Adalet Bakanı Yılmaz Tunç]

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Anayasa Mahkemesinin ihlal kararlarının yargılamanın yenilenmesi sebebi sayılması gerektiğini belirterek, “Yoksa bu tartışmalar ileride de ortaya çıkar. İleride de ortaya çıkmaması anlamında özellikle adliye mahkemeleriyle, Yargıtay ile Anayasa Mahkemesi arasında bu tür tartışmaların devam etmemesi için bu tür kanun düzenlemelerine ihtiyaç var.” dedi.

Kahramanmaraş merkezli depremlerin üzerinden 1 yıl geçtiğini hatırlatan Bakan Tunç, bölgede ilk etapta 1000 hakim ve savcı, 984 bilirkişi, 8 bin 951 adliye personeli ve 538 adli tıp uzmanının görevlendirildiğini bildirdi. Adalet Bakanı Tunç, yıkılan 15 adliye için hızlı şekilde ihale süreçlerini başlattıklarını da aktardı.

2 BİN 825 ŞÜPHELİ HAKKINDA İŞLEM BAŞLATILDI

Deprem bölgesinde yıkılan ya da imara aykırı değişiklik yapılan binalarla ilgili yürütülen soruşturmalarda 2 bin 825 şüpheli hakkında işlem başlatıldığını, bunlardan 267’si hakkındaki tutuklama, 984’ü için ise adli kontrol kararının devam ettiğini anlatan Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, “Bunların içerisinde müteahhitler, yapı sorumluları, yapı sahipleri, binada sonradan değişiklik yapanlar var.” bilgisini paylaştı.

Şu ana kadar 812 dosyada bilirkişi raporunun geldiğini, 1783 dosyanın da bilirkişide olduğunu kaydeden Tunç, 1007 dosyanın ise bilirkişiye gönderilmesinin beklendiğini söyledi.

Can Atalay kimdir, nerelidir, kaç yaşında? - Yeşil Afşin Gazetesi

ANAYASA MAHKEMEMİZİN YAPISIYLA İLGİLİ UYUMLU YAPILANMANIN OLMASI LAZIM

Türkiye İşçi Partisinden (TİP) Hatay milletvekili seçilen Can Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesine de değinen Bakan Tunç, Anayasa Mahkemesi kararlarının bağlayıcı olup olmaması yönünde bir tartışma söz konusu olduğuna işaret etti.

Anayasa’nın 153. maddesindeki Anayasa Mahkemesinin bağlayıcılığını düzenleyen maddenin yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini ifade eden Adalet Bakanı Tunç, “Bunlar Anayasa değişikliği gerektiren hususlar. Aslında Anayasa’da, Anayasa Mahkememizin yapısıyla ilgili bireysel başvuru mekanizmasıyla uyumlu bir yapılanmanın da olması lazım. Bu da Anayasa değişikliği gerektirir.” diye konuştu.

Ceza Muhakemesi Kanunu (CMK) ile Anayasa Mahkemesinin Kuruluşu Ve Yargılama Usulleri Hakkında Kanun arasında çelişki olduğunu, bunun düzeltilmesi gerektiğini dile getiren Bakan Tunç, şunları kaydetti:

“Anayasa Mahkemesinin ihlal kararlarının da CMK anlamında yargılamanın yenilenmesi sebebi sayılması lazım. Yoksa bu tartışmalar ileride de ortaya çıkar. İleride de ortaya çıkmaması anlamında özellikle adliye mahkemeleriyle, Yargıtay ile Anayasa Mahkemesi arasında bu tür tartışmaların devam etmemesi için bu tür kanun düzenlemelerine ihtiyaç var.”

Bakan Tunç, 8. Yargı Paketi’nde önemli düzenlemeler olduğunu, bunların yasalaşma sürecini Mecliste takip ettiklerini söyledi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.