ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Adalet Bakanı Tunç, “Ara bulucuya başvuru sayısı kira davalarında 24 bin 925’e ulaştı”

Adalet Bakanı Tunç, “Ara bulucuya başvuru sayısı kira davalarında 24 bin 925’e ulaştı”
3 Ekim 2023
39
A+
A-

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç,  2018’den bu yana bazı davalarda zorunlu uygulanan arabuluculuk sisteminin, 1 Eylül’den itibaren de kira, kat mülkiyetinden doğan davalar, komşuluk hukukundan doğan davalar, ortaklığın giderilmesine ilişkin davalar, tarımsal hizmet sözleşmesinden doğan davalar için zorunlu hale getirildiğini hatırlattı.

UHA / İnternational News Agency

Bakan Tunç, son günlerde kira uyuşmazlıklarıyla ilgili hususların gündemi daha çok işgal ettiğini dile getirdi.

“Özellikle kira uyuşmazlıklarıyla ilgili 1 Eylül’den itibaren artık dava açmadan önce taraflar arabulucuya başvurmak zorunda” olduğunu ifade eden Bakan Tunç, “Arabulucuda uzlaşamazlarsa, anlaşamazlarsa dava açabiliyorlar. Eğer arabulucuya başvurmadan dava açarlarsa davaları reddedilir” dedi.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, bu kapsamda 1 Eylül’den itibaren arabulucuya başvuru sayısının kira davalarında 24 bin 925 olduğunu hatırlatarak, şunları söyledi:

“Sonuçlanan anlaşma sayısı 1903. Açılan dava sayısı yani anlaşamadıkları için dava açan sayısı 1682. Şu anda süreç devam ediyor. Bu 24 bin 925’in ne kadarı anlaşmayla sonuçlanacak onu önümüzdeki günlerde göreceğiz. Ama anlaşma sayısının, anlaşmama sayısından fazla olduğunu görüyoruz. Bu rakamlar, kiracı ve kiralayanın arabulucuda çoğunlukla anlaşabileceğini gösteriyor. 1903 kişi mahkemeye gitmeden, kiracı ve kiralayan belki uzun süren yargılamalarda yıpranmadan uzlaşarak, dostane şekilde, barışçıl yöntemle haklarına kavuşmuş oluyorlar. Bu da önemli. Net sayıları, özellikle bu 24 bin 925’in, bir ayda başvurulan bu sayının ne kadarının anlaşmayla sonuçlandığını önümüzdeki birkaç hafta içerisinde sizlere verebiliriz.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.