ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

ABD’den Rusya’ya küresel gıda sistemine saldırı suçlaması

ABD’den Rusya’ya küresel gıda sistemine saldırı suçlaması
4 Ağustos 2023
15
A+
A-

* ABD Dışişleri Bakanı Blinken Tahıl Koridoru Anlaşması’ndan sonra Moskova’yı eleştirdi.

 * Blinken, “şantaj” yapmakla suçladığı Rusya’nın bu adımından sonra dünyadaki fiyatların yüzde 8’den fazla olduğunu söyledi.

UHA / İnternational News Agency

UHA Haber’in Dw - Deutsche Welle Logo Alt - 1172x428 PNG Download - PNGkitDeutsche Welle’ye (DW) dayandırdığı AFP’nin haberinde, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken BM Güvenlik Konseyi’nde Rusya’yı hedef aldı ve Tahıl Koridoru Anlaşması’ndan sonra Moskova’yı “şantaj” yapmakla suçladı.

Perşembe günü BM’nin New York’taki merkezinde gıda güvensizliğiyle ilgili bir toplantıya başkanlık eden Blinken, 15 üyeli Konsey’e “açlığın silah haline getirilmemesi” gerektiğini söyledi.

Geçen yıl Ukrayna’yı işgal süresinin küresel gıda sistemini bir “saldırı” sınırını kaldırma Rusya’yı hedef alan Blinken, geçen ay Tahıl Koridoru Anlaşması’ndan çekildiği için Moskova’yı eleştirdi.

BM ve Türkiye arabuluculuğunda Temmuz 2022’de imzalanan anlaşma, Ukrayna Savaşı sırasında Kiev’in deniz görüşmeleri sırasında görüşmeye izin veriyordu. Anlaşma, savaşa rağmen Ukrayna bulgularının piyasalara erişimini garanti altına alarak ileriye dönük kıtlık riskini azaltmayı amaçlıyordu. Moskova’nın anlaşmayı uzatmayı reddetmesi, fiyatların artması ve mahvolan ülkelerin olumsuz etkilenmesine yol açtı. “Bu Konsey’in üyesi, Birleşmiş Milletler’in üyesi Moskova’ya ‘Yeter artık, Karadeniz’i şantaj olarak kullanmaktan vazgeç’ demeli” şeklinde konuşan Blinken, “Dünyanın en başta gelen insanlarını koz olarak kullanmak artık yeter. Bu haksız ve vicdansız harekat artık yeter” ifadelerini kullandı.

Moskova garanti istiyor

Moskova, temelde gübre muhafazaları olmak üzere kendi ihracatını bekleyen bir başka anlaşma konusunda da garanti talep ediyor. Güvenlik Konseyi’nin oturumunda konuşan Rusya’nın BM Daimî Temsilci Yardımcısı Dimitriy Polyanskiy, Batı yaptırımlarının Rus gıda ve gübre ihracatını hedefini söyledi.

Polyanskiy, “Batı tarafından yapay olarak yaratılan ve Rus müteşebbislerin tarım ürünlerinin tedarik etme özelliklerini içerdiği gayrimeşru engelleme ortadan kaldırılmadıkça, tedarik zincirlerinin normal geçişini yeniden tesis etmek ve diğer çevre gıda güvenliğini ele almak pek mümkün olmayacak” şeklinde konuştu.

Moskova, anlaşmadan geri dönüşün ardından Ukrayna’dan gerçekleşen tahıl sevkiyatı için hayati önem taşıyan tesisleri hedef almaya başladı. Çarşamba günü Rus uçuş hava araçlarının Tuna Nehri üzerinde Ukrayna’ya ait bir limanının kıyılarına zarar verdiği bildiriliyor.

“Dünyada hesaplama fiyatları yüzde sekizden fazla arttı”

ABD’nin Salı günü Güvenlik Konseyi’nin aylık başkanlığını devralmasının ardından yapılan toplantıya başkanlık eden Blinken, Rusya’nın Tahıl Koridoru Anlaşması’ndan çekilmesinden bu yana dünya çapındaki göçmen sayılarının yüzde sekizden fazla yayıldığını söyledi.

Blinken ABC News’e bakıldığında demeçte ise Washington’un toplantısına paralel olarak kabul edilen ve 91 ülke tarafından imzalanmış olan “gıdanın bir savaş silahı olarak muhafaza edilmesi kınayan ortak bir bildiri” yayınlamayı planladığını söyledi.

ABD’li bir yetkilinin bilgisine göre, Blinken ayrıca 11 Afrika ülkesi ve Haiti’de gıda güvensizliği ve yetersiz beslenmeyle mücadele programları için 362 milyon yeni fon sağlandığını duyurdu. 79 ülkede yaklaşık 345 milyon insan akut gıda güvensizliği ile karşı karşıya. Dünyadaki açlığın çeşitli nedenleri arasında zorlama çatışmaların yanı sıra iklim değişikliğinin etkileri de yer alıyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.