ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

ABD’de Obez Çocuklara Erken Yaşta İlaç ve Ameliyat Önerisi

ABD’de Obez Çocuklara Erken Yaşta İlaç ve Ameliyat Önerisi
1 Mayıs 2024
8
A+
A-

Amerikan Pediatri Akademisi’nin yeni obezite kılavuzunda, obezite riskiyle karşı karşıya olan çocukların erken değerlendirilmesi ve 12 yaşından itibaren ilaç kullanımı, 13 yaşından itibaren ameliyat gibi agresif tedavi yöntemlerinin uygulanması önerildi.

Washington’dan TÜRKUAZ Uluslararası Haber Ajansı (TÜHA)nın haberine göre, Uzun süredir takip edilen “İzle ve gör” yöntemi ya da çocukların ve ergenlerin kendi kendilerine obeziteden kurtulabilecekleri düşüncesiyle ilaç tedavisinin ertelenmesi ABD’de 14 milyon 400 bin genci etkileyen sorunun daha kötüleşmesine neden oluyor.

Tedavi edilmeyen obezite, hayat boyu sürecek yüksek tansiyon, diyabet ve depresyon gibi sağlık sorunlarına yol açabiliyor.

Amerikan Pediatri Akademisi’nin son 15 yılda hazırladığı ilk çocuk obezitesi kılavuzunun yazarlarından Dr. Ihuoma Eneli, “Beklemek işe yaramıyor. Kilo alımının devam ettiğini ve bu çocukların obez yetişkinler olması olasılığının arttığını görüyoruz” diye konuştu.

Amerikan Pediatri Akademisi’nin hazırladığı kılavuz ilk kez çocuklara ve gençlere ilaç ve ameliyat gibi çözümlerin sunulmasının uygun olduğu yaşları da belirledi. Nationwide Children’s Hastanesi Sağlıklı Kilo Merkezi Başkanı Eneli, bunların yanısıra yoğun diyet, egzersiz ve diğer davranış ve hayat tarzı müdahalelerinin de kılavuzda yer aldığını söyledi.

Kılavuza göre doktorlar, obezite sorunuyla karşı karşıya olan 12 yaş ve üstündeki ergenlik çağındakilere uygun ilaçlara erişim, ciddi obeziteyle karşı karşıya olan 13 yaş ve üstündekilere ise kilo verdirme ameliyatları için sevk verebilmeli.

Kılavuzun yazarlarından AAP Sağlıklı Çocuk Kilosu Enstitüsü Başkanı Sandra Hassink’e göre kılavuzun amacı obezitenin kişisel bir sorun olarak görülmesi ve iradenin zayıflığıyla bağlantılandırılması şeklindeki “doğru olmayan” bakış açısını değiştirmek.

Hassink, “Bu astımınız olmasından farklı değil ve şimdi bizim sizin için astım spreyi gibi bir çözümümüz var” dedi.

Aynı yaş ve cinsiyetteki çocuklar arasında vücut kitle endeksi (BMI) yüzde 95’e denk gelen ya da bunu aşan gençler obez olarak kabul ediliyor.

Vücut kitle endeksi yüzde 120’ye ulaşan veya bunu aşan çocuklarsa ciddi obeziteye sahip olarak değerlendiriliyor.

BMI, boy ve kilo hesaplamasına dayanan bir vücut büyüklüğü ölçüsü.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’ne (CDC) göre obezite ABD’deki çocukların ve gençlerin yüzde 20’sini, yetişkinlerinse yüzde 42’sini etkiliyor.

“Kılavuz obeziteyi biyolojik bir sorun olarak ele alıyor”

Minnesota Üniversitesi Pediatri Obezitesi Merkezi başkanlarından Aaron Kelly, yeni kılavuzun, obeziteyi biyolojik bir sorun olarak aldığını ve bunu karışık, kronik bir hastalık olarak gördüğünü söyledi.

“Obezite bir hayat tarzı sorunu değil, bir hayat tarzı hastalığı değil” diyen doktor obezitenin daha çok biyolojik faktörlerle ortaya çıktığını ekledi.

Kılavuz, çocuklar için yeni bir obezite ilacı ortaya çıktığı sırada yayınlandı. Haftalık bir enjeksiyon olan, 12 yaş ve üstü çocuklara uygulanabilecek Wegovy ABD’de geçen ayın sonunda onaylanmıştı.

Semaglutide adlı ilacın farklı dozları da şeker hastalığını tedavi etmek için farklı isimler altında kullanılıyor. New England Tıp Dergisi’nde yayınlanan yeni bir çalışma Novo Nordisk tarafından üretilen Wegovy’nin gençlerin BMI’ını ortalama yüzde 16 azaltmaya yardım ettiğini gösterdi. Bu sonuç yetişkinlerde alınan sonuçtan daha iyi.

23 Aralık’ta onaylanmasından günler sonra Dr. Claudia Fox, Wegovy adlı ilacı 12 yaşındaki bir kız çocuğuna reçete ile verdi.

Minnesota Üniversitesi’nde kilo yönetimi uzmanı olan Fox, “İlacın hastalara sunduğu şey, normal bir vücut kitle endeksine sahip olma olasılığı” diye konuştu ve bunun obezite konusunda sağlanan ilerlemede çok ayrı bir seviye olduğunu söyledi.

“İlaç tokluk hissi sağlıyor”

Chicago’daki Lurie Çocuk Hastanesi’nde obezite araştırmacısı olan Dr. Justin Ryder da ilacın beyin ve sindirim sistemi arasındaki enerjiyi düzenlediğini kaydetti.

Ryder, “Beyninizin ve midenizin birbiriyle iletişimini geliştiriyor ve daha tok hissetmenizi sağlıyor” dedi.

Ancak semaglutide ve diğer obezite ilaçlarına erişim üretim sorunları ve yüksek talep nedeniyle zor. TikTok ve diğer sosyal medya patformlarındaki ünlüler de kilo kaybına neden olduğu için bu ilaçları sık sık övüyor.

Birçok sigorta şirketi ise ayda yaklaşık bin 300 dolara mal olan ilaçları karşılamıyor.

San Francisco’daki California Üniversitesi’nde uzun süredir çocuk endokrinolojisi uzmanı olan Dr Robert Lustig ise ilaçlara karşı olmadığını ancak bu ilaçların sorunun temeline inilmeden önce kullanılmasının yanlış olduğunu düşündüğünü söyledi.

Lustig’e göre çocukların her biri tek tek değerlendirilmeli ve obeziteye neden olan faktörler bulunmalı. Uzun süredir obezitenin başlıca nedenleri arasında çok şeker tüketilmesinin olduğunu söyleyen uzman diyete önem verilmesi gerektiğine, özellikle şeker oranı fazla, lif oranı az olan çok işlenmiş gıdaların tüketilmesinin azaltılmasına ihtiyaç olduğuna dikkat çekiyor.

Los Angeles’taki Cedars Sinai Tıp Merkezi pediatristlerinden Dr. Stephanie Byrne da ilaçları reçeteyle vermeden önce yararının ve olası uzun vadeli yan etkilerinin çeşitlilik içeren çocuk gruplarında araştırılmasını tercih ettiğini belirtti.

Byrne, “İlaçların düzenli olarak kullanıldığını görmeyi ve hastaların gözlem için sık sık muayeneye gelmesini isterim” dedi.

Uzman, “Kesinlikle diyet ve egzersizin bununla mücadele eden bazı gençler için, hatta belki de bunların çoğu için, yeterli olacağını sanmıyorum” diye konuştu.

[UHA Haber Ajansı, 10 Ocak 2023]

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.