ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

ABD ön seçimleri: Biden ve Trump adaylık için gerekli delege sayısına ulaştı

ABD ön seçimleri: Biden ve Trump adaylık için gerekli delege sayısına ulaştı
14 Mart 2024
6
A+
A-

ABD ön seçimlerinde, Başkan Biden ve eski Başkan Trump gerekli delege sayısına ulaştı.

UHA / İnternational News Agency

ABD’de 5 Kasım’da yapılacak başkanlık seçimleri öncesi Demokrat Partide Joe Biden, Cumhuriyetçi Partide ise Donald Trump, ön seçimlerde gerekli delege sayısına ulaştı. Partilerinde rakipsiz kalan iki siyasinin adaylıkları, yaz aylarında yapılacak parti kongrelerinden sonra resmiyet kazanacak.

ABD’de yapılacak başkanlık seçimlerine 8 ay kala Cumhuriyetçi ve Demokrat parti başkan adayları, yapılan ön seçimlerde gerekli delege sayısına ulaşmayı başardı. Salı günü Georgia, WGeashington ve Mississippi eyaletlerinde yapılan ön ön seçimleri tamamlandı.

Buna göre Demokratlarda rakipsiz durumdaki Biden ile Cumhuriyetçilerde Haley’in çekilmesiyle rakipsiz kalan Trump, her üç eyalette de ön seçimleri kazandı.

Biden bu akşamki sonuçlarla, Demokrat Partide başkan adaylığı için gereken delege sayısı olan 1968’i geçerek partisinin başkan adaylığının resmileşmesi için ağustos ayında yapılacak parti kongresini beklemeye başladı.

Öte yandan Trump ise, kritik eyaletlerden Georgia’da yüzde 85, Washington eyaletinde yüzde 73 ve Mississippi’de ise yüzde 92 ile her üç eyaletteki tüm parti delegelerini kazandı.

Bu sonuçlarla Trump da Cumhuriyetçi Partide başkan adaylığı için gereken delege sayısı olan 1215’i geçerek temmuz ayındaki parti kongresinde adaylığının resmiyet kazanmasını beklemeye başladı.

Demokrat Partide başkan adayının belirlenmesi sürecinde toplam 3 bin 934 delege, Cumhuriyetçi Partide ise aynı süreç için toplam 2 bin 429 delege ön seçimlerde belirleniyor.

Bu sonuçların ardından her iki isim de 2020 yılındaki tartışmalı başkanlık seçimlerinin ardından 5 Kasım’da bir kez daha ABD başkanlığı için karşı karşıya gelmeye oldukça yaklaşmış durumda.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.