ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

ABD, Gazze’de derhal ateşkes sağlanmasını öngören karar tasarısını BMGK’ya sundu

ABD, Gazze’de derhal ateşkes sağlanmasını öngören karar tasarısını BMGK’ya sundu
22 Mart 2024
5
A+
A-

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ABD’nin ‘Gazze Şeridi’ndeki rehinelerin serbest bırakılmasıyla bağlantılı acil ateşkes’ çağrısında bulunan karar tasarısını Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) sunduklarını duyurdu.

UHA / İnternational News Agency

UHA Haber’in Şarkul Avsat’a dayandırdığı haberine göre, Blinken, İsrail ile Hamas arasındaki savaşı durdurma çabalarını görüşmek üzere Suudi Arabistan’a yaptığı ziyaret sırasında Al-Hadath kanalına açıklamalarda bulundu.

ABD’li bakan, “Şu anda rehinelerin serbest bırakılmasıyla bağlantılı olarak derhal ateşkes çağrısında bulunan bir karar tasarısını BMGK’ya sunduk ve bunun ülkelerden destek alacağını umuyoruz. Bunun güçlü bir mesaj göndereceğini düşünüyorum” dedi.

ABD daha önce, Gazze Şeridi’nde ateşkes kararı verilmesini engellemek için BMGK’ya sunulan karar tasarılarına karşı veto hakkını kullanmıştı.

Blinken bu konu hakkında ise şunları söyledi;

“Elbette İsrail’in kendini savunma hakkının yanındayız. Ancak aynı zamanda tehlike altında olan ve çok acı çeken sivillere de odaklanmamız, onları koruma altına almamız gerekiyor. Önceliğimiz sivilleri korumak, onlara insani yardım sağlamak.”

Blinken Çarşamba günü Cidde’yi ziyaret ederek, burada Suudi Arabistan Başbakanı ve Veliaht Prensi Muhammed bin Selman bin Abdulaziz ile görüştü.

Suudi Arabistan, Mısır, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Ürdün ve Filistin (Arap Altılısı) ile görüşmek üzere bugün Mısır’a giden Blinken, yarın İsrail’i ziyaret edecek.

dver
Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ve ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken Çarşamba günü Cidde’de (SPA)

Blinken’in ziyareti, Katar’ın arabulucular Washington, Doha ve Kahire tarafından yürütülen müzakerelere ev sahipliği yaptığı bir dönemde gerçekleşti.

Müzakerelerde ateşkes sağlanması, Gazze Şeridi’nde tutulan rehineler ile İsrail hapishanelerindeki Filistinli tutukluların takas edilmesi ve nüfusun çoğunluğunun açlık tehlikesiyle karşı karşıya olduğu kuşatma altındaki Gazze’ye daha fazla yardım sağlanması amacıyla anlaşmaya varılması hedefleniyor.

Hamas Çarşamba günü yaptığı açıklamada, ilk aşamada rehine ve tutuklu takası yapılmasını öngören altı haftalık ateşkese dayanan teklifine İsrail’den ‘genel olarak olumsuz’ bir yanıt aldığını bildirdi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.