ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Türkiye’de Erdoğan ve Fidan’la görüştü

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Türkiye’de Erdoğan ve Fidan’la görüştü
7 Ocak 2024
8
A+
A-

Bismillâhirrahmanirrahîm;

İlk olarak Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’la görüşen Blinken, daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kabul edildi.

UHA / Europe İnternational News Agency

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Gazze’deki savaşın daha büyük bir bölgesel çatışmaya dönüşeceği endişelerinin arttığı bir ortamda, dördüncü Orta Doğu turuna Türkiye’den başladı.

Dışişleri Bakanı Fidan - Blinken görüşmesi bitti

Cuma günü geç saatlerde İstanbul’a inen Blinken  temasları kapsamında ilk olarak Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’la görüştü.

Vahdettin Köşkü’nde yaklaşık iki saat süren görüşmede Gazze’deki savaş, insani kriz, İsveç’in NATO’ya katılım süreci, ikili ve bölgesel konuların ele alındığı bildirildi.

Resim

Blinken, bu görülmenin sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edildi. Vahdettin Köşkü’nde basına kapalı gerçekleşen kabulde, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanı İbrahim Kalın ve ABD’nin Ankara Büyükelçisi Jeffry Flake de hazır bulundu.

7 Ekim’den bu yana ikinci kez Türkiye’yi ziyaret eden Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Antony Blinken, bu temaslarında öncelikle İsrail-Hamas savaşının daha geniş bir bölgesel çatışmaya dönüşebileceği yönündeki korkuları yatıştırmaya odaklanacak.

Bu konuların haricinde, İsveç’in NATO üyeliği ve F-16 uçaklarıyla ilgili onay da dahil Türkiye ile ikili ilişkileri de ilgilendiren konular ele alınması bekleniyor.

Blinken, Türkiye’deki temasları sonrasındaki durağı Yunanistan.

Blinken’ın Orta Doğu turu

Blinken Orta Doğu turu kapsamında ayrıca Yunanistan, Ürdün, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, İsrail, Batı Şeria ve Mısır’ı da ziyaret edecek. Blinken bölgeye daha önce yaptığı ziyaretlerde olduğu gibi Gazze’ye insani yardımın genişletilmesi, Filistinli sivil kayıpların en aza indirilmesi için İsrail’e baskı yapılması, Hamas’ın elindeki rehinelerin serbest bırakılması için bastırılması ve savaş sonrası Gazze’nin idaresi için planlama yapılmasının öneminin vurgulanması konularına odaklanacak.

Ancak Blinken, bölgede giderek gerginleşen ve istikrarsızlaşan durumu daha sıkı bir şekilde kontrol altına alma arayışındaki ABD açısından giderek zorlaşan bir görevle karşı karşıya.

İsrail’in Gazze’deki askeri operasyonlarına yönelik uluslararası eleştiriler tırmanırken, Kızıldeniz, Lübnan, İran ve Irak’taki son saldırılar ABD’nin endişelerini arttırıyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.