ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

AB anketine göre, AP seçimlerine katılım bu kez yüksek olacak

AB anketine göre, AP seçimlerine katılım bu kez yüksek olacak
28 Nisan 2024
10
A+
A-

Eurobarometer anketine katılanların yüzde 33’ü yoksullukla mücadelenin Avrupa Parlamentosu seçim kampanyasının en önemli konusu olmasını isterken, yüzde 32’si ise halk sağlığını ön plana çıkardı.

UHA /Europa İnternational News Agency

UHA Haber’den Avrupa Temsilcisi Gazeteci TUBA Nur TÜRKELİ, EuroNews’e dayandırdığı haberinde, Son düzenlenen anketler, 6-9 Haziran tarihlerinde düzenlenecek Avrupa Parlamentosu seçimlerine yönelik seçmen ilgisinin 5 yıl öncekine oranla daha fazla olduğunu ortaya koydu.

Avrupa Birliği (AB) ülkeleri içindeki veriler ve eğilimlerle ilgili araştırmalar yapan “Eurobarometer” anketine göre AB seçmenin yüzde 60’ı seçimlerle ilgilendiğini gösterdi.

Bu oran geçen 2019’daki seçimde yüzde 49’u geçememişti.

AB üyesi 27 ülke vatandaşları arasında düzenlenen ankete katılanların yüzde 81’i, Ukrayna ve Ortadoğu’daki çatışmaların bu seçimlerin önemini çok daha fazla artırdığı görüşünü dile getirdi.

Avrupa Parlamentosu'nun yeni başkanı Roberta Metsola oldu | soL haber

Bu arada Avrupa Parlamentosu Başkanı Roberta Metsola, “Avrupalılar son gelişmeler ışığında riskin yüksek olduğunun farkında” diyerek görüşlerini özetledi.

AP seçimlerine en ilgisiz Fransız seçmen

Anket Avrupa Parlamentosu’nun önemi konusunda en duyarsız seçmenin Fransızlar olduğunu gösterdi.

Buna göre Fransız seçmenin sadece yüzde 27’si Avrupa Parlamentosu hakkında olumlu düşüncelere sahip.

AB, birlik genelinde kamuoyunun görüşlerini ve eğilimlerini takip etmek için düzenli olarak Eurobarometer aracılığıyla anketler düzenliyor.

Bu kuruluş, bununla birlikte siyasi partilere yönelik destekle ilgili ise anket gerçekleştirmiyor.

AB’de son zamanlarda yapılan diğer anketler, çoğunluğu aşırı sağdan olmak üzere AB karşıtı milliyetçi partilerin seçimde önemli kazanımlar elde edeceğini gösteriyor.

AB’li seçmenin önceliği yoksullukla mücadele

Eurobarometer anketine katılanların yüzde 33’ü yoksullukla mücadelenin Avrupa Parlamentosu seçim kampanyasının en önemli konusu olmasını isterken, yüzde 32’si ise halk sağlığını ön plana çıkardı.

Bunların ardından ise ekonomi ve istihdam yaratmanın yanı sıra savunma ve güvenlik geldi. Her iki konuyu ön plana çıkaranların oranı yüzde 31 olarak belirlendi.

Seçim kampanyası sırasında iklim değişikliğiyle mücadeleye önem verilmesini isteyenlerin oranı yüzde 27’de kaldı. (Dış Haberler Servisi)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.