ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

AB Adalet Divanı: Almanya hava kirliliği yasal sınırlarını ‘sürekli’ ihlal ediyor

AB Adalet Divanı: Almanya hava kirliliği yasal sınırlarını ‘sürekli’ ihlal ediyor
6 Haziran 2021
687
A+
A-

UHA HABER / Avrupa Birliği Adalet Divanı, Almanya’yı birlik tarafından belirlenen atmosfer kirliliği yasal sınırlarını “sürekli” olarak ihlal ettiğine karar verdi.

Egemen Bağış-EGEMEN BAĞIŞ AVRUPA BİRLİĞİ ADALET DİVANI'NIN DEMİRKAN  KARARINI DEĞERLENDİRDİ(UHA) TÜRKUAZ Uluslararası Haber Ajansı‘nın Avrupa Birliği Adalet Divanı yetkililerinden edindiği bilgiye göre, Avrupa Birliği’nin en yüksek mahkemesi, Almanya’nın birçok şehrindeki hava kalitesini iyileştirmemesi durumunda para cezasına çarptırılacağını açıkladı.

Adalet Divanı, 2010 ile 2016 arasında AB’nin yıllık olarak 26 bölgede belirlediği Azotdioksit (NO2) sınırını Almanya’nın aştığını, bu bölgeler arasında Berlin, Stuttgart, Münih, Köln ve Düsseldorf’un bulunduğunu belirtti.

Avrupa’da ölümler son 10 yılda yarı yarıya azaldı

Avrupa’da atmosferdeki kirlilik son on yılda gözle görülür derecede azalma gösterdi. Fakat kıta genelinde insan sağlığı için en büyük çevre riski olmayı sürdürüyor. Kirli havaya uzun süre maruz kalınması diyabet, akciğer hastalıkları ve kanser riskini artırıyor.

Düsseldorf’na göre 2009’dan beri Azotdioksit emisyonlarına bağlı erken ölümlerde yarı yarıya bir azalış gözlemledi. Bununla birlikte 2018’de 58 bin kişi kirlilik nedeniyle hayatını kaybetti.

Avrupa şehirlerindeki kirlik ölçüm istasyonları kükürt, azot, kurşun, nitrojen dioksit ve karbonmonoksit gibi maddelerin ölçümünü yapıyor. Ölçümler sonucu elde edilen değerlerin AB mevzuatlarındaki sınırları aşmaması gerekiyor.

Lüksemburg merkezli yüksek mahkeme daha önceki kararlarında da Fransa ve İngiltere’yi Azotdioksit aşımı konusunda cezalara çarptırmıştı.

***

Neden https://www.uhahaberajansi.com/?

Bağımsız bir haber ajansı olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir ajans gazeteciliğini hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün  https://www.uhahaberajansi.com/’a Abone Ol.

https://www.uhahaberajansi.com/; seninle güçlü, seninle özgür!

[UHA Haber Ajansı, 06 Haziran 2021]

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.