enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

AB, 5 üye ülke ile Ukrayna tahılına uygulanan yasağın kaldırılması için prensipte anlaştı

AB, 5 üye ülke ile Ukrayna tahılına uygulanan yasağın kaldırılması için prensipte anlaştı
1 Mayıs 2023
464
A+
A-

Beş AB üyesi, başka ülkelere ihraç edilmek üzere Ukrayna’dan gelen tahılın kendi iç pazarlarında fiyat düşüşüne yol açması sonucu bazı tarım ve gıda ürünlerine yasak getirmişti.

UHA / Europe İnternational News Agency

Uluslararası Haber Ajansı (UHA) Muhabiri Luisa NEUBAUE’nin haberine göre, Avrupa Komisyonu Ukrayna’dan tahıl geçişinine izin verme konusunda beş üye ülke ile dört ürünün ihracatı için prensipte anlaşmaya vardıklarını duyurdu.

Komisyonun Başkanı Yardımcısı Valdis Dombrovskis “Anlaştık” ifadesiyle sosyal medyadan paylaştığı mesajında “AB Komisyonu Bulgaristan, Macaristan, Polonya, Romanya ve Slovakya ile Ukrayna tarımsal gıda ürünleri konusunda prensip anlaşmasına vardı.” diye yazdı.

Dumbrovskis mesajında bu ülkelerin ve Ukrayna’nın çiftçilerine yönelk endişeler doğrultusunda harekete geçtiklerini belirtti.

VON DER LEYEN: BİR ANLAŞMA İÇİN ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ - EKOTÜRK

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen de anlaşma sayesinde “Ukrayna’nın ihracat kapasitesi korunarak dünyayı beslemeye devam etmesinin ve aynı zamanda Avrupalı çiftçilerin korunmasının” sağlanacağına dikkat çekti.

Beş AB üyesi, başka ülkelere ihraç edilmek üzere Ukrayna’dan gelen tahılın kendi iç pazarlarına girmesinin yerel çiftçiler açısından fiyatların düşüşüne neden olmasından duyduğu kaygılar üzerine bazı tarım ve gıda ürünlerinin geçişine yasak getirmişti.

Anlaşmanın temel unsurları

AB yetkilisi, beş ülke ve Ukrayna ile varılan prensip anlaşması kapsamındaki temel unsurları şu şekilde sıraladı:

  • Polonya, Slovakya, Bulgaristan ve Macaristan tarafından uygulanan tek taraflı tedbirlerin geri çekilmesi
  • Buğday, mısır, kolza tohum ve ayçiçeği tohumu olmak üzere dört ürün için istisnai korunma önlemleri
  • Beş üye devlette etkilenen çiftçiler için 100 milyon euroluk destek paketi.
  • Petrol dahil diğer bazı ürünler için koruma soruşturmaları.
  • Dayanışma hatları üzerinden diğer ülkelere ihracatı sağlamak için çalışma.

Zelenksiy: Yasak Kremlin’e umut veriyor

Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy cuma günü Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel ile görüşerek tarım ürünlerinin ihracatına uygulanan yasağı “yıkıcı” olarak tanımlamış ve endişelerini dile getirmişti.

Zelenskiy görüntülü konuşmasında “Bu Kremlin’e tehlikeli bir umut veriyor, bu umut ortak Avrupalı evimizde ortak çıkarlar üzerinde bazılarının yanlış kararlarının üstün geleceği umudu” ifadelerini kulland.

Beş AB üyesi, Rusya’nın işgali dolayısıyla Karadeniz limanlarından sevk edilemeyen Ukrayna tahılının ihracatı için bir geçiş yolu haline geldi.

Ancak Ukrayna’ya oluşan dar boğazlar sonucu milyonlarca ton tahıl sınırdaş ülkelerde birikti. Ukrayna’dan gelen tahılın fiyat ve talep dengesini bozduğundan şikayet eden yerel çiftçileri haksız rekabet karşısında korumak adına hükümetler yasak kararı almıştı.

Gazeteci* Luisa NEUBAUE

***

Yazar hakkında

Luisa-Marie Neubauer, 21 Nisan 1996 yılında, Hamburg/Almanya’da dünyaya geldi. Neubauer, 2016’dan beri ONE adlı sivil toplum kuruluşunun gençlik elçisi ve Alman İklim Aktivisti.Göttingen Üniversitesi (2015–2020), Marion Dönhoff High School (2014) ve Kingham Hill School’dan mezun oldu. Igor Levit – No Fear adlı filmde rol aldı. Neubauer’in, Gegen die Ohnmacht: Meine Großmutter, die Politik und ichadlı kitapları var.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.