ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
SON DAKİKA
00:59 Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Muhalefet, suçlayıcı ifadelerle siyaset yapma alışkanlığını süratle terk etmeli”
00:58 Halk plajları Tatilcilerin uğrak yeri oldu
00:48 Vali Turan ve Rektör Alma’dan Şehit Ailesine Anlamlı Ziyaret
00:47 Diamond Tema hakkında yakalama kararı
00:38 ABD: Gazze’ye yardım konvoylarını yağmalayan İsrailli suçluları Netanyahu’ya bildirdik
00:31 Irak’ın kuzeyinde 3 terörist etkisiz hale getirildi
00:22 Lekelenmeme Hakkı kapsamında 2017 yılından bu yana 1 milyon 81 bin 129 kişi hakkında soruşturmaya yer olmadığına dair karar (SYOK) verildi
00:21 Bakan Mahinur Özdemir Göktaş, bayram ziyaretlerinde bulundu
00:13 Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Enflasyonda daha motive edici haberler almaya başlayacağız”
00:09 İsrail’in Gazze’yi bombalaması sonucu 17 Filistinli hayatını kaybetti
00:01 Cumhurbaşkanı Erdoğan: Filistin halkı, bir bayramı daha yine buruk geçiriyor
00:01 Bayram tatilinin ilk 3 gününde yaşanan kazalarda 22 kişi hayatını kaybetti
10:44 Özbekistan ve Avrupa Komisyonu, Orta Koridor kapsamında işbirliğini görüştü
09:39 Suudi Arabistan: Bu yıl 1 milyon 800 bin hacı adayı geldi
08:55 İklim Değişikliği Azaltım Stratejileri
07:01 Aliyev: “Orta Koridor’un potansiyeli bugün dünyada çok rağbet görüyor”
00:55 Lübnan ve güneyindeki savaşın sınırlarına dair bazı notlar
00:39 Hakkari Belediyesine kayyım atanması TRT 1 ekranlarında
00:34 Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Cumhur İttifakı, 85 milyonun birliğinin, dirliğinin ve kardeşliğinin teminatıdır”
00:33 Avrupa Parlamentosu Seçimleri: Aşırı Sağın Yükselişi
TÜMÜNÜ GÖSTER →

90 bin camide şehit Filistinliler için salalar okundu gıyabi cenaze namazı kılındı

90 bin camide şehit Filistinliler için salalar okundu gıyabi cenaze namazı kılındı
20 Ekim 2023
7
A+
A-

İsrail’in Filistin’de yaptığı saldırılar sonucu vefat edenler için öğle namazı öncesi 90 bin camide salalar okundu ve öğle namazını müteakip gıyabi cenaze namazı kılındı.

UHA / İnternational News Agency

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, şehit Filistinliler için Ankara’da Ahmet Hamdi Akseki Camii’nde öğle namazından sonra gıyabi cenaze namazı kıldırdı ve dua etti.

Başkan Erbaş, namaz öncesi yaptığı açıklamada, Filistin topraklarında 70 yıldır büyük bir zulüm işlendiğini belirterek, şöyle konuştu:

“İnsanlık tarihinin görmediği derecede bebek, kadın, çocuk, masum insanlar demeden zalim, işgalci İsrail tarafından katledilmektedir. Dünya, buna seyirci kalmakta ve insanlık adına utanç verici olaylar yıllardan beri yaşanmaktadır. İnsan olan, vicdanı olan nasıl uyuyor? Müslüman ülkeler, yetkililer nasıl rahat uyuyor anlamak mümkün değil. Son bir haftadır İsrail’in Filistin üzerinde yapmış olduğu katliam, soykırım dünyanın gözü önünde yapılıyor ve ne yazık ki insan olduğunu söyleyen bazı kimseler ve ülkeler de bunu destekliyorlar.”

“Kudüs, Müslümanların kalbi gibidir”

Her zaman Filistinlilerin yanında olduklarını ifade eden Başkan Erbaş, “Peygamberler şehri Kudüs Müslümanların kalbi gibidir. Mescid-i Aksa, Miraç Peygamberi Hazreti Muhammed Mustafa’nın (s.a.s.) tüm Müslümanlara emanetidir. Bu emanete sahip çıkmak bütün Müslümanların vazifesidir. Buna duyarsız kalmak mümkün değildir.” dedi.

“İnsanlığımızdan utanalım”

İsrail’in hastaneye yaptığı saldırıya ilişkin de Başkan Erbaş, “Dün gece zalimlerin bombardımanı altında tahrip olan, yıkılan Gazze’deki bir hastanede binin üzerinde masum insan şehit olmuştur. İnsanlığımızdan utanalım. Hangi dine mensup olursa olsun, zulümden üzüntü duymayan, bu zulmü yapanların da kendilerini insan olarak tanıttığı için insanlığından utanmayan kimseler ne yazık ki var.” diye konuştu.

Başkan Erbaş, dua etti

Başkan Erbaş, namaz sonrası Filistin’de vefat edenler için dua ederek, şu niyazda bulundu:

“İlahi Ya Rabbi! Cenaze namazını kılmış olduğumuz Filistin şehitlerine rahmet eyle, kabirlerini cennet bahçelerinden bir bahçe eyle Ya Rabbi.

İlahi Ya Rabbi! Çoluk çocuk, masum, kadın, yaşlı, eli silahsız insan demeden Filistin’deki kardeşlerimizi katleden zalimleri kahru perişan eyle, onları birbirlerine düşür Ya Rabbi. Zalimlerin başına zalimleri musallat eyle Ya Rabbi.

İlahi Ya Rabbi! Müslümanlara birlik, beraberlik nasip eyle, birliğimizi, beraberliğimizi, gücümüzü, kuvvetimizi, zalimlerin karşısında kullanmayı bizlere nasip eyle Ya Rabbi. Bizleri tefrikadan uzak eyle Ya Rabbi.

‘Hepiniz toptan İslam’a, Kur’an’a, Allah’ın ipine sarılın.’ Allah’ın yolunda olun, o yolda yürüyün diye anlayacağımız bu ayet-i kerime etrafında Müslümanların birlik, beraberlik içerisinde hareket etmelerini nasip eyle Ya Rabbi.

İlahi Ya Rabbi! Şu anda dünyanın çeşitli yerlerinde zulme uğrayan Müslüman kardeşlerimiz var, nerede zalim varsa hepsini kahru perişan eyle Ya Rabbi.

Ya Rabbi! ‘Onlar tuzak kurarlar. Allah onların tuzaklarını bozar.’ buyuruyorsun, Müslümanlar için, Kudüs için, Mescid-i Aksa için, Filistin için, İslam beldeleri için, kafirlerin, zalimlerin, hainlerin, dahili ve harici iş birlikçilerin kurmuş oldukları her türlü tuzakları kendi başlarına makus eyle ya Rabbi.

Bizleri duaları kabul olunan müminlerden eyle Ya Rabbi. Mazlumlar, günahsızlar, çocuklar hürmetine dualarımızı kabul eyle Ya Rabbi.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.