ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

43. İstanbul Film Festivali günlüğü: Geleceğini arayan gençler başrolde

43. İstanbul Film Festivali günlüğü: Geleceğini arayan gençler başrolde
21 Nisan 2024
14
A+
A-

Festival güneşli bir havada başlasa da festival sürecinde illaki bir gün yağmura yakalanır salonlara ıslak girersiniz. Bu yılki festivalde de ıslak film izleme günü dündü. Yakalandık yağmura. Ama keyifler genel olarak gıcır! Şimdilik asayiş berkemal festivalde.

UHA /  İnternational News Agency

10Haber’den Gazeteci- Sinema yazarı ve Editör Olkan ÖZYURT, Olkan Özyurt adlı kullanıcının profil fotoğrafı43. İstanbul Film Festivali’nin ilk pazar günkü program akışıyla siz okurları selamlıyor.

Tatlı ve pek bir anektodla başlayayım bültene. Yıl 1988. Bedrettin Dalan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı. Dalan biraz da ‘zoraki’ olarak İKSV Kurucular Heyeti Başkanı olur. Bu başkanlığını da uluslararası yarışmada, ödül alan filme altından lale vererek taçlandırmak ister.

16 Nisan 1988 akşamı, Emek Sineması’ndaki kapanış töreninde, Dalan yarışmayı kazanan ‘Travelling Avant’ filminin yönetmeni Jean-Charles Tacchella’ya portakal büyüklüğünde, külçe altından yapılmış bir altın lale verir. Ki normal bir durum değildir bu. Dalan’ın ödülün ismi Altın Lale olduğu için ödülün altından yapıldığını düşündüğü anlaşılır. Tabii ki bu ödüle en çok yönetmen sevinir! Tören sonrasında Jean- Charles Tacchella’ya ödülüyle ne yapacağını soran gazetecilere yönetmen “Tabii ki film çekemeyip parasız kaldığım zaman, ilk iş bu altını paraya çevirip geçimimi sağlayacağım” diyerek cevap verir.

Bugün ve yarın festivalde hangi filmler var?

🔴 Festivalde bugün 30 film gösterilecek. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün hava tahminine baktım gün boyu bulutlu bir hava olmakla birlikte güneş de zaman zaman kendini gösterecekmiş! Yani bugün pek ıslanmayız diye düşünüyorum. Bugünün ve yarının programını incelemek için 10Haber festival sayfamızdaki iki günlük programa bakabilirsiniz.

‘Geçiş’in yönetmeni Levan Akın: Hayat başkaları ne diyecek diye yaşanmaz

🔴 Festivalin öne çıkan filmlerinden ‘Geçiş / Crossing’in bugün Cinewam City’s’de saat 21.30’da gösterimi var. Ama öncesinde Kültür Sanat servisinden Ilgaz Gökırmaklı filmi izledi ve festival için İstanbul’a gelen yönetmeni Levan Akın ile röportaj yaptı. İsveç doğumlu Gürcü yönetmeni, önceki filmi ‘Ve Sonra Dans’la tanıyoruz. Gürcistan’da epey olay olmuştu film. Yönetmenin yeni filmiyse İstanbul’u mesken tutuyor. Söyleşiyi buradan okuyabilirsiniz.

Sakamoto’ya oğlundan son bakış: Opus

🔴 Bertolucci’nin ‘Son İmparator’ filmiyle En İyi Müzik kategorisinde Oscar almıştı. Ama öncesinde Nagisa Ôshima’nın yönettiği ‘Furyo’ filminde David Bowie ile kamera karşısına geçmişti. Ryuichi Sakamoto müzik dünyasının ilahlarından biriydi ve sinemayla da arası hep iyi oldu. Birçok filmin müziğini yaptı. Geçen yıl kaybettiğimiz Sakamoto anısına 43. İstanbul Film Festivali’de özel bir film var bugün: ‘Opus’. Sanatçının 2022’deki son konserini oğlu kayıt altına almıştı. İşte ‘Opus’ bu konserin filmi. İhsan Dindar hem Sakamoto’yu hem de filmi yazdı. Film bugün saat 11.00’de Kadıköy’deki Sinematek / Sinemaevi’nde.

Fransız yönetmen Dumont Işın Kılıcı’nı çekti, George Lucas’a karşı!

🔴 Berlin Film Festivali’nden ödülle dönen bir film ‘İmparatorluk / The Empire’. Kamera arkasındaysa Fransız yönetmen Bruno Dumont var. Ve şaşırtıcı bir şekilde Dumont bir bilim kurgu filmi çekti. Filmi izleyince gördük ki Dumont popüler bilim kurgu anlatılarını hicvetmek istemiş ve Star Wars evrenini alaya almış. Film bugün Atlas 1948 Sineması’nda saat 16.00’da gösterilecek. Eleştirisini okumak isterseniz buyurun efendim.

Modifiye edilmiş araçların içindeki gençlerin dünyası

🔴 Modifiye edilmiş arabalara binip yüksek sesle müzik dinleyip mahalle aralarından dikkat çekmeye çalışan gençleri mutlaka görmüşsünüzdür. Cem Özüduru’nun yönettiği ‘Turbo’ o gençlerin dünyasına götürüyor bizleri. Asker uğurlaması eğlencesi ile başlıyor macera. Gençler, atlıyorlar modifiye edilmiş, ışıklandırılmış, turbo gaz sistemi takılmış Şahin’e düşüyorlar yola. Ama gece de yol da uzun oluyor. Film bugün saat 19.00’da Atlas 1948 Sineması’nda.

Yıldız gibi parlayan Mutlu’nun mücadelesi

🔴 Mutlu Kaya’yı belki hatırlarsınız. 19 yaşında Yetenek Sizsiniz’e çıkmış finale kalmıştı. Sonra bir erkek onu kaçırmaya çalışırken vurdu. Mutlu hayata tutundu ama beyninde bir kurşun kaldı ve aldığı yaralar yüzünden hayatı altüst oldu. Ayşe Toprak ile  Nick Read, Mutlu’nun mücadelesini anlatıyor ‘Benim Adım Mutlu’ belgeselinde. Film bugün saat 16.00’da Nişantaşı’ndaki Cinewam City’s’de.

Kamera arkasında Filistinli ve İsrailli var

🔴 İsrail, Gazze’de yürüttüğü katliam nedeniyle kaç zamandır gündemde. Ama bu işin öncesi de var. Filistinli aktivist Basel Adra ile İsrailli gazeteci Yuval Abraham, Batı Şeria’daki Masafer Yatta’nın İsrail askeri tarafından yok edilişini beş yıl boyunca filme aldı. Sonra da ortaya ‘Gidecek Yer Yok / No Other Land’ çıktı. Berlin Film Festivali’nde En İyi Belgesel Ödülü aldıktan sonra filmin yönetmenlerinden Yuval Abraham’ın yaptığı konuşma nedeniyle ölüm tehditleri aldığı da hatırlatayım. Film bugün saat 13.30’da Atlas 1948 Sineması’nda.

Festival testimizle sizlere veda ediyorum.

🔴 Tarık Akan, Emek Sineması’ndaki bir film gösteriminde tam önünde kim oturduğu için filmi izleme konusunda sıkıntı yaşayıp gösterimden çıkmak zorunda kaldı?

a) Hülya Koçyiğit b) Derya Köroğlu c) İsmail Güneş d) Mustafa Sarıgül

Cevap: 2000’li yıllarda Emek Sineması’nda bir Türk filmini izlemeye gelmişti rahmetli Tarık Akan. Sinema salonunun arka tarafında oturuyordu ve tam önünde de müzisyen Derya Köroğlu vardı. Bir süre sonra da galiba filmi beğenmediği için olsa gerek salondan ayrılmıştı.

Efendim filmlere ve festivale sarılmayı unutmayın.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.