ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

‘246 milyar liralık kredi yapılandırıldı’ 

‘246 milyar liralık kredi yapılandırıldı’ 
30 Eylül 2021
611
A+
A-

UHA HABER / Turkuvaz Medya Grubunun ekonomi haber kanalı A Para tarafından düzenlenen Finansın Geleceği Zirvesinde konuşan Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Çakar, Türk bankacılık sektörünün bilanço büyüklüğünün 2021 Temmuz’da 6.7 trilyon TL’ye ulaştığını açıkladı.

Mustafa Kemal Atatürk(UHA) Uluslararası Haber Ajansı’nın haberine göre, Alpaslan Çakar, bilançonun milli gelire oranı yüzde 114 düzeyinde,  kredilerin milli gelire oranının ise yüzde 65 düzeyinde olduğuna dikkat çekti.

“Krediler 2021 Ağustos itibariyle 3,9 trilyon TL’yi aşmıştır.” diyen Çakar, Yabancı Para cinsinden kredilerin ise 164 milyar dolar civarında, dalgalı ancak azalan bir seyir izlediğini söyledi.

Alpaslan Çakar, “Kamunun finansmanı için sağlanan kaynaklar da dahil edildiğinde ekonomiye doğrudan sağlanan kaynakların bilanço içindeki payı yüzde 75’e ulaşmaktadır. Kredi riski makul bir düzeyde olup, düşüş eğilimindedir. 2021 Ağustos itibariyle tahsili gecikmiş alacak oranı yüzde 3,8’dir. Bu oran ticari kredilerde yüzde 4,3, bireysel kredilerde ise yüzde 2,2’dir. Yeniden yapılandırılan veya yeni bir itfa planına bağlanan krediler 2021 Haziran ayında 246 milyar TL olmuştur” dedi. 

Orta Vadeli Program’da yer alan yaklaşımla banka kredilerine olan talebin makul düzeyde artmasını beklediklerini kaydeden Çakar, TL tasarruf mevduatı talebinin daha güçlü olmasını ve TL kredileri desteklemesini öngördüklerini hatırlatarak şöyle dedi:

 “Turizm başta olmak üzere döviz gelirlerinin artmasını, küresel büyümenin, dış talep yoluyla ekonomik faaliyete olumlu katkı vermesini bekliyoruz. Finansal sektörün büyümesi ve piyasaların çeşitlendirilmesi büyümeye olumlu katkı verecektir” dedi.  

Hatem Vural (@hatemv) | Twitter

HABER : Hatemi VURAL & İstanbul

[UHA Haber Ajansı, 30 Eylül 2021]

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.