ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Müsterih olalım!

Müsterih olalım!
13 Mayıs 2024
6
A+
A-

Devam etmekte olan nüfus sayımı sürecinde ve bu sürecin kapsadığı işlemlerde bazı olumsuzlukların yaşanacağını biliyorduk, ya da en azından tahmin ediyorduk.

UHA İnternational News Agency

Kosova Cumhuriyeti’nden Türkçe yayın yapan KosovaPart’un köşe yazarı ve Kosova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ercan KASAP, “Müsterih olalım!” başlıklı bir yazı kaleme aldı.

Ercan KASAP’ın “Müsterih olalım!” başlıklı yazısının detayı şöyle:

Devam etmekte olan nüfus sayımı sürecinde ve bu sürecin kapsadığı işlemlerde bazı olumsuzlukların yaşanacağını biliyorduk, ya da en azından tahmin ediyorduk.

Süreç içinde teknik aksamalarla, Türk sayımcı ya da sayım memuruna ulaşmamız, vehayut sayım memurunun bize ulaşması, yeteri sayıda sayım memurunun  temin edilmesi ve talep edilmesinde bazı hoş olmayan olgularla karşı karşıya kalacağımızı öngörebiliyorduk.

Söz gelimi, Prizren’de başta olmak üzere Türklerin yaşadığı diğer belediyelerde Türkler ve diğer azınlıktaki topluluk mensuplarının bir hafta gecikmeyle kayıt işlerine başlamalarından, Priştine’de az sayıda sayım memurunun görev almasından, e-diaspora formlarında  Türkçe’nin ve etnik köken maddesinin yer almamasına kadar, bir çok rahatsız edici olumsuzluklarla burun buruna kalacağımız belliydi.

Neden mi? Çünkü geçmişte yapılan nüfus sayımlarında belirli olumsuzluklarla karşılaşmıştık. Hatırlayan çok iyi bilir. Geçmiş  nüfus sayımlarında da biz Türkler akla gelmeyecek sorunlarla karşılaşmış, bu sorunlara göğüs germek mecburiyetinde kalmıştık.

Bu nüfus sayımında da mutlaka insanlarımızın her çeşit zorluk ve olumsuzluğa göğüs gereceğine eminim.

Biz, kapımızı çalan sayım memurunun, Türk sayım memuru talebimizi mırıldanarak karşıladığına,Türk sayım memuru talep ederken Arnavut sayım memurunun Türk ailelerin varlığı karşısında şaşkınlığını gizlememesi gibi tuhah tuhaf mimiklerine aldırış etmeyeceğiz.

Biz sakin sakin Türk sayım memuru tarafından kaydın yaptırılmasını talep etmeye devam edeceğiz, Türk olmayan sayım memurlarının tablette ilk sırada etnik köken bölümüne ne yazdığını kontrol edeceğiz.

Sayım memurlarının bize ulaşması için Sayım Platformunun Kosova Nüfus Sayımı 2024  sosyal medya sayfasında yer alan telefon numaralına bakacağız, Türkçe medyalardaki bilgilendirici haberlere göz atacağız.

Yeter ki, kasıtlı ya da kasıtsız olsun yaşanan bazı olumsuzluklar  karşısında  öfkelenmeyecek, milli davamızın parçası olan Türk yazılmamızda irademizi konuşturacağız.

Bizi Türk yazılmaktan hiç kimse hiçbir hareket ve davranışıyla bezdiremeyecektir.

Müsterih olalım, çünkü kararlıyız, Türk kimliğimizden vazgeçmeyiz, vazgeçmeyeceğiz.

Kaderimizi, irademizi hiç kimseye kiralamak niyetinde değiliz. Bizim sezonluk kimliğe ihtiyacımız yok çünkü. Ne isek o…Ecdadımız ne idiyse biz de oyuz. Farklı bir kimlik ifade etmek bize yakışmaz…

Ne mutlu Türk yazılana…

ERCAN KASAP | KOSOVAPORT - Kosovanın Haber Portalı

Ercan KASAP, KosovaPort

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.