ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

İletişim Başkanı Altun: “Türkiye Yüzyılı‘nın ‘İletişimin Yüzyılı’ olması için mücadele ediyoruz”

İletişim Başkanı Altun: “Türkiye Yüzyılı‘nın ‘İletişimin Yüzyılı’ olması için mücadele ediyoruz”
31 Ocak 2024
5
A+
A-

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, “2023-2024 Değerlendirme ve Vizyon Toplantısı”nda yaptığı konuşmada “Hakikat savaşı verirken değerlerimizi, global sorunlara yaklaşımlarımızı ve ‘Türkiye Yüzyılı’ vizyonumuzu da dünyaya aktarıyoruz” dedi.

UHA / İnternational News Agency

İletişim Başkanı Altun: Gazze'deki masum insanların sesi olmakta kararlıyız

İletişim Başkanı Altun, “2023-2024 Değerlendirme ve Vizyon Toplantısı”nda, kurumun geçen yıl yürüttüğü faaliyetler hakkında bilgi verdi, gelecek dönem hedeflerini açıkladı.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığının, stratejik iletişim ve kriz yönetimi politikalarının belirlenmesi, hayata geçirilmesi ve koordinasyonu gibi kritik görevler üstlendiğini vurgulayan İletişim Başkanı Altun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın öncelikleri doğrultusunda ulusal iletişim politikasını uygulama, devlet iletişiminin koordinasyonunu sağlama ve söylem birliğini tesis etmenin de görevleri arasında yer aldığını aktardı.

Kamu kurumları için kamusal iletişimin standardını belirleme ve Türkiye ile ilgili her alanda kamu diplomasisi faaliyetlerini yürütmenin de sorumluluk alanlarına girdiğini belirten İletişim Başkanı Altun, iletişimin tüm imkânlarını kullanarak devlet-millet birlikteliğinin tesisi için çalıştıklarını vurguladı.

İletişim Başkanı Altun, kurumun çalışmalarında şeffaflık, hakikat, vicdan ve yenilikçilik ilkelerini benimsediklerinin altını çizerek, “Doğru, etkili ve nitelikli bir medya ekosisteminin inşasına katkı sağlayarak, dezenformasyonla mücadele ve Türkiye markasının güçlendirilmesi, başkanlığımızın temel hedefleri arasında yer alıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

“Hakikat savaşı veriyoruz”

Dijital medyanın risklerine karşı kamunun ve toplumun savunulmasına özel önem verdiklerini bildiren İletişim Başkanı Altun, “Kimse bizim düşmanımız değil ama bir hakikat savaşı veriyoruz. Her birimiz Türkiye Yüzyılı’nın ‘İletişimin Yüzyılı’ olması için mücadele ediyoruz.” diye konuştu.

Başkanlığın merkez teşkilatı ve bölge müdürlüklerindeki uzman personeliyle iletişim stratejilerinin uygulanmasında kritik bir rol oynadığını dile getiren İletişim Başkanı Altun, dünya çapına yayılmış iletişim müşavirlikleriyle de uluslararası arenada Türkiye’nin sesini duyurduğunu ve küresel diyaloglar kurduğunu kaydetti.

İletişim Başkanı Altun, “Değerlerimizi, zengin tarihimizi, başarılarımızı, politik duruşumuzu, global sorunlara yaklaşımlarımızı ve ‘Türkiye Yüzyılı’ vizyonumuzu, bütünleşik bir iletişim stratejisiyle dünyaya aktarıyoruz.” dedi.

Bu kapsamda kamu diplomasisi araçlarını etkin şekilde kullandıklarını aktaran İletişim Başkanı Altun, “Uluslararası ve bölgesel meselelerde Türkiye’nin bakış açısını tüm dünyaya net ve şeffaf bir biçimde iletmek, kamu diplomasisi faaliyetlerimizin en öncelikli hedeflerinden biridir.” ifadesini kullandı.

İletişim Başkanı Altun, bu kapsamda, yıl içinde İslam İşbirliği Teşkilatının (İİT) Enformasyondan Sorumlu Bakanlar Toplantısı’nın 12. Oturumu, Türk Devletleri Teşkilatının (TDT) Medya ve Enformasyondan Sorumlu Bakanlar ve Üst Düzey Yetkililerinin 5. Toplantısı, İstanbul Güvenlik Forumu, “Dünya Beşten Büyüktür: Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Reformu”, “Hibrit Tehditlerle Küresel Mücadele: İstikrar. Güvenlik. Dayanışma” temasıyla düzenlenen STRATCOM zirvesi gibi önemli programlar düzenlediklerini anımsattı.

“İkili ve çok taraflı ilişkilerin güçlendirilmesine yönelik çalışmalar yürütüyoruz”

Türkiye markasını güçlendirmek, Türkiye’nin itibarını uluslararası alanda daha da artırarak hak ettiği noktaya gelmesine yönelik çalışmalar gerçekleştirdiklerine dikkati çeken İletişim Başkanı Altun, başkanlığın Türkiye’nin stratejik iletişime ihtiyaç duyduğu her dönemde etkin rol aldığını bildirdi.

Çalışmalarının ana çatısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yürüttüğü lider diplomasisi çerçevesindeki faaliyetlerinin bulunduğunu vurgulayan İletişim Başkanı Altun, “Sayın Cumhurbaşkanı’mızın mesajlarını, politikalarını, vizyonunu, uluslararası krizlerdeki çözüm çabalarını doğrudan muhataplarına ve kitlelere ulaştırmak amacıyla ikili ve çok taraflı ilişkilerin güçlendirilmesine yönelik çalışmalar yürütüyoruz. Ülkemiz, tüm dünyanın adeta tarafgir bir tutumla çözümsüz kaldığı Rusya-Ukrayna savaşında Cumhurbaşkanı’mızın ortaya koyduğu liderlikle, oluşturulan ‘Barış ve Tahıl Koridoru’ mekanizmasıyla garantör ülke olarak dünya barışına katkı sunmuştur.” şeklinde konuştu.

Dezenformasyonla etkin mücadele

Dezenformasyonla mücadelenin sadece bilgi güvenliği değil, demokratik süreçlerin ve toplumsal dayanışmanın korunması açısından da hayati önem taşıdığının altını çizen İletişim Başkanı Altun, özellikle 6 Şubat depremleri, seçim süreçleri ve İsrail’in Gazze’de sürdürdüğü insanlık dışı eylemlerde, dezenformasyonun etkili bir kara propaganda aracı olarak kullanılabileceğine tanıklık ettiklerini söyledi.

İletişim Başkanı Altun, dezenformasyonla mücadelede önemli adımlar attıklarını, Dezenformasyonla Mücadele Merkezini kurduklarını hatırlatarak, bu merkezin, dezenformasyonla mücadelede stratejik bir rol oynayarak, gerçek bilginin korunmasına ve yayılmasına yardımcı olduğunu kaydetti.

Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen depremler sonrasında hızlı ve etkin eylemler, kriz yönetimindeki proaktif ve stratejik yaklaşımı ortaya koyduklarını ifade eden İletişim Başkanı Altun, ilk andan itibaren doğru bilgi akışını sağlamak ve dezenformasyonla mücadele etmek amacıyla “CİMER Deprem Acil” hattını aktif hâle getirdiklerini söyledi.

İletişim Başkanı Altun, “EvimYuvamOlsun” kampanyası ve “Asrın Felaketi” belgeseli ile “360 Derece Farkındalık Kampanyası”, “Asrın Dayanışması” kitabı, düzenlenen programlar ve yurt dışında yapılan çeşitli sergiler ve panellerle ulusal ve uluslararası düzeyde dayanışmanın ve farkındalığın artırılmasına yönelik önemli adımlar attıklarını kaydetti.

“Ülkemiz bu dönemde yoğun bir dezenformasyon akınına da maruz kaldı”

Türkiye’nin geçen yıl son derece önemli bir seçim sürecini tecrübe ettiğine işaret eden İletişim Başkanı Altun, ülkenin demokratik geleneğine uygun bir şekilde bu süreçten de alnının akıyla çıktığını bildirdi.

Demokrasilerde seçimlerin adil, şeffaf bir şekilde gerçekleşmesi ve milletin iradesinin eksiksiz tecellisi için seçim süreçlerinde sağlıklı ve nitelikli bilgilenmenin hayati öneme sahip olduğunu ifade eden İletişim Başkanı Altun, şunları kaydetti:

“Eğer seçimler adil ve şeffaf bir şekilde hayata geçerse milletin iradesi de tecelli etmiş olur. Bu yönüyle biz, seçim sürecinin hiçbir anında milletimizin iradesine ipotek konmasına müsaade etmeyen, dezenformasyona karşı etkin şekilde mücadele eden bir yaklaşım içerisinde olduk. Zira dezenformasyon, yalan, çarpıtma, algı oyunları, manipülasyonlar esas itibarıyla vatandaşlarımızın hür iradesine, siyasi tercihlerine ket vuran, onları olumsuz yönde etkileyen unsurlardır.

Biz sağlıklı bir seçim ortamının inşasına katkıda bulunmak adına güçlü bir gayret ortaya koyduk. Bu yönüyle Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği Genel Seçimlerinde bu görevi hakkıyla yerine getirmek için gayret sarf ettik. Seçim sadece rakip adaylar arasında bir yarışa sahne olmadı. Ülkemiz bu dönemde yoğun bir dezenformasyon akınına da maruz kaldı.”

“Mahalli idareler seçiminde de dezenformasyon saldırılarına karşı mücadele vereceğiz”

Bu yanıltıcı bilgi saldırısının sadece sosyal medyada faaliyet gösteren birtakım anonim hesaplar üzerinden değil, yerel ve küresel medya organları üzerinden de gerçekleştirildiğine dikkati çeken İletişim Başkanı Altun, şöyle devam etti:

“2023 seçimlerinde Batı medyasının Türkiye demokrasisine müdahale edecek düzeyde sistematik dezenformasyon kampanyaları yürüttüğünü gördük. Biz de elimizden gelen bütün gayretle, uluslararası alanda yürütülen bu kara propaganda girişimlerine, Türkiye’nin demokrasisine müdahale etme girişimlerine karşı koymaya çalıştık. Bu yönde çok ciddi gayretler sarf ettik.

Diğer yandan elbette biz, yine ulusal alanda da gerek konvansiyonel, gerek sosyal medya üzerinden yürütülen dezenformasyon kampanyalarına karşı da mücadele ettik ve adil, şeffaf ve dürüst bir iletişim ortamının tesisine katkıda bulunduk. Nitekim bu bizim mevzuatta da tanımlanmış bir vazifemizdir. İnşallah bu sorumluluğu biz, önümüzdeki seçimlerde de mahalli idareler seçiminde de yerine getireceğiz ve vatandaşımızın hür iradesine ipotek koymayı esas alan dezenformasyon saldırılarına karşı mücadele vereceğiz. Yalana yalan diyerek, doğrusunu göstererek, hızlı bir şekilde kamuoyuyla hakikati paylaşarak biz, esas itibarıyla demokrasiye, millî iradeye ve Türkiye’nin bekasına hizmet etmiş olacağız.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.