ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Deniz Ticaret Odası (DTO)Yönetim Kurulu Başkanı Kıran, “Deniz Taşımacılığı, Dünya Ticaretinin ve Küresel Ekonominin Omurgası”

Deniz Ticaret Odası (DTO)Yönetim Kurulu Başkanı Kıran, “Deniz Taşımacılığı, Dünya Ticaretinin ve Küresel Ekonominin Omurgası”
31 Aralık 2023
9
A+
A-

İstanbul ve Marmara, Ege, Akdeniz, Karadeniz Bölgeleri (İMEAK) ve Deniz Ticaret Odası (DTO) Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran, Deniz taşımacılığının, dünya ticaretinin ve küresel ekonominin can damarı ve omurgası olduğunu açıkladı.

UHA / İnternational News Agency

TAMER KIRAN, DENİZ TİCARET ODASI SEÇİMLERİNDE YÖNETİM KURULU BAŞKANLIĞINA YENİDEN ADAY OLDUĞUNU AÇIKLADI - Türk Deniz Medya

[Deniz Ticaret Odası (DTO) Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran]

Türk bayrağı ve Atatürk siluetiUHA) Haber’den Ataner YÜCE’ye açıklamalarda bulunan Deniz Ticaret Odası (DTO) Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran, Irak’ın kuzeyindeki Pençe-Kilit Harekatı bölgesinde çıkan çatışmada şehit olan askerlerimiz için devletimiz ve ailelerine başsağlığı dileğinde bulundu.

Deniz Taşımacılığı, Dünya Ticaretinin ve Küresel Ekonominin Omurgasıdır

Başkan Tamer Kıran, Deniz taşımacılığının, dünya ticaretinin ve küresel ekonominin can damarı, omurgası olduğunu belirterek, “Deniz taşımacılığı olmadan, kıtalararası ticaret, hammaddelerin nakliyesi ve uygun fiyatlı gıda ve mamul malların ithalatı/ihracatı kesinlikle mümkün olamazdı” dedi.

İran deniz taşımacılığı maliyetlerinde %25'lik artış açıkladı

Dünya ticaretinin yaklaşık yüzde 85’inin deniz taşımacılığı ile yapılırken, Türkiye’nin dış ticaret yüklerinin yaklaşık yüzde 87’sinin deniz yolu ile taşındığını ifade eden Kıran, 2023 yılında global ticaretin 24 trilyon dolarının, deniz yoluyla taşınan yük miktarının 12.3 milyar tona ulaşmasının beklendiğini dile getirdi.

Deniz Ticaret Odası (DTO) Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran, Denizcilik sektörünün, her yıl yaklaşık 2 milyar ton ham petrol, 1,5 milyar ton demir cevheri ve 500 milyon ton tahıl ve 1,8 milyar ton da konteyner yükü taşıdığını söyledi.

Türkiye’de özellikle son 20 yılda sağlanan reform ve istikrar adımlarıyla denizcilik sektörünün gurur verici başarılara yelken açtığını, uluslararası camiada yer edindiğini, karar verici ülkeler arasında saygın bir konuma yükseldiğini kaydeden Tamer Kıran, şöyle devam etti:

“Tüm bunların sonucunda hamdolsun; göreve başladığım 2018 yılından bu yana birçok konuşmamda, yazılı basın röportajlarında ortaya koyduğum 30 milyon DWT olan Türk sahipli taşımacılık filomuzun, 50 milyon DWT çıkması hedefine Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yılı olan 2023 yılında ulaşmanın sevinci ve gururunu yaşıyoruz. Bugün itibarıyla Türk denizciliğinin taşıma kapasitesi 50,3 milyon DWT ile dünyanın en büyük filosunu kontrol eden ülkeler sıralamasında 12. sıraya yükselmiştir.”

Denizyolu Taşımacılığı – Tirsanlogistics

Hedef, Dünya Denizciliğinde Lider 10 Ülke İçinde Yer Almak

Türk denizciliğinin son yıllarda geldiği noktadan gurur duyduklarını ancak önümüzde alınması gereken uzun bir yol bulunduğunu anlatan Tamer Kıran, şunları söyledi:

“Yeni bir Türkiye yüzyılına başladığımız şu günlerde milli gelir içinde denizciliğin katkısını en az 2 katına çıkartmak, dünya denizciliğinden daha fazla pay almak, ülke olarak dünya denizciliğinde lider 10 ülke içinde yer almak, gemi inşası, filo yönetimi ve liman hizmetleri gibi alanlarda teknolojik gelişmelere yatırım yapmaya devam etmek yeni hedeflerimiz olmalıdır. Bunun için Denizcilik sektörünün desteklenip geliştirilmesi, deniz ticaret filomuzun rekabet gücünün mutlaka artırılması gerekmektedir. Hedeflerimiz doğrultusunda Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde, zatıâlinizin koordinasyonu ve desteği ile yeni atılımlar yapmaya hazır olduğumuzu belirtiyor, her alanda desteğinizi bekliyoruz.”

Gazeteci* Ataner YÜCE

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.