enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Özbekistan, Rusya’dan yaklaşık 300 milyon metreküp doğalgaz ithal etti

Özbekistan, Rusya’dan yaklaşık 300 milyon metreküp doğalgaz ithal etti
17 Kasım 2023
3
A+
A-

Özbekistan, 7 Ekim’den bu yana Gazprom ile yapılan sözleşme kapsamında Rusya’dan yaklaşık 300 milyon metreküp gaz ithal etti.

UHA / İnternational News Agency

UHA’nın Haberine göre, Özbekistan Cumhuriyeti sonbahar-kış dönemindeki mavi yakıt açığının bir kısmını kapatmak için Kazakistan toprakları üzerinden Rusya’dan gaz ithal etmeye başladı.

Gazprom ile iki yıllığına yapılan gaz alım sözleşmesi kapsamında alım hacmi günde 9 milyon metreküp olmak üzere yılda yaklaşık 2,8 milyar metreküp olacak.

Özbekistan Enerji Bakanlığı, gizliliğin yanı sıra bakanlığın bu yıl ve gelecek yıl için Çin’e gaz ihracatı hacmine ilişkin tahminlerini gerekçe göstererek, Rusya ve Türkmenistan’dan ithal edilen gazın fiyatını açıklamayı bir kez daha reddetti.

Özbekistan’ın bu yıl 1 milyon ton petrol ve petrol ürünü ithal ettiğini, bunun da 2022 yılına göre biraz daha fazla olduğunu bildirdi. Gelecekte ülkenin büyüyen ekonomi ihtiyaçlarını karşılamak için petrol ithalatını artırmayı planlıyor.

Özbekistan’ın Ocak-Eylül döneminde değer bazında ihraç ettiğinden daha fazla gaz ithal ettiği, yalnız eylül ayında Türkmenistan’dan 286,1 milyon dolarlık gaz sağlandı. Bu rakam önceki sekiz aya göre yüzde 40 artış gösterdi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.