ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
SON DAKİKA
08:44 Avrupa’da ele avuca sığmayan Türk kadın gazeteci
06:16 Türkiye, Wattpad’e erişim engeli getiren ilk ülke oldu: İfade Özgürlüğü Derneği
00:57 Ömer Çelik: Soykırım siyasetine karşı mücadeleyi sürdüreceğiz
00:48 Bakan Şimşek: Swap hariç net rezervler 4,5 yılın zirvesinde
00:43 Suriye’de yapılan tartışmalı parlamento seçimini Esad’ın Baas partisi kazandı
00:38 ABD bölgedeki kaos ortamının sürmesini istiyor
00:35 ABD basını: Demokratlar, Biden’ı haftasonuna kadar başkanlıktan çekilmeye ikna edecek
00:33 Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Müttefikimiz İngiltere ile ilişkilerimizi her alanda geliştirmeyi sürdüreceğiz”
00:32 Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İsrail çatışmaları bölgeye yayma niyetinden vazgeçmelidir”
00:30 Akıllı şehirler, hava kirliliği ile mücadelede önemli bir rol oynayabilir
00:28 Fransız okullarına çocuğunu gönderen veliler, Türk öğrencilerin haklarının korunmasını talep ediyor
00:28 Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye-Suriye ilişkilerini geçmişte olduğu gibi aynı noktaya getirelim istiyoruz”
16:31 Crave House Kitchen & Bar: Yahya Kaptan’ın Yeni Lezzet Durağı
12:46 SYS Grup şirketlerinden UNIROBOTICS, Uzaktan Komutalı Silah Sistemleri (UKSS) ürün ailesiyle global bir oyuncuya dönüştü  
00:49 Amerikan İstihbaratından Seçimlere Rus Müdahalesi Uyarısı
00:45 Zamlar Tren Seferlerini Etkilemedi
00:44 AB mahkemesi, von der Leyen’in COVID-19 aşı anlaşmalarında şeffaf davranmadığına hükmetti
00:44 Almanya’da Bakanlar Kurulu, 2025 bütçe taslağını kabul etti
00:37 Türkiye’deki Fransız okulları krizi: Fransa’dan Ankara’ya heyet geliyor
00:36 AB ülkeleri, Macaristan’ın dönem başkanlığının boykot edilmesinden endişeli
TÜMÜNÜ GÖSTER →

Atatürk’ü anlayabilmek

Atatürk’ü anlayabilmek
20 Ocak 2024
136
A+
A-

TRT TÜRK yeni banner

Gazeteci-Yazar M. Yahya Efe, kaleme aldığı “Atatürk’ü anlayabilmek” başlıklı yazısında herkesin anlayabileceği ve eksikliklerini giderebileceği güzel bir yazı olmuş.

UHA / İnternational News Agency

Atatürk'ün okuttuğu o çocuk bakın ne oldu? Sığırtmaç Mustafa'nın hikayesi, 23 NisanDeğerli Gazeteci-Yazar M. Yahya Efe, Türklüğümüzün kurtarıcısı, Cumhuriyetimizin kurucusu, büyük devlet adamı Ulu Önder Atatürk’e gerçek manada sahip çıkması gerekenlerin, Atatürk’ten uzak bir görüntü sergilediklerini dile getiriyor.

Oysa Atatürk’ü değerlendirmeden önce O’nu iyi tanımak, onu iyi anlamak gerektiğini ifade eden M. Yahya Efe, “Onu anlamak için, öncelikle yaşadığı dönemi bilmek, mücadelesinin satır başlarına bakmak gerekir” diyor.

Evet, Atatürk’ü gerçek manada anlayabilmek için, onun hayatına bakmak, neler yaptığını ve neyi hangi düşünceyle yaptığını iyi analiz edebilmek gerekiyor.

Yazar M. Yahya Efe, O’nun düşünce ve devrimlerinin temelini araştırdığımızda, bunun her şeyden önce “Tam bağımsızlık ve özgürlük” ihtiyacına dayandığı gerçeğinin karşımıza çıktığını hatırlatıyor.

“Atatürk’ü anlamak, “kuru kuruya ben Atatürkçüyüm” demekle olmaz” olmaz diyen M. Yahya Efe, şöyle devam ediyor:

“Her 10 Kasım’da kabrine çelenk koyup saygı duruşunda bulunmakla da olmaz. Onu sadece birtakım süslü sözlerle övmek değil, onun fikir ve düşüncelerini eyleme geçirebilmek için Atatürkçülüğe sarılmakla olur. Atatürkçüleri yargılamakla değil! Atatürk, ileri görüşlü, disiplinli, sabırlı ve yaratıcı bir kişidir. Her zaman açık sözlü olmuş, doğru bildiği bir fikri savunmaktan çekinmemiştir. Çok yönlü bir kişiliğe sahip olan Atatürk, sanata ve eğitime de büyük önem vermiştir. Türk insanının dilini, dinini, tarihini, kültürel ve geleneksel özelliklerini tanımasında, Atatürk’ün önemli rolü olmuştur. Türk ulusu, Atatürk’ün varlığından, ilke ve devrimlerinden, düşünce sisteminden, Cumhuriyet’in kazanımlarından güç alarak, Cumhuriyet’i aydınlık yarınlara ulaştırmak için elbirliğiyle çalışmaktadır”.

Büyük Önder Atatürk'ün ebediyete intikalinin 84'üncü yılıAtatürk savaş kazanmış bir kahraman olduğunu dile getiren Gazeteci-Yazar M. Yahya Efe, “Bir lider olarak kitleleri etkilemiş, bir devlet adamı olarak ta başarılı bir yönetim sergilemiş ve nihayet bir devrimci olarak ta bir toplumun sosyal, kültürel, politik, ekonomik ve hukuki yapısını kökten değiştirmeyi başarmıştı” diyor.

M. Yahya Efe, Atatürk’ün bu özellikleriyle, dünya tarihindeki en üstün şahsiyetlerden birisi olduğunun altını çizerek, Tarihin, Atatürk’ü Türk ulusunun en şerefli evlatları ve insanlığın en büyük liderleri arasında sayacağının altını çiziyor.

“Atatürk’ün varlığından, düşüncesinden, ilke ve devrimlerinden, Cumhuriyetin kazanımlarından güç alarak; Cumhuriyetimizi korumak ve aydınlık yarınlara taşımak için çalışmalıyız” diyen M. Yahya Efe, bunun için de Atatürk’e, kurduğu Cumhuriyete, ilke ve devrimlerine her zaman sahip çıkılmasının önemli olduğuna vurgu yapıyor.

Gazeteci-Yazar M. Yahya Efe, kaleme aldığı “Atatürk’ü anlayabilmek” başlıklı yazısında, “Bugün Türk varlığından başlayarak övünecek neyimiz varsa, hepsinin temelinde Atatürk vardır. İleriye dönük ne ümitlerimiz ne beklentilerimiz varsa bunların kaynağında yine Atatürk ve O’nun ideallerinin verdiği güç ve heyecan vardır” diyor.

“Türkiye Cumhuriyeti’nin kimliğini, niteliğini, çizgisini, bütün tehlikelere ve tehditlere rağmen koruması, Atatürk’e karşı çıkanların bile gün gelip O’nun önünde saygıyla eğilmesi, Atatürk’ün hem neden hedef haline getirildiğinin hem de büyüklüğünün bir göstergesi” olduğunu ifade eden M. Yahya Efe, sözlerini şöyle noktalıyor:

“Atatürk’ü bilmek ve anlamak, bir yönüyle 21. yüzyıl Türkiye’sini ve dünyasını inceleme ve açıklama çabasının bir gereğidir. Coşkun bir vatansever ve çağdaşlaşma heyecanı olan Atatürk, bizim içim bir onurdur, özgür düşüncenin ve özgür insanın bir abidesidir”.

Gül Kabacaoğlu LinkedIn'de: Gül KABACAOĞLU

Gül KABACAOĞLU, Gazeteci – Yazar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.