ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

“21. Yüzyılda Sosyal Belediyecilikte Turizm ve Gastronomi”

“21. Yüzyılda Sosyal Belediyecilikte Turizm ve Gastronomi”
6 Aralık 2022
208
A+
A-

Değerli okurlar, TÜRKUAZ Uluslararası Haber Ajansı (TÜHA) ve Uluslararası Haber Ajansı (UHA) Genel Yayın Koordinatörü Veysel KAVRAYAN, “21. Yüzyılda Sosyal Belediyecilikte Turizm ve Gastronomi” konusunda da Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, Sincan Belediye Başkanı Murat Ercan, Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan ve Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce’yle konuştu. 

Murat Ercan kimdir? AK Parti Sincan Belediye Başkan Adayı Murat Ercan‘SİNCAN ARTIK ADINDAN SÖZ ETTİRİYOR’ 

Sincan Belediye Başkanı Murat Ercan Sosyal Belediyecilikte Turizm ve Gastronomi’ konusunda Ankara’daki lezzet ve gastronomi turizminde artık Sincanın öne çıkmaya başladığını belirterek şunları söyledi:  

“1970-1980’lerden sonra Sincan, Ankara’nın sanayi merkezlerinden biri olmaya başladı. Tüm Ankara’nın ihracatının 3’te 2’sini Sincan yapıyor. Uluslararası hareketlilik nedeniyle business gastronomi önemli bir noktada. Çin’den Amerika’dan lezzetler Sincan’da bulunabiliyor. Sincan’ı sanatın, kültürün, tarihin, turizm ve sporun merkezi yapmak için çalışıyoruz. Son 5 yılda çok ciddi çalışmalar yaptık. Öğrenci şehri yaptık ve öğrenci gastronomisi oluştu. Anadolu gastronomisi, uluslararası gastronomi, sokak lezzetleri, yöresel lezzetler ile gastronomik çeşitliliğin en yoğun olduğu bölge Sincan’dır. Başkent Üniversitesi ile iş birliği ile Gastro Akademi kurduk ve son teknoloji ile donatılmış dünya ve geleneksel mutfak konusunda uzman kişiler yetiştirmek, yetenekli şefler yetiştirmek için çalışıyoruz. 105 bin okuyan genç var. Bunlara istihdam sağlamak için çalışıyoruz.  Ayrıca bu gençlerimiz için kültüre sanata spora da yatırım yapıyoruz.”  

AKP'li Şanlurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Beyazgül'e partisinden ağır suçlamalar: "Oğlun çuvalla para götürüyor", "Siyaset mafyacısı"...Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül konuşmasına, Göbeklitepe ve Virane şehirden bahsederek başladı.

Beyazgül, “Göbeklitepe 12 bin yıl öncesinden gelen birçok medeniyetin burada kesiştiği sanatın bilimin yaşadığı yer olarak biliniyor. Kadim şehir demek için her türlü öğeye sahip. Gastronomide Urfa’da toplanmıştır. Yemek, müzik Urfa’da hepsi var. Her dilde müzik yapılır. Sıra geceleri herkesin bildiği gibi çok konuşulur. Urfa için çok fazla 3’ü 1 arada vardır. Güzel bir yemek eşliğinde güzel bir mekânda en güzel tatları burada bulursunuz.  Şanlıurfa bir aşk şehridir” dedi.  

Mehmet Çınar (@mehmetcinar44) / Twitter“SİNEMA MÜZESİ KURDUK” 

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar konuşmasına, belediye olarak gençlere yönelik yaptığımız faaliyetler, kültür, turizm alanında yaptığımız çalışmalar bulunuyor diyerek başladı.

Çınar, “Yaptığımız yatırımlarla turizmden de pay alıyoruz. Gastronomi konusunda da çok iddialıyız. Dünya kayısı ihracatçısıyız. Bu bölgede 50 çeşit meyve sebze yetişir. Yeşilyurt Malatya’nın en büyük ilçesi. Kayısı çekirdeğinden geliştirdiğimiz kahve oldukça ünlü. Yeşilyurt’a özel 37 çeşit yemeğimiz var. Antep’ten sonra en fazla tescil yapan yer biziz. 130’a yakın bulgur ve türevlerinden yemek yapılıyor. Vejetaryen ve vegan mutfaklara da hitap ediyoruz. Gelen insanlar kültürümüzü öğrenmek ve yemeklerimizi tatmak istiyor. Var olan tarihi değerleri geliştirmek için de birçok proje yapıyoruz. Tekstil alanında da fonksiyonel bir tekstil müzesi, gastronomi müzesi oluşturduk. En son açtığımız müze de sinema müzesi oldu. Sinemacılık sektöründe kullanılan malzemelerin yer aldığı bir sinema müzesi oluşturduk. Belediyecilik noktasında fiziksel ve çevreye yapılan yatırımlarla katkılar sunuyoruz. Şehirde de böylece ciddi bir hareketlilik oluştu. Arslantepe’de de kazı çalışmaları devam ediyor. Yaklaşık 7000 yıllık bir tarihi var, medeniyetin başlangıç noktası olduğunu hatırlatmak isterim.  Kurduğumuz kadın kooperatifleri sayesinde birçok ürün tüketicisi ile buluşuyor” dedi.  

 Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan ve Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce de ‘Yenilenen ve Büyüyen Şehirler’ konusunda düşüncelerini paylaştı.

Ağrı Belediye Başkanı Sayan: HDP ve PKK Kürtleri köleleştirmek istiyor - Haber 7 SİYASETSavcı Sayan, yerli ve elektrikli  otomobil TOGG’un kendilerine moral olduğunu belirterek, “TOGG bize cesaret verdi, Anadolu’nun şahlanışını hatırlattı” dedi.  

Ağrı’nın altın yataklarının dünyanın en güzel altın yatakları olduğunu söyleyen Sayan, madenlerin yanı sıra seracılıkta da şehrin dünyada yer edinmeye başladığını, Ağrı’dan domates ihracatı yaptıklarını söyledi.

Dünyanın en ucuz suyunun da Ağrı’da olduğunu açıklayan Sayan, ancak tahsilatın yüzde 5 seviyesinde bulunduğunu dile getirdi.

Ulaşımın da ucuz olduğunu belirten Sayan, “Ulaşım, 0,25 kuruş. En konforlu araçlarla sağlanıyor, ancak kimse bunu konuşmuyor. İstanbul’da ise 20 kat daha pahalı. Ayrıca fakir ailelere 2 kilogram et veriyoruz, genç kızlara çeyiz veriyoruz. Üniversite öğrencilerine yardımcı oluyoruz” dedi.  

Ekrem Yüce Ameliyat Oldu - NetGaste‘6 ARALIK’TA BRÜKSEL’DE ÖDÜLÜMÜZÜ ALACAĞIZ’ 

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Türkiye’nin önemine vurgu yaparak, “Her geçen gün büyüyen bir millet, her geçen gün dünyada kendinden söz edilen bir ülkeyiz” dedi.  

Sakarya Büyükşehir Belediyesi olarak, vatandaşlar için altyapıda, imarda, eğitimde, sporda ve birçok alanda çalışmalarını büyük bir heyecan ve gayretle sürdürdüklerini söyleyen Yüce, bu çalışmalara devam edeceklerini vurguladı.

Geçmiş dönemlerdeki çalışmaları kendilerine rehber edindiklerini belirten Yüce,  şehre önemli çalışmalar kazandırmaya gayret gösterdiklerini söyledi. Yüce, sözlerini şöyle sürdürdü:  

“6 Aralık’ta, Avrupa Spor Şehri Sakarya unvanını almak üzere şehrimize davet gönderildi. O tarihte Brüksel’e gidip alacağız. Şehrimizin bilimsel ve dünya ile yarışan bir şehir olması için seferberiz. Açılışını yaptığımız 91 eski köy okulunu devreye aldık. Sakarya bir kültürler mozaiğidir. Sakarya bir dünyadır. Herkesin kültürüne saygı vardır. Bu zenginlikleri değerlendirebiliyorsanız, o şehir farklı oluyor. İpek Yolu’nun geçtiği yer Sakarya’dır. 7 organize sanayi bölgemiz var. Dünya devleri Sakarya’da. Savunma sanayinin merkezi Sakarya’dadır ve gıdada Sakarya’nın yeri çok ayrıdır.” 

Gazeteci : Veysel KAVRAYAN

[UHA Haber Ajansı, 6 Aralık 2022]

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.